Cudów nie ma - Józef Stalin
"Polska, sami Polacy to twierdzili, nierządem stoi. Polska to jest prywata, Polska to jest zła wola. Polska to jest anarchia. I jeśliśmy po upadku mieli sympatię dla siebie, to nigdy nie mieliśmy szacunku dla siebie" -----------------Józef Piłsudski
5 obserwujących
37 notek
97k odsłon
2059 odsłon

ONR na ulicach, więc SS na muralach

Wykop Skomentuj54

W Łomiankach pojawiły się nowe murale, które mają nawiązywać do Powstania Warszawskiego. Jak się okazuje, urząd popełnił poważny, historyczny błąd. Ludzie błyskawicznie go wychwycili.

Na oficjalnej stronie urzędu gminy Łomianki pojawiła się informacja o tym, że przy zbiegu ulic Jedności Robotniczej i Warszawskiej pojawił się mural nawiązujący do czasów Powstania Warszawskiego. "Chwała i cześć bohaterom!" - piszą na stronie.

Mały Powstaniec i zbrodniarze

Malowidło powstało na wniosek Zarządu Osiedla Powstańców, przy wsparciu burmistrza Łomianek. 

Jest Mały Powstaniec oraz znak Polski Walczącej. Wśród namalowanych postaci znaleźli się również dorośli powstańcy. Wszystkie projekty zostały oparte na autentycznych zdjęciach z czasów powstania.

Niestety, popełniono również rażący błąd. Zauważono bowiem, że do zaprojektowania jednego z fragmentów muralu zamiast zdjęcia powstańców jako wzoru użyto fotografii przedstawiającej niemieckich zbrodniarzy wojennych - bandę Dirlewangera. 

Kim byli Dirlewangerowcy?

Chodzi o 36. Dywizję Grenadierów SS „Dirlewanger”. Jak czytamy w Wikipedii była to specjalna jednostka karna Waffen-SS do zwalczania partyzantów. Dywizja dokonała podczas II wojny światowej licznych zbrodni wojennych, które skupiały się głównie na tyłach frontu wschodniego.

Do jej szeregów rekrutowano przede wszystkim kryminalistów z niemieckich więzień oraz obozów koncentracyjnych. Jej dowódcą był Oskar Dirlewanger - niemiecki zbrodniarz wojenny. Zarówno cała jednostka, jak i jej dowódca znani byli ze swojej szczególnej okrutności.

Historycy oceniają, że Dirlewangerowcy mogli być odpowiedzialni za śmierć co najmniej 60 tysięcy ludzi - w szczególności cywili. Duża część ofiar została spalona żywcem. 

Na ramieniu mężczyzny na pierwszym planie dodano biało-czerwoną opaskę, która nie pojawia się oczywiście na oryginalnym zdjęciu. 

Wysłaliśmy już zapytanie do władz Łomianek z prośbą o komentarz. Czekamy na odpowiedź. 

(Źródło: GW)

Komentarz: 

- Bo to jest baaardzo dobra koncepcja!
– Ona jest bardzo dobra ta koncepcja, ale dlaczego on ma pruski mundur na sobie?
– Pruski, bo to jest dziedzic Pruski. O, mam napisane w scenopisie – wchodzi dziedzic Pruski.
– Pruski, Pruski... Bo on się nazywa „Pruski”. Wawrzyniec Pruski! Polski dziedzic!
– No to mogę go przepasać po prostu...
– Zdjąć to, to jest profanacja! To jest policzek w twarz dla całej ekipy!
– Uspokój się... przecież to jest... sanacyjny dziedzic. Pamiętaj, z kim oni się wtedy kumali. A zresztą niech zdejmie...

Wykop Skomentuj54
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka