0 obserwujących
1 notka
326 odsłon
  293   0

Czy warto odmawiać udziału w programie szczepień będąc prezydentem kraju?

przygotowane przez markc
przygotowane przez markc

W ostatnim czasie mieliśmy 2 kraje, które niezbyt gorliwie wdrażały szczepienia na Covid: Tanzania i Haiti.

Prezydenci obydwu krajów już nie żyją.

Na początku podkreślam, że nie wyciągam zbyt daleko idących wniosków z tej zbieżności, jednak spróbujmy zebrać to, co wiemy o tych nieszczęśliwych przypadkach, w kontekście najbardziej popularnej ostatnio choroby na świecie.

Tanzania

Były prezydent: John Magufuli

Data śmierci: 17 marca 2021

Wiek: 61 lat

Oficjalny powód śmierci: zmarł po 3 tygodniowym pobycie w szpitalu na skutek problemów z sercem

Nieoficjalny powód śmierci: Covid

Sposób walki prezydenta z pandemią: John Magufuli był głównym koronasceptykiem w Afryce. Magufuli bagatelizował zagrożenie ze strony COVID-19, mówiąc, że Bóg i środki zaradcze, takie jak inhalacja parowa, ochronią Tanzańczyków. Wyśmiewał testy na koronawirusa, potępiał szczepionki w ramach zachodniego spisku mającego na celu przejęcie bogactwa Afryki i sprzeciwiał się noszenia masek i dystansowaniu się.

Inne ciekawe informacje o prezydencie: Magufuli jest chwalony za walkę z korupcją i masowymi projektami infrastrukturalnymi, ale krytykowany za tłumienie demokracji i rozprawianie się z mediami, społeczeństwem obywatelskim i opozycją.

https://www.bbc.com/news/world-africa-56437852

https://www.africanews.com/2021/03/26/tanzania-s-magufuli-laid-to-rest-after-mysterious-death/

https://www.aljazeera.com/news/2021/3/11/tanzania-opposition-leader-says-magufuli-in-india-with-covid-19

Haiti

Były prezydent: Jovenel Moïse

Data śmierci: 7 lipca 2021

Wiek: 53 lata

Oficjalny powód śmierci: Jovenel Moïse, prezydent Haiti, został zamordowany w swojej rezydencji. Za zabójstwo oskarżono grupę 28 najemników z zagranicy. Żaden z ochroniarzy prezydenta nie zginął ani nie został ranny w ataku.

Nieoficjalny powód śmierci: brak

Sposób walki prezydenta z pandemią: Od początku pandemii (marzec 2020) Haiti prowadziło działania zapobiegawcze. W maju tego roku Jovenel Moïse nałożył godzinę policyjną i obowiązek noszenia masek.

Jednak w czerwcu tego roku Haiti było jedynym krajem na półkuli zachodniej bez szczepionek. Brak szczepionek na COVID-19 w kraju wynikał zarówno z wahania rządu w zdobywaniu dawek, jak i nieudolności administracyjnej. Przesyłka 130 000 dawek, zaplanowana na połowę czerwca, została opóźniona z nieznanych przyczyn i przesunięta na nieokreślony termin.

Inne ważne informacje o prezydencie: Zabójstwo prezydenta nastąpiło po miesiące narastających zamieszek politycznych i przemocy gangów w kraju. Protesty przeciwko Moïse'owi nasiliły się w ostatnim roku jego urzędowania, kiedy odmówił ustąpienia w wyniku sporu o termin zakończenia jego kadencji.

https://reliefweb.int/report/haiti/haiti-complex-emergency-fact-sheet-2-fiscal-year-fy-2020

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-06-08/haiti-is-the-only-country-in-western-hemisphere-without-vaccines

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C887451%2Chaiti-jedynym-krajem-na-polkuli-zachodniej-ktory-nie-rozpoczal-szczepien

https://en.wikipedia.org/wiki/Assassination_of_Jovenel_Mo%C3%AFse

https://edition.cnn.com/2021/07/07/americas/haiti-president-jovenel-moise-attack-intl/index.html

Co świadczy przeciw teorii spiskowej?

W PolitiFact pojawił się artykuł próbujący obalić wszelkie podejrzenia o spisku. Artykuł uwzględnia jeszcze Madagaskar (zabity prezydent nie pełnił jednak swojej funkcji od roku 2002).

Główne argumenty w PolitiFact, to:

- nie ma dowodów na to, że śmierć Jovenela Moïse'a oraz Johna Magufuliego były związane z odmową ich rządów na szczepionki przeciw COVID-19.

- Moïse był jedynym z tych prezydentów, który został zamordowany, a eksperci twierdzą, że jego śmierć prawdopodobnie tylko jeszcze bardziej utrudni wysiłki związane ze szczepionkami na Haiti, a nie pomoże.

Od siebie dodam:

- Haiti od początku zapobiegało rozprzestrzenianiu się choroby; opór był tylko przeciw szczepionkom

Podsumowanie

Dopuszczam ciągle brak związku między wcześnie przerwanym życiem prezydentów oraz ich stosunkiem do choroby. Znając jednak metody działania w dużej polityce (ciekawie pokazane np. w House of Cards) wyobrażam sobie, że śmierć Moïse i Magufuli mogły nie być przypadkowe.

Ciekawe co myślicie o tych zbieżnościach?


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale