6 obserwujących
301 notek
312k odsłon
423 odsłony

Innowacyjna Polska Wschodnia

Wykop Skomentuj1

1 marca ruszają platformy startowe wspierające rozwój innowacyjnych firm w Polsce Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zakłada, że pomogą one w utworzeniu co najmniej 180 nowych przedsiębiorstw.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała do realizacji programu pilotażowego „Platformy startowe dla nowych pomysłów” trzech animatorów: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny z platformą Hub of Talents, Kielecki Park Technologiczny (TechnoparkBiznesHub) i Lubelski Park Naukowo-Technologiczny, który uruchamia platformę startową Connect. Współtwórcami tych eksperymentalnych struktur są inne parki naukowo-technologiczne, samorządy, uczelnie, fundusze inwestycyjne, szczególnie te inwestujące w firmy w początkowej fazie rozwoju, firmy oraz przedsiębiorcy pełniący rolę mentorów dla twórców nowych produktów i usług. Podmioty współtworzące platformy będą dokonywały selekcji pomysłów biznesowych, a autorzy tych, które zostaną uznane za rokujące, otrzymają różnego rodzaju pomoc, która ma doprowadzić do uruchomienia firmy zdolnej do konfrontacji z rynkiem.

Każda z platform poza pomocą w pracy nad udoskonaleniem produktu lub usługi, oferuje innowacyjnym twórcom dodatkowe wsparcie w różnych formach. Wśród nich są staże, w trakcie których potencjalni założyciele firm będą towarzyszyć prezesom firm w podejmowanych przez nich decyzjach, czy konsultacje z przedstawicielami funduszy zalążkowych. Zatrudnieni przez platformy startowe eksperci będą pomagać twórcom pomysłów w ich udoskonalaniu lub zmienianiu, aby dostosować je do potrzeb rynku, a także pokonywać pierwsze kroki w tworzeniu i rozwijaniu samych firm. Parki technologiczne udostępnią swoją infrastrukturę na potrzeby autorów innowacyjnych projektów. W grę wchodzą również udogodnienia socjalne, jak na przykład pomoc w przeprowadzce do jednego z miast uczestniczących w programie, czy też wsparcie przy wyszukiwaniu miejsc w żłobkach, przedszkolach i szkołach dla dzieci przyszłych przedsiębiorców. Program pilotażowy będzie trwał 14 miesięcy a jego łączny budżet wynosi 21 mln zł. Plan minimum to utworzenie przy wsparciu każdego z animatorów co najmniej 60 nowych firm, ale to tylko wstęp do działalności na większą skalę, która ma być uruchomiona po ocenie programu pilotażowego i wprowadzeniu do niego ewentualnych zmian. W programie Polska Wschodnia jest przewidziana jest kwota 180 mln euro na wsparcie nowotworzonych firm.

Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podkreśla, że celem programu jest nie tylko zaangażowanie animatorów w tworzenie nowych firm, czy wyszukiwanie nowych, rokujących pomysłów biznesowych, ale przede wszystkim stworzenie środowisk sprzyjających powstawaniu nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw.

AB

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale