W RADOŚCI ISTNIENIA
Im więcej Miłości w nas, tym więcej dostrzegamy Jej wokół.
48 obserwujących
132 notki
187k odsłon
4676 odsłon

SEN - Historia Adama, Lilith i Ewy

Wykop Skomentuj100

Lilith -rycina Carla Poellath
Rajska sielanka? Lilith rozmawia z wężem, a Ewa z tatusiem i późniejszym swoim mężem? A może wąż symbolizuje tu aspekt Animusa, którego Lilith ostrzega, by  nie zrywał jabłka? Adam nie zerwał. Zrobiła to dla niego Ewa. To Ewa z Adamem zostali wygnani z Raju. A może Lilith tam została i to my mamy do niej powrócić?

Lilith z Sumeru


Sumeryjska Lilith
A oto„postać Lilith na terakotowej sumeryjskiej tabliczce z Ur pochodzącej z II tysiąclecia p.n.e. która jest najstarszym znanym przedstawieniem Lilith. Po obu stronach postaci są przycupnięte sowy i lwy u stóp, a w dłoniach trzyma symbole sprawiedliwości.” (Wikipedia)
Jakże piękny ten wizerunek Lilith. Jakoś na jotę nie przypomina ona demonicznej sekutnicy, którą zrobiono z niej w późniejszych czasach patriarchalnego systemu.

Podobieństwo babilońskiej Lilith z egipską Izis

Oto wizerunek Izis. Nie kojarzy Wam się ze skrzydlatą sumeryjską Lilith? Nie są do siebie podobne? Obie mają skrzydła i obie są bardziej podobne do postaci określanych mianem aniołów niż do ludzi.

Izis 2

Skrzydlata Bogini  z koroną  Słońca...

Zastanowiło mnie jeszcze jedno: czy istnieje jakieś podobieństwo między imionami Lilith i Izis?

LILITH (th = s)

LILIS

ILIS

IZIS

etymologicznie wcale nie aż tak daleko od siebie "znajdują" się te imiona... Bo IZYDA to już imię greckie tejże bogini.


Tu jest ciekawy wizerunek Izis
Izis 3

Izis-Izyda trzymająca lustro. To lustro mnie zachwyca - jaki piękny symbol: zamiast Słońca-lustro. Ale tym razem w lustrze przegląda się tygrys. Pewnie, ktoś może powiedzieć, że to przypadek, ale wiedzmy wiedzą, że nie ma przypadków, istnieje wyłacznie co najwyżej nieuświadomiona synchronizacja. No a tygrys w wielu kulturach i tradycjach symbolizuje Nieskazitelność. To zwierciadło nie jest zwykłym zwierciadłem. Symbolizuje niematerialne lustro, w którym - przeglądając się - mogę zobaczyć istotę nieskazitelną (symbolizowaną przez tygrysa) czyli tę część siebie, o której zapomniałam przywiązując się do tożsamości z osobą pogrążoną w materii.

Izyda #

I jeszcze jeden wizerunek Izis-Izydy:

Izis 5
Trzyma w dłoniach podobne przedmioty, co sumeryjska Lilith. Czy to atrybuty sprawiedliwej?
 

Co ciekawe, niektóre źródła podają, że Izyda była siostrą Ozyrysa, a inne, że była jego żoną. Znalazłam także wizerunek Ozyrysa, na którym jest on bardzo podobny do swojej siostry-żony Izydy. Bóg Słońce jakże podobny do swojej siostry-partnerki Izis – Bogini Słońca:
Ozyrys


 

Izyda była też uznawana w niektórych rejonach za matkę Horusa. Za Ojca Horusa uznawano Ozyrysa.
Izis Matka
Według jeszcze innych źródeł Izis-Izyda była uważana za siostrę Horusa. 

A tu inna postać Horusa z wężem:

400
Strasznie te wszystkie historie i mity jakieś poplątane… Ale symbole jakże podobne...
 

„Izyda przez wielu badaczy jest uważana za protoplastkę Maryi, matki Jezusa Chrystusa w religii chrześcijańskiej.” (Wikipedia)

„Kult Izis, egipskiej bogini-matki, został wchłonięty do chrześcijaństwa poprzez zamianę Izis na Marię. Wiele tytułów, jakie były używane w stosunku do Izis, takich jak „Królowa Nieba”, „Matka Boga” i „theotokos” (Nosząca-Boga) zostały przypisane Marii. Marii została dana wysoka rola w wierze chrześcijańskiej, sięgająca daleko więcej niż przypisuje jej Biblia, w celu przyciągnięcia zwolenników nowej wiary, ku której w przeciwnym razie by się nie skłonili. Wiele świątyń poświęconych Izis zostało faktycznie przemienionych na świątynie Marii. Pierwsze jasne wzmianki katolickiego kultu maryjnego pojawiły się w pismach Origena, który żył w Aleksandrii, Egipcie, które, tak się składa, były głównymi miejscami kultu Izis."(http://www.gotquestions.org/Polski/pochodzenie-Kosciola-Katolickiego.html)

I jeszcze kilka wybranych cytatów z Wikipedii:

"I stworzył Bóg człowieka na wyobrażenie swoje: na wyobrażenie Boże stworzył go: mężczyznę i białogłowę stworzył je" – jako że Ewa została dopiero stworzona z żebra Adama, miał on żonę przed Ewą i to mogłaby być Lilith. „

„Pierwszy jasny opis Lilith jako żony Adama zawiera anonimowe dzieło średniowieczne Alfabet Ben-Sira. Według tekstu została stworzona mniej więcej w tym samym czasie, co Adam – lecz nie z żebra. Nie zgodziła się ze służalczą rolą (prawdopodobnie podczas stosunku płciowego) i porzuciła męża.” 

Jeszcze jako ciekawostkę podam, że przeczytałam także, iż w kilku tradycjach Rdzennych Ludów Ameryki oraz w różnych tekstach mistycznych pojawia się Mit Czarnego Słońca, które jest bramą do Kosmosu. Aby przez nią móc przejść, konieczne jest dokonanie zmiany świadomości. 

Napisałam: „Ona promieniowała Ciemnym Światłem. Ona była jak Czarne Słońce” i teraz stanął mi przed oczyma obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. I na moment oniemiałam z wrażenia z powodu tak klarownego skojarzenia. I wszystkie Czarne Madonny na całym świecie... skąd one?

Czarna Madonna

O Mateczko Boska! 
Ona uosabia Boginię Słońce, naszą Matkę Czarne Słońce, tylko że prawda ta przez tysiące lat pozostawała w ukryciu. Już kiedyś zadałam pytanie, czy jako Matka Boga Ona sama nie jest Boginią? Dogmat Niepokalanego Poczęcia precyzuje świętość Maryi w stosunku do grzechu biblijnych pierwszych rodziców (Adama i Ewy). I czyni Marię Nieskazitelną...  „błogosławioną między niewiastami”. Czyni ją Boginią. Wygląda na to, że Bogini Czarne Słońce w złocisto-bursztynowej aureoli urodziła jeszcze Syna Bosko-Człowieczego Jezusem Chrystusem zwanym...


Matka Boska Czestochowska 

 Drugi aspekt biegunowy tej bogini to czarna hinduska Kali.

Kali

Ona daje i zabiera życia. Dlaczego przedstawiana jest właściwie prawie wyłącznie jako ta odbierająca życie i żądna krwi? Żądna zemsty? Za co?

Kali 2

To także wizerunek Kali - jakże inny od tego poprzedniego... Można odczytać z niego pewną historię...

Postaram się jeszcze kiedyś o niej napisać... Tymczasem może ktoś inny ją przedstawi?

 Kali - Czarne Słońce?

Kali

Przypomnialo mi się jeszcze coś...

Przed Al-Kaaba, al-Kaʿba - świątynią i sanktuarium w Mekce, najważniejszego miejsca świętego islamu jest kamień, czarny, który wierni całuja z czcią. Nie wiem, dlaczego, ale widzę w nim kosmiczną waginę. Sami popatrzcie:

kosmiczna wagina


 

 

 

Wykop Skomentuj100
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale