13 obserwujących
22 notki
42k odsłony
  1603   23

Czy wolno nam nie zgadzać się z Powstańcem?

Czy wolno nam krytykować kombatantów? Czy mamy prawo dyskutować z ludźmi, którzy kilkadziesiąt lat temu przelewali krew za wolną Polskę? W ostatnich dniach odpowiedź neoliberalnego salonu na te pytania brzmi stanowcze: NIE! Oczywiście do czasu kolejnej publikacji Gazety Wyborczej o Powstańcach mordujących Żydów. Ale... po kolei.

Niedzielna manifestacja naszych rodzimych uniofilów na Placu Zamkowym w Warszawie rozgrzała do czerwoności opinię publiczną. Jak można podejrzewać, ku rozczarowaniu organizatorów, to nie płomienne przemówienia Donalda Tuska czy Marty Lempart tak bardzo zainteresowany opinię publiczną, a Pani Wanda Traczyk-Stawska, która w dość ostrych słowach zrugała Roberta Bąkiewicza, lidera protestujących w okolicy narodowców. Zapewne nie na to liczyli politycy opozycji, ale jak to mówią: lepszy wróble w garści, niż gołąb na dachu.

I nie, nie będę wzorem niektórych komentatorów sugerował, że Pani Wanda z pewnością ma już demencję i została zmanipulowana. Nie znam jej osobiście, natomiast wydaje się być osobą w pełni świadomą oraz pewną poglądów, które wyznaje. Ma do nich prawo jak każdy z nas. Ba, prawdopodobnie także o to prawo walczyła w Powstaniu Warszawskim. Ale, tak jak poglądy każdego z nas, także jej mogą podlegać krytyce czy polemice. Dzielna Powstanka na kilka dni stała się bohaterką mediów liberalno-lewicowych. Nie tylko z zachwytem cytowane są jej słowa, w których obsobaczyła "pisowskie bojówki", ale i każdy, kto próbuje polemizować z tym co Pani Wanda powiedziała, od razu jest odsądzany z czci i wiary oraz stawiany w jednym rzędzie z "polskimi faszystami".

Nagle stała się rzecz niesłychana: ci sami ludzie, którzy na co dzień doszukują się jak najczarniejszych kart w polskiej historii, krytykują bez litości Powstanie Warszawskie, nie szczędząc komentarzy nawet w dniu rocznicy jego wybuchu, czy w końcu przymykają oko na kamieniczników wywalających Powstańców na bruk (jak to było w stolicy) - ci ludzie stawiają na piedestale tą jedną Powstankę, która jakimś cudem okazała się mieć zbieżne poglądy z ich własnymi. I ona musi mieć rację, tylko z samego faktu, że brała udział w Powstaniu Warszawskim.

Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, jak idiotyczne jest to podejście. Każdy człowiek, który przelewał krew za naszą Ojczyznę zasługuje na ogromny szacunek i wszelkie honory. Jednak sam akt walki o wolną Polskę nie czyni nikogo z automatu wyrocznią w każdym innym temacie. Ba, w tak masowym konflikcie jakim była II Wojna Światowa z pewnością w obronie naszej Ojczyzny stawała cała rzesza ludzi nie znających się na polityce, stosunkach międzynarodowych czy innych dziedzinach życia społecznego. Co więcej, jak prześledzimy losy niektórych kombatantów po wojnie, odkryjemy, że prawdziwi bohaterowie z czasów okupacji plamili później swoje życiorysy kolaboracją z Rosjanami czy utwierdzaniem na ziemiach polskich władzy komunistycznej. Uczenie społeczeństwa bezkrytycznego podążania za opiniami kombatantów jest nie tylko nierozsądne, ale i zwyczajnie nie ma sensu.

I o ile w temacie Powstania Warszawskiego Pani Wanda może być ekspertem i jej świadectwo z pewnością jest czymś fascynującym, tak w każdym innym zagadnieniu jej opinie podlegają takiej samej ocenie i krytyce, jak opinie każdego innego obywatela. Cyniczne nie jest polemizowanie z jej emocjonalną i w umiarkowanym stopniu merytoryczną wypowiedzą, a wykorzystywanie jej jako pałki na polską prawicę przez salon neoliberalny.

Na koniec chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na całkiem zabawne, ale i smutne jednocześnie wydarzenie z tej całej sytuacji. Jak się okazuje, nie cała opozycja była zachwycona wypowiedzią Powstanki. Część młodych zwolenników Lewicy ma bardzo za złe Pani Wandzie, że użyła słowa "chłop" w stosunku do Roberta Bąkiewicza. Jako, że użyła tego słowa w negatywnej konotacji, najwyraźniej jest to już klasizm, za który należy Panią Wandę zwyczajnie skancelować.


Jeżeli spodobała Ci się moja praca, zapraszam do zostawienia lajka oraz zaobserwowania mojego bloga. Zapraszam również do kulturalnej dyskusji w komentarzach :)Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura