6 obserwujących
297 notek
307k odsłon
658 odsłon

Rewolucja w dostępie do szybkiego internetu w polskich szkołach

Projekt OSE realizowany przez NASK zakłada, że wszystkie polskie szkoły będą mogły korzystać z szybkiego i bezpiecznego internetu.
Projekt OSE realizowany przez NASK zakłada, że wszystkie polskie szkoły będą mogły korzystać z szybkiego i bezpiecznego internetu.
Wykop Skomentuj30

Do końca 2020 roku wszystkie szkoły w Polsce znajdą się w zasięgu szybkiego i bezpiecznego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Dziś dostęp do niego ma już prawie 4,4 tysiąca szkół, docelowo będzie z niego korzystać około 25 tysięcy placówek. Ministerstwo Cyfryzacji ma na to pieniądze, program jest już realizowany.

Do każdej szkoły w Polsce zostanie doprowadzony szerokopasmowy internet o przepustowości 100 MB/S w obie strony. Szkoły nie zapłacą za to ani złotówki. Projekt pod nazwą Ogólnopolska Sieć Edukacyjna jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i utrzymanie sieci.  

Szkoły będą mogły korzystać online z programów edukacyjnych, filmów i wszystkich dóbr, jakie są dziś dostępne w sieci. Jednocześnie NASK zabezpieczy system tak, aby podczas korzystania z poczty elektronicznej czy przeglądania sieci w żadnej szkole do komputerów nie dostał się wirus. Tak wielka sieć będzie oczywiście narażona na ataki. OSE jest zabezpieczona również przed tego typu zdarzeniami. NASK zapewnia blokady na szkodliwe oprogramowania oraz treści zawierające agresję, przemoc, pornografię czy promujące narkotyki. Każdy dyrektor szkoły otrzyma raport dotyczący monitoringu zagrożeń, dane o wadliwym oprogramowaniu i wszystkich innych niebezpiecznych zdarzeniach w sieci użytkowanej przez daną szkołę. 

W Warszawie w dzielnicy Praga Północ powstało już data center, które ma dowodzić całą siecią. To węzeł centralny, serce Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej . - Węzeł centralny będzie współpracował z 16 węzłami regionalnymi, które też są już oddawane do użytku. Ma to zapewnić niezakłócone funkcjonowanie sieci w szkołach z prędkością 100 Mbps - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

Do tej pory internet nie był aktywnie wykorzystywany przez nauczycieli. Jak wynika z ogólnopolskiego badania młodzieży „Nastolatki 3.0”, przeprowadzonego przez NASK, w polskim systemie edukacji internet i nowe technologie są na razie wykorzystywane głównie w sposób bierny, nastawiony na odtwórcze przyswajanie wiedzy.  

OSE ma tworzyć cały ekosystem umożliwiający m. in. wymianę treści, prowadzenie wspólnych projektów między placówkami, bezpłatne szkolenia i e-materiały dla nauczycieli, a także kreatywne scenariusze lekcji z wykorzystaniem technologii. 

– W zakładce „OSE inspiracje” na ose.gov.pl będą nowatorskie projekty, które nauczyciele realizują ze swoimi uczniami, które odbywają się nie w systemie 45-minutowych lekcji, ale w parku, w lesie, wszędzie, gdzie można kreatywnie używać technologii. Szykujemy gry miejskie z rozszerzoną rzeczywistością oparte na QR kodach, z których będą mogły korzystać szkoły nawet słabo wyposażone w tablety czy laptopy, bo kody QR są powszechne już chyba w każdym telefonie. Dzięki temu można będzie przeprowadzić wspaniale zaaranżowaną grę terenową na przykład o jakimś artyście, który się w danej miejscowości urodził, albo historycznym wydarzeniu, które miało miejsce w regionie – mówi Tomasz Łukawski, dyrektor ds. ekosystemu OSE w NASK. 

Pod koniec października 2019 roku z OSE korzystało 4376 szkół. Dalsze 3300 szkół czeka na uruchomienie usług OSE. Do końca tego roku do światłowodu ma zostać podłączonych blisko 11 tys. placówek. Docelowo w ramach OSE dostęp do internetu ma mieć aż około 25 tysięcy szkół.  

BG 


Wykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie