Blog
obok literatury
floryda
floryda Nie wycieram swej gęby Polską
7 obserwujących 123 notki 51719 odsłon
floryda, 3 lipca 2017 r.

Najlepsza charakterystyka Putina

198 0 0 A A A

Przedstawił ją  przed prawie stu laty  filozof chrześcijański  Mikołaj A. Bierdiajew (1874-1948 ) jeden  z najtęższych umysłów pierwszego ćwierćwiecza   XX wieku. Niewątpliwie zasługuje  on na przypomnienie i postaram się to zrobić  w kolejnych notkach. A teraz stosowny  fragment; 

"  Rosjanin może   przypominać Niemca w sposób dwojaki  , antagonistyczny : może traktować Rosję tak  jak Niemiec lub tak jak Niemiec traktuje Niemcy  " ( z; Smysł  istorii.Opyt fiłosofii cziełowieczeskoj sud'by - Sens  historii, Zarys filozofii ludzkiego l" ) Nietrudno zauważyć , że punktem odniesienia  jest stereotyp Niemca. A jaki byłby stereotyp Rosjanina ? Głębsza znajomość  innych wypowiedzi Bierdiajewa świadczy o tym. że stanowisko  filozofa oscyluje między rozmaitymi  próbami poszukiwania istoty kultury  rosyjskiej  oraz "charakteru rosyjskiego " i "milczącym " odrzuceniem  samej koncepcji stereotypu. Prawdopodobne pojęcie to było całkowicie obce przedstawicielowi rosyjskiej  filozofii  chrześcijańskiej. W  guście  epoki  przełomu XIX i XX wieku  przeważały rozważania o "charakterze  narodowym "  U nas zajmował się tym  pozytywistyczny "teozof " Julian Ochorowicz ((1850 -1917 )

Wymowa zacytowanego fragmentu jest jasna; Niemcy  traktowali Rosję  jako kraj o  kulturze nieporównanie niższej  od niemieckiej a niektórzy z nich( Niemcy bałtyccy  ) jako teren realizacji jednostkowych ambicji. Liczne wypowiedzi wielu niemieckich polityków świadczą  o tym, ze od zjednoczenia Niemiec i pokonania Francji  uważali swoje państwo za  wzór  prawa i ładu Takie podejście  kulminowało w narodowo-socjalistycznym "Deutschland,  Deutschland ueber alles  " 

Piętnastoletni pobyt (1975 -1990 )Putina  w DDR  wiele tłumaczy. Okres wczesnomęski, mechanizm przeniesienia, a  z drugiej strony zetkniecie się z wyższym poziomem  życia i świadomość źródeł  z in tego stanu rzeczy wyniesiona  z informacji szpiegowsko-dyplomatycznych musiały zaowocować wzrostem ambicji  i powrotem do  kraju. Podobnie jak  póżniejszy  , prawie sześcioletni okres pracy u Sobczaka  wpłynął na jego niechęć do Polaków. Trzeba pamiętać, że dla nas " Enerdówek  ' i " dederonki " to  okazy    

 najgorszego bolszewizmu przewyższającego system sowiecki, a dla Putina kraj o wyższym standardzie życia  niż w CCCP i "dowód " na to, że zamordyzm nie musi kojarzyć się z ubóstwem. Nie znając ekonomii nie rozumiał, że dzięki handlowi wewnątrzniemieckiemu i zastosowanemu przelicznikowi marka za markę"Enerdówek " był utrzymankiem bogatszego brata marzącego o połączeniu się   z biedniejszm, nie z afektu ale z powodu braku rąk do pracy.

Opublikowano: 03.07.2017 02:14.
Autor: floryda
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Pisarz uprawiający prawie wszystkie dyscypliny literatury, od poezji do przekładów z paru języków. Z wykształcenia -filozof i socjolog.Od marca1961 do 30grudnia 2006 członek Warszawskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Biogram ( pod nazwiskiem,które na blogu widnieje przy publikacji materiałów literackich, nie pod nickiem "Floryda " ) - w "Wikipedii " oraz we wszystkich wydaniach słownika L.M. Bartelskiego i w słowniku iblowskim ,a także w angielsko-amerykańskim " Who is who in poetry " .(Profilowe zdjęcie zrobiono na działce 23 maja 2017 r. ,5 dni po jubileuszu 80- lecia . )

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Pozytywka;" co za bełkot.." Jak wiele innych fragmentow dzieła ProfWinczorka (1943-2015 )i...
  • Slaczego chowa się starannide lub likwiduje moje komentarze? Np. w tym wątku aż trzy wg zasady...
  • Tusk umie pisać? W jakim języku ? ... "Murzynów " pardon ghost writerów jest...

Tematy w dziale Polityka