Blog
komętaże
darq
14 obserwujących 219 notek 193080 odsłon
darq, 16 lipca 2017 r.

Żądajmy respektowania trójpodziału władz!

84 9 0 A A A

Zgadzam się z krytykami rządu, którzy domagają się respektowania zasady trójpodziału władz. Rzecz w tym, że oni sami w większości są jej zagorzałymi wrogami. Im bardziej wynoszą ją na sztandary, tym bardziej jej nie znoszą.

Otóż demokratycznego trójpodziału władz nie mieliśmy, nie mamy i nie zanosi się, że w bliskiej przyszłości mieć będziemy. Nie chcę się już nad tym szczegółowo rozwodzić, więc w skrócie: aby wybrać władzę wykonawczą, musimy wybierać ustawodawczą. Formalnie pełniący władzę wykonawczą prezydent ma większe kompetencje sądownicze i ustawodawcze.

Tzw. zwykły Kowalski, nawet jeśli nie potrafi tego nazwać, to przecież widzi, że każdy rząd - czy to jednopartyjny, czy koalicja - przepycha sobie przez parlament takie ustawy, jakie mu pasują. Kowalski nie będzie walczył o trójpodział, bo go nie czuje. To tylko kolejne puste hasełko jajogłowych, bez przełożenia praktycznego.

Czy może być inaczej? Owszem, ale do tego potrzeba systemu rządów prezydenckich. Kowalski w jednych wyborach wybierałby króla, rządzącego niepodzielnie w ramach prawa, a w drugich - swoich przedstawicieli stanowiących owo prawo. Jak widać, w taki sposób da się zarządzać największym mocarstwem świata i w tak rządzonym kraju nie ma wątpliwości, kto sprawuje władzę - prezydent, premier czy może prezes partii. Prezydent ma uprawnienia do wydawania dekretów, ale w ważnych sprawach musi negocjować z Kongresem.

Ktoś powie - przecież i tak w Sejmie przewagę miałaby partia, z której pochodzi prezydent. Otóż niekoniecznie. Dysfunkcjonalność obecnego systemu wyborczego bierze się z manipulowania przy rozdzielaniu mandatów. Ostatnio partia z 38-procentowym poparciem zgarnęła całą pulę na mocy ordynacji, która wg konstytucji powinna być proporcjonalna. Przecież o takiej ordynacji można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że rozdziela mandaty proporcjonalnie! Rzesze zapalonych obrońców konstytucji jakoś przechodzą nad tym do porządku dziennego. Rozwiązanie takie może i jest pragmatyczne, ale powstało przecież na mocy niepisanego założenia, że władza wykonawcza jest scalona z ustawodawczą.

Podstawą sprawnej władzy wykonawczej jest decyzyjność, dlatego pasuje do niej zasada, iż zwycięzca bierze wszystko. Władza ustawodawcza powinna za to reprezentować poglądy wszystkich obywateli. Jak więc można było wymyślić, że obie władze są wybieranie w jednym i tym samym głosowaniu - i nazwać taki proceder podziałem władz??? I jak można oczekiwać, że Kowalski nabierze się na ten numer?

Osobną sprawą jest władza sądownicza. Może i była dotąd niezależna od pozostałych władz, ale niestety także niezależna od zdrowego rozsądku i - co najważniejsze - od woli suwerena. Najważniejsza i chyba jedyna zaleta demokracji, jaką jest możliwość odwołania zdegenerowanej władzy, z jakichś powodów władzy sądowniczej nie obejmuje. Duch korporacjonizmu wśród sędziów doprowadził do patologii takich, jak dorabianie się kilkunastu mieszkań "z pensji sędziowskiej" czy oddawanie kamienic samozwańczym "kuratorom" 140-letnich właścicieli. Samorząd sędziowski nie potrafi bądź nie chce zdecydowanie reagować na takie praktyki.

Czy reforma w wydaniu PiS coś naprawi? Nie wiem. Ja chciałbym mieć możliwość odwołania w referendum sędziego, wraz z pozbawieniem go immunitetu i dożywotnim zakazem pracy w zawodzie. Czy samozwańczy obrońcy demokracji w ogóle pomyśleli o takim rozwiązaniu? Jak na razie wszystkie ich głośne protesty sprowadzają się do jednego postulatu: żeby zostało po staremu. Czyli żeby w żadnym wypadku Polska nie stała się demokratycznym państwem z trójpodziałem władz.

Opublikowano: 16.07.2017 17:36.
Autor: darq
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Kontynuacja starego blogu, niezmiennie pod tym samym tytułem. Polityka, ekonomia, domorosła filozofia. Nieregularnie.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dlaczego wymogi? Bo idąc do sądu jako strona chciałbym np. wiedzieć, że sędzia zna prawo. W...
  • Konstytucja w ogóle jest napisana tak, żeby w razie czego mędrki z TK mogły "na jej...
  • Ciekawa notka, zostawiłem komentarz. Pozdrawiam

Tematy w dziale Polityka