Blog
Salon24 Technologie
Salon24 Technologie
2 obserwujących 258 notek 232652 odsłony
Salon24 Technologie, 14 listopada 2017 r.

W najbliższych dekadach komputery przewyższą możliwości ludzkiego mózgu

441 16 0 A A A
Sztuczna inteligencja- szansa czy zagrożenie dla ludzkości?
Sztuczna inteligencja- szansa czy zagrożenie dla ludzkości?

Komputery nadal działają wolniej niż ludzki mózg. Jednak, jeśli ich prędkość będzie rosła w obecnym tempie, to osiągną jego możliwości, a nawet więcej już w najbliższych dekadach - twierdzi prof. Jürgen Schmidhuber, zwany “ojcem współczesnej sztucznej inteligencji”.

Prof. Jürgen Schmidhuber jest współtwórcą systemu LSTM (Long Short Term Memory), który przyniósł rewolucję m.in. w tłumaczeniu języków. Od 2015 r. w oparciu o niego działa tłumacz Google’a. Możliwości LSTM wykorzystywane są też, gdy chcemy przetłumaczyć wpis w nieznanym języku na Facebooku. Do pojawienia się LSTM obydwa tłumacze skupiały się na pojedynczych słowach. Nowy system analizuje je w kontekście całego zdania, stąd tłumaczenie jest o wiele bardziej trafne, niż wcześniej.

Komputery mądrzejsze od nas

Co odróżnia dotychczasowe programy od LSTM? To system działający w oparciu o sztuczną sieć neuronową, czyli analogicznie do mózgu, który zaprogramowany jest w ten sposób, że sam może się uczyć - oczywiście w oparciu o dane, które uzyska - wskazał Schmidhuber. Zaznaczył, że system ciągle jednak nie działa tak, jak naukowcy by sobie tego życzyli i nadal brakuje kilku linijek pseudokodu (uproszczonego zapisu programistycznego) - wyjaśnił.

Przez wiele lat uważano, że maszyny należy zaprogramować w pełni, a całą potrzebną wiedzę do ich działania zapisać w postaci kodu. W myśl tej koncepcji same nie byłyby one w stanie rozwijać i uczyć się. Szwajcarska firma Nnaisense, której współzałożycielem jest Schmidhuber, planuje stworzenie sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia, która ma zrewolucjonizować życie na naszej planecie. Jak opisuje naukowiec - aby stało się to możliwe - niezbędne jest opracowanie w pełni "samouczącego się algorytmu”, nad którym pracuje wspólnie ze swoim zespołem.

- Byłbym bardzo zaskoczony, gdyby w ciągu kilku dekad sztuczna inteligencja nie stałaby się bardziej inteligentna, niż my sami - stwierdził. Obecnie wdrożony do użytku LSTM nadal jest systemem pasywnym i brakuje mu zachowań podobnych np. do postępowania dzieci, które czasami próbują osiągnąć cele nawet bez udziału nauczyciela - wskazał.

Czy sztuczna inteligencja zagraża ludzkości?

Naukowiec przyznał, że wprowadzenie na szeroką skalę zaawansowanej sztucznej inteligencji do powszechnego użytku może spowodować likwidację niektórych zawodów. Jednak taka wizja go nie przeraża. - Łatwo jest przewidzieć, jakie zawody  zostaną utracone, ale trudno zgadnąć, które powstaną - powiedział profesor. Wskazał np. na duże grono vlogerów na YouTube, z których spora część może się z tego zajęcia nawet utrzymać - a jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do wyobrażenia.

Dyskusji o sztucznej inteligencji często towarzyszą obawy dotyczące jej przyszłego zachowania wobec ludzi. Jednak zdaniem wizjonera nie musimy się obawiać z jej strony wrogich zamiarów czy wręcz podjęcia próby wyniszczenia ludzkości. - To, że jesteś mądrzejszy od żab nie oznacza, że chcesz dokonać ich eksterminacji - skomentował te obawy. Dodał, że największym wrogiem człowieka pozostanie on sam, a fabułę filmu "Matrix", w której sztuczna inteligencja wykorzystuje ludzi do pozyskania niezbędnej dla jej działania energii określił wprost jako głupią.

Jednak do niezależnej i superinteligentnej sztucznej inteligencji daleka droga. Zapytany o to, czy barierą do jej powstania jest bardziej opracowanie kodu, czy wyprodukowanie sprzętu komputerowego stwierdził, że jeśli chodzi o kod są duże postępy. Natomiast na wyprodukowanie odpowiednio szybkich procesorów przyjdzie nam poczekać kilka dekad.

Prof. Schmidhuber powiedział, że nad swoimi pomysłami pracuje także z Polakami, których bardzo szanuje za wkład w rozwój projektu.

źródło: PAP

KJ


Czy zagraża nam sztuczna inteligencja? (TVN24/x-news)


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @INTAQ Poprawione, dziękujemy.
  • @KAZJOD dziękujemy za zwrócenie uwagi poprawiliśmy na "niemieckie nazistowskie obozy...
  • Uzupełnienie: Po publikacji otrzymaliśmy wiadomość z firmy Inteliclinic: "Maska, którą...

Tematy w dziale Technologie