13 obserwujących
22 notki
42k odsłony
  3998   61

W wychowaniu dzieci różnica subtelna

W ostatnich dniach było głośno o dwóch ojcach. Marcin Matczak oraz Rafał Ziemkiewicz - bo to o nich mowa, znaleźli się na ustach wielu z nas. Powodem tego nagłego przypływu popularności były - pośrednio, bądź bezpośrednio, ich własne dzieci.

Z pozoru obu Panów wiele łączy - obaj są wykształconymi mężczyznami w średnim wieku, autorami książek, autorytetami we własnych środowiskach. Kiedy jednak przyjrzymy im się bliżej, odkryjemy, że dzieli ich niemalże wszystko: od poglądów politycznych, przez wartości jakie wyznają, aż po wychowanie dzieci. I nad ostatnim z tych aspektów chciałbym się dzisiaj pochylić, gdyż na jego podstawie można wysnuć bardzo ciekawe spostrzeżenia.

Marcin Matczak wszedł do medialnego mainstreamu dzięki swojemu synowi - Macie. Przed eksplozją popularności tego młodego rapera, "tata Maty" był rozpoznawalny jedynie wśród najbardziej zagorzałych "obrońców demokracji" spod znaku KODu czy Obywateli RP. Szanowany przez wielu prawnik, wyznawca liberalnego modelu wychowania, wypuścił spod swoich skrzydeł młodego człowieka, znanego obecnie chyba większości osób w Polsce. Nie odejmuję Macie talentu - niektóre jego piosenki to naprawdę kapitalne utwory. Nie sposób jednak przejść obojętnie obok ich treści - tutaj już "Młody Matczak" wypada co najmniej średnio, a na pewno niesamowicie wulgarnie. Jak rozłożymy niektóre z jego utworów na czynniki pierwsze, odkryjemy, że często sprowadzają się do zgrabnego zrymowania jak największej ilości przekleństw, połączonej z gloryfikacją chlania, palenia zielska czy roztrząsania problemów "bananowej młodzieży" ze strzeżonych osiedli. I nie - samo w sobie mi to nie przeszkadza - wszak w rapie od zawsze było miejsce na tego typu tematy czy wulgarność wyrazu. Problem pojawia się wtedy gdy postawy i poglądy przynależne raperowi nazwiemy normalnymi i zaczniemy je promować jako wzorzec wychowania obywatelskiego. Tak się stało niestety w tym przypadku. Na fali popularności syna, Matczak senior pokusił się o napisanie książki, w której stara się opisać proces wychowania swojej latorośli oraz radzi nam co zrobić, by wychować dobrego Obywatela. Obywatela wulgarnego i afirmującego używki, bez szacunku dla tradycji czy państwowości. Przyjęcie takiej perspektywy za normę wychowania przyszłych pokoleń może przynieść jedynie opłakane skutki.

Po drugiej stronie politycznego spektrum mamy Rafała Ziemkiewicza - narodowca i konserwatystę. Znany szerszej publice od wielu lat, najpierw jako pisarz powieści sci-fi, potem raczej w roli publicysty, nikogo nie pozostawia obojętnym wobec swojej osoby. Dzięki dramatycznym wydarzeniom ostatnich dni i zatrzymaniu go na lotnisku w Wielkiej Brytanii, zupełnie przypadkiem dowiedzieliśmy się co nieco o jego córce. Okazało się, że nazywany przez niektórych faszystą prawicowy publicysta, wychował swoją córkę na silną, odważną kobietę, nie bojącą się sięgać po najwyższe laury. Dzięki ciężkiej pracy i zapewne ogromnemu uporowi udało jej się dostać na prestiżowy kierunek matematyczny na Oxfordzie, jako jednej z kilku zaledwie osób spoza Wielkiej Brytanii. Co znamienne, gdyby do tej godnej pożałowania sytuacji na lotnisku nie doszło, zapewne nigdy byśmy o córce Ziemkiewicza nawet nie usłyszeli.

Mata będzie pewnie jeszcze przez wiele lat jednym z najpopularniejszych raperów w Polsce. Ma niewątpliwie talent i kocha to co robi. Będziemy jeszcze pewnie o nim słyszeć nie raz i  tak łatwo nie dam nam o sobie zapomnieć. Jednak prawdziwym, cichym bohaterem będzie córka Rafała Ziemkiewicza - nikt zapewne więcej o niej już szerzej nie usłyszy, a jeśli wykorzysta daną jej szansę, zostanie wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie i będzie pracować dla dobra każdego z nas. Pytanie nasuwa się więc samo: czy chcemy społeczeństwa złożonego z takich osób jak ta młoda, pracowita kobieta, czy też społeczeństwa złożonego z "Młodych Matczaków"? Jeżeli spodobała Ci się moja praca, zapraszam do zostawienia lajka oraz zaobserwowania mojego bloga. Zapraszam również do kulturalnej dyskusji w komentarzach :)

Lubię to! Skomentuj237 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo