4 obserwujących
153 notki
125k odsłon
514 odsłon

Aplikacją w koronawirusa – ProteGO Safe

Wykop Skomentuj39

imageJako że otwarto na powrót galerie handlowe i hotele, spodziewać się należy większej ilości kontaktów międzyludzkich. Z pewnością w uniknięciu zagrożenia zarażeniem pomogą maseczki, restrykcje „ilościowo – powierzchniowe” i dezynfekcja też zrobią swoje.

Żyjemy w XXI wieku i z pomocą przychodzą także nowe technologie – internet i bluetooth.

Posiadając smartfona możemy zainstalować aplikację ProteGO Safe, przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Pomysł jest prosty i analogiczny do rozwiązań chińskich, jednak bez nadmiernego „prześladowania” użytkownika.

Wypełniamy anonimową ankietę o stanie zdrowia, wieku, płci i ewentualnych chorobach przewlekłych. Następnie aplikacja obserwuje nasze otoczenie, skanując w poszukiwaniu innych telefonów z ProteGO Safe. Odbywa się to poprzez Bluetooth, czyli zasięg to kilkanaście – kilkadziesiąt metrów.

Jeżeli informacje pozyskane z urządzeń będących w zasięgu są niepomyślne (oczywiście o ile użytkownicy odpowiedzialnie wypełniają ankiety) – zostaniemy poinformowani o ryzyku. Aplikacja nie wskazuje konkretnej osoby jako źródła zagrożenia – pozostajemy anonimowi, ale w zamyśle twórców ma to wzmóc naszą czujność.

Zauważyłem, że dużo użytkowników krytykuje ten pomysł jako „nielegalne gromadzenie danych użytkowników przez rząd”. W rzeczywistości do działania aplikacji internet nie jest potrzebny – natomiast konieczny jest włączony bluetooth. Na szczęście czasy, gdy „niebieski ząbek” wyżerał baterię w szalonym tempie odeszły wraz z nowszymi wersjami tej technologii i dziś pozostawienie bluetootha i aplikacji w stanie aktywnym nie powoduje istotnego zużycia energii.

Muszę jednak skrytykować sposób „promocji” aplikacji. Jako że nazwa raczej nie jest powszechnie znana, to sugeruję dopisanie w opisie głównym słów „koronawirus, coronawirus, covid” – tak próbowałem wyszukiwać tą aplikację – bezskutecznie (a z pewnością to będą pierwsze pomysły tych, którzy będą chcieli ją zainstalować).

Sam używam ProteGO Safe i szczerze apeluję do wszystkich o jej zainstalowanie i uczciwe wypełnianie ankiety. Pomożemy w ten sposób sami sobie i innym dookoła nas. 

Pobrać ProteGO Safe możecie tutaj (dla Android): http://tiny.cc/ukmfoz

Wykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie