Start misji teleskopu Webba. "Ujawni tajemnice wszechświata"

fot. PAP/EPA/NASA/Bill Ingalls HANDOUT
fot. PAP/EPA/NASA/Bill Ingalls HANDOUT
Z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej wystartuje w sobotę rakieta, która wyniesie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - maszynę, która według NASA "odsłoni tajemnice wszechświata". Będzie to jedna z najbardziej skomplikowanych i ryzykownych misji w historii.

Start misji teleskopu Webba, który "ujawni tajemnice wszechświata"

Start misji z Gujańskiego Centrum Kosmicznego planowany jest na godz. 13:20 czasu polskiego. Teleskop zostanie wyniesiony w kosmos przez rakietę Ariane 5, która zapoczątkuje jego liczącą 1,5 mln kilometrów i 29 dni podróż do punktu libracyjnego L2, gdzie osiądzie nowy teleskop.

Warunki pogodowe są oceniane jako pomyślne dla startu. Jeszcze w piątek wystrzelono kilka balonów-sond, które umożliwiają monitorowanie pogody na bieżąco. "Jak dotąd, tylko deszcz, a zwłaszcza wichury płatały figle, wymuszając przesunięcie terminu misji" - pisze w sobotę AFP.

"Pogoda to już ostatni element, na który musimy zwracać uwagę" - podkreślił Jean-Marc Durand, zastępca dyrektora kosmodromu w Gujanie Francuskiej w rozmowie z francuską agencją. "Jeśli mówimy o pogodzie, to dlatego, że wszystko inne zostało należycie wykonane i tylko ona pozostaje do sprawdzenia przed ostatecznym odliczaniem" - dodał.

Wysłanie Teleskopu Jamesa Webba w kosmos stanowi zwieńczenie ponad 25-letnich, wielokrotnie opóźnianych prac nad projektem, który pochłonął 10 miliardów dolarów (kilkakrotnie więcej niż pierwotnie zakładany budżet) i dekady pracy naukowców z USA, Europy i Kanady. Zbudowane przez koncern zbrojeniowy Northrop Grumman obserwatorium jest największym, najnowocześniejszym i najpotężniejszym teleskopem kosmicznym, który ma zastąpić teleskop Hubble'a, funkcjonujący na orbicie Ziemi od 31 lat. 

Czytaj dalej:KJ

Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie