Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Szef MON Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Cyberbezpieczeństwo - MON tworzy wojsko obrony cyberprzestrzeni

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 107

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział uruchomienie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego przy WAT, zwiększenie limitów przyjęć na studia wojskowe i sformowanie Szkoły Podoficerskiej Informatyki i Łączności. To elementy budowy polskich wojsk obrony cyberprzestrzeni. 

MON chce także w każdym województwie szkół z klasami o profilu cyberbezpieczeństwo. A Wojskowa Akademia Techniczna z partnerami zagranicznymi uruchamia studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

Polska chce wzmacniać swoje cyberbezpieczeństwo

Jeszcze w 2014 roku na szczycie w Walii NATO-wscy sojusznicy zgodzili się, że w razie ataku cybernetycznego może znaleźć zastosowanie art. 5 o wspólnej obronie.

W Warszawie w 2016 r. sojusz potwierdził, że cyberprzestrzeń to jedna z domen kolektywnej obrony, a w 2018 r. w Brukseli, w ramach reformy struktur dowodzenia, zdecydowano o utworzeniu zespołu szybkiego reagowania na zagrożenia hybrydowe, także w cyberprzestrzeni.  

Nowa jednostka: Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni 

Za polski projekt odpowiada Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Na czele NCBC stoi szef wojsk obrony cyberprzestrzeni gen. bryg. Karol Molenda.

Wdrożeniu projektu służy program Cyber.mil.pl. Ma on na celu rozbudowę i wzmocnienie polskiego cyberbezpieczeństwa – poprzez konsolidację odpowiedzialnych za nie instytucji i działania edukacyjne. 

Siły Obrony Cyberprzestrzeni

Na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych – gdzie liczba etatów wzrośnie trzykrotnie - będą formowane Siły Obrony Cyberprzestrzeni, których zadaniem będzie budowanie świadomości operacyjnej w cyberprzestrzeni i które docelowo mają zostać przekształcone w wojska obrony cyberprzestrzeni.

Do wyzwań stojących przed Siłami Obrony Cyberprzestrzeni, a później wojskami obrony cyberprzestrzeni, gen. Molenda zaliczył budowanie świadomości operacyjnej w cyberprzestrzeni, a także zapewnienie bezpieczeństwa na styku wojska z dostawcami, również prywatnymi.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystego ślubowania klas mundurowych

Komponent cybernetyczny ma powstać także w Wojskach Obrony Terytorialnej; powołanie pierwszego zespołu jest planowane na ten rok. Na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych – gdzie liczba etatów wzrośnie trzykrotnie – zostaną formowane Siły Obrony Cyberprzestrzeni, których zadaniem będzie budowanie świadomości operacyjnej w cyberprzestrzeni i które docelowo mają zostać przekształcone w wojska obrony cyberprzestrzeni.

– Tworzymy komponent cyber w WOT, tak żeby ci, którzy pracują w firmach informatycznych – są profesjonalistami, mają wysoką pozycję na rynku – mogli przystąpić do WOT, stać na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków – stwierdził minister Błaszczak.

Utworzenie komponentu cybernetycznego w WOT jest wzorowane na amerykańskiej Gwardii Narodowej.

Cyberbezpieczeństwo – problem globalny

Wiceminister Tomasz Zdzikot podkreślił, że zagrożenia cybernetyczne „nie mają wymiaru krajowego, są wyzwaniem globalnym”. Przywołał amerykańskie dane świadczące o wzroście liczby zagrożeń w tym obszarze, w tym incydentów godzących w bezpieczeństwo sieci ośrodków państwowych.

Amerykańskie instytucje szacują, że znaczna grupa cyberataków to ataki pochodzące, inspirowane, wspierane i finansowane przez zorganizowane struktury państwowe – zaznaczył.


Przytoczył też dane z raportów ABW i centrum reagowania na incydenty komputerowe o zgłoszonych w 2017 r. ponad 28 tys. potencjalnych incydentach, z których potwierdziło się blisko 6000.

Zwiększanie zdolności do obrony w sieci

– Dzisiaj zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa narodowych sieci i systemów jest jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo – powiedział wiceminister. – Warto podkreślić, że to nie jest rewolucja. To coś, co możemy określić uporządkowaną ewolucją zdolności sił zbrojnych i resortu obrony do działania w cyberprzestrzeni – powiedział Zdzikot o dokonywanych zmianach.

Polska uczestniczy w programie bezpieczeństwa informatycznego w ramach unijnej współpracy obronnej PESCO

Od listopada 2018 roku Polska uczestniczy w programie bezpieczeństwa informatycznego w ramach unijnej współpracy obronnej PESCO.

Nowa struktura, nowe wyzwania

W związku z tworzeniem wojsk obrony cyberprzestrzeni Wojskowy Instytut Łączności ma uzyskać status państwowego instytutu badawczego, gdzie będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. MON zapowiada także konsolidację jednostek odpowiedzialnych za wojskową łączność mobilną i podporządkowanie nowo utworzonego Inspektoratu Łączności szefowi Sztabu Generalnego.

MON zapowiada konsolidację jednostek odpowiedzialnych za wojskową łączność mobilną

Od września 2019 roku przy Wojskowej Akademii Technicznej będzie działało liceum informatyczne, a w Zegrzu, gdzie działa Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, ma powstać szkoła podoficerska tej specjalności. Na WAT zostaną też uruchomione studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Klasa z profilem cyberbezpieczeństwo

– Chcemy, żeby docelowo w każdym województwie funkcjonowała przynajmniej jedna klasa partnerska programu „CYBER.MIL z klasą” o profilu cyberbezpieczeństwo – powiedział podczas podpisania porozumienia dotyczącego realizacji programu edukacyjnego w szkołach średnich wiceminister Tomasz Zdzikot.

MON we współpracy z Politechniką Łódzką, Polską Grupą Zbrojeniową oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, uruchomiło pilotażowy program nauczania w zakresie cyberbezpieczeństwa.


W ramach programu w liceach ogólnokształcących w mniejszych miejscowościach powstaną klasy o profilu cyberbezpieczeństwa.

Pionierzy: LO im. Chełmońskiego w Łowiczu

Pierwszym liceum z klasą o takim profilu będzie Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, w którym nauka ruszy od 1 września 2019 r. W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie programu na pozostałe województwa. Docelowo w każdym województwie będzie liceum realizujące program z klasą o profilu cyberbezpieczeństwo.

Docelowo w każdym województwie będzie liceum realizujące program z klasą o profilu cyberbezpieczeństwo

Oprócz utworzenia klas o profilu cyberbezpieczeństwo współpraca w ramach zawartego porozumienia obejmuje także przygotowanie kadry pedagogicznej, udostępnianie specjalistycznych pracowni informatycznych oraz pracowni z zakresu technologii informatycznych dla uczniów i nauczycieli objętych programem. Porozumienie zakłada również pomoc w realizacji przedmiotów specjalistycznych i zawodowych oraz przygotowanie programu praktyk z dziedziny cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii informatycznych dla uczniów w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej oraz podmiotach wchodzących w skład grupy kapitałowej PGZ SA.

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne

Zgodnie z założeniami resort obrony narodowej wzbogaca już w tym roku ofertę edukacyjną na uczelniach wyższych. 1 września br. przy Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) rozpocznie działalność Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne. Zwiększone zostaną także limity przyjęć na studia wojskowe. W tym roku w ramach procesu rozwoju korpusu podoficerów sformowana zostanie Szkoła Podoficerska Informatyki i Łączności z siedzibą w Zegrzu.

Wojskowa Akademia Techniczna wraz z partnerami zagranicznymi uruchamia studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa.


W bieżącym roku moduł szkoleniowy Legii Akademickiej został rozszerzony o komponent cyberbezpieczeństwa.

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie