Innowacyjna Polska Wschodnia

Redakcja Redakcja Technologie Obserwuj notkę 1

1 marca ruszają platformy startowe wspierające rozwój innowacyjnych firm w Polsce Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zakłada, że pomogą one w utworzeniu co najmniej 180 nowych przedsiębiorstw.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała do realizacji programu pilotażowego „Platformy startowe dla nowych pomysłów” trzech animatorów: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny z platformą Hub of Talents, Kielecki Park Technologiczny (TechnoparkBiznesHub) i Lubelski Park Naukowo-Technologiczny, który uruchamia platformę startową Connect. Współtwórcami tych eksperymentalnych struktur są inne parki naukowo-technologiczne, samorządy, uczelnie, fundusze inwestycyjne, szczególnie te inwestujące w firmy w początkowej fazie rozwoju, firmy oraz przedsiębiorcy pełniący rolę mentorów dla twórców nowych produktów i usług. Podmioty współtworzące platformy będą dokonywały selekcji pomysłów biznesowych, a autorzy tych, które zostaną uznane za rokujące, otrzymają różnego rodzaju pomoc, która ma doprowadzić do uruchomienia firmy zdolnej do konfrontacji z rynkiem.

Każda z platform poza pomocą w pracy nad udoskonaleniem produktu lub usługi, oferuje innowacyjnym twórcom dodatkowe wsparcie w różnych formach. Wśród nich są staże, w trakcie których potencjalni założyciele firm będą towarzyszyć prezesom firm w podejmowanych przez nich decyzjach, czy konsultacje z przedstawicielami funduszy zalążkowych. Zatrudnieni przez platformy startowe eksperci będą pomagać twórcom pomysłów w ich udoskonalaniu lub zmienianiu, aby dostosować je do potrzeb rynku, a także pokonywać pierwsze kroki w tworzeniu i rozwijaniu samych firm. Parki technologiczne udostępnią swoją infrastrukturę na potrzeby autorów innowacyjnych projektów. W grę wchodzą również udogodnienia socjalne, jak na przykład pomoc w przeprowadzce do jednego z miast uczestniczących w programie, czy też wsparcie przy wyszukiwaniu miejsc w żłobkach, przedszkolach i szkołach dla dzieci przyszłych przedsiębiorców. Program pilotażowy będzie trwał 14 miesięcy a jego łączny budżet wynosi 21 mln zł. Plan minimum to utworzenie przy wsparciu każdego z animatorów co najmniej 60 nowych firm, ale to tylko wstęp do działalności na większą skalę, która ma być uruchomiona po ocenie programu pilotażowego i wprowadzeniu do niego ewentualnych zmian. W programie Polska Wschodnia jest przewidziana jest kwota 180 mln euro na wsparcie nowotworzonych firm.

Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podkreśla, że celem programu jest nie tylko zaangażowanie animatorów w tworzenie nowych firm, czy wyszukiwanie nowych, rokujących pomysłów biznesowych, ale przede wszystkim stworzenie środowisk sprzyjających powstawaniu nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw.

AB

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie