6 obserwujących
298 notek
308k odsłon
3834 odsłony

Inteligentny dom. Polacy go znają, ale nie korzystają z jego rozwiązań

W ramach smart home można sterować np. ogrzewaniem domu.
W ramach smart home można sterować np. ogrzewaniem domu.
Wykop Skomentuj33

Większość Polaków orientuje się w rozwiązaniach smart home, ale wciąż rzadko się na nie decyduje – wynika z badania na temat budowy domów w Polsce. Mniej niż co czwarty Polak, budujący dom w 2018 roku, zdecydował się na wdrożenie w nim systemów inteligentnego domu.

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom, czyli smart home, to budynek zaawansowany technologicznie, w którym działa system umożliwiający zdalne sterowanie urządzeniami podłączonymi do domowej sieci internetowej. Za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie, można sterować np. oświetleniem lub ogrzewaniem budynku. W ramach inteligentnego domu można również uzyskać zdalny dostęp do obrazu z kamer monitoringu, pomiarów jakości powietrza i temperatury czy też skorzystać z czujników ruchu w pomieszczeniach. Smart home pozwala także na automatyzację poleceń na bazie określonych warunków.

Serwis Oferteo.pl przedstawił „Raport o budowie domów w Polsce”, do którego przeanalizował ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

image
Inteligentny dom z systemem monitoringu pozwoli nam obserwować w telefonie, co się dzieje w mieszkaniu.

Najpopularniejsze rozwiązania smart home

Wynika z niego, że 59 proc. badanych przyznało, że zna rozwiązania smart home, ale tylko 23 proc. zdecydowało się na wdrożenia innowacji inteligentnego domu. Z kolei 18 proc. badanych przyznało, że nie wie, czym są systemy inteligentnego domu.

W 2018 r. największą popularnością wśród rozwiązań smart home cieszyły się te mające zapewnić bezpieczeństwo. Były to zwłaszcza różnego rodzaju inteligentne czujniki, np. tlenku węgla, dymu, a także czujniki ruchu (76 proc.), alarmy (70 proc.) i kamery monitoringu (47 proc.). Wśród najczęściej wybieranych urządzeń znalazły się także zdalnie sterowane termostaty (72 proc.).

Ponadto 41 proc. ankietowanych zadeklarowało, że korzysta z takich inteligentnych urządzeń jak domofony, 44 proc. - z gniazdek elektrycznych, 45 proc. bram garażowych i 60 proc. z systemów oświetlenia.

Stosunkowo rzadko wybierane były rozwiązania służące dostarczaniu rozrywki, jak inteligentne systemy audio (21 proc.), a także oczyszczacze powietrza (26 proc.). Niewiele osób zdecydowało się także na klimatyzatory (22 proc.) oraz inteligentne zamki (18 proc. badanych.

Użytkownicy urządzeń smart home najczęściej korzystali z pojedynczych, niescentralizowanych urządzeń (24 proc. odpowiedzi). Natomiast najczęściej używanymi centralnymi systemami sterowania były: Google Home (15 proc.), Fibaro i Samsung SmartThings (po 13 proc.). Na system Apple HomeKit zdecydowało się tylko 5 proc. badanych, a na Amazon Alexa tylko 3 proc. Co ciekawe, aż 22 proc. ankietowanych nie wiedziało, jakiego systemu sterującego używa.

ja

Wykop Skomentuj33
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości