43 obserwujących
275 notek
567k odsłon
1717 odsłon

Koronawirus. Wyborco, czy jesteś przygotowany na ŚMIERĆ?

Wykop Skomentuj79

Przed tygodniem w artykule "Prawda o pandemii koronawirusa w Polsce i Europie - tylko dla super-inteligentnych" omówiłem sytuację epidemiologiczną w Polsce - to co było, co jest oraz jakie są przewidywane perspektywy, jeśli sytuacja (zwłaszcza strategia działań rządu wobec pandemii) się nie zmieni. Dziś odpowiem na pytanie "a co będzie, jeśli sytuacja się zmieni"? 

Dr Mike Ryan - lekarz któremu świat zawdzięcza opanowywanie ognisk najgroźniejszych wirusów takich jak Ebola w marcu bieżącego roku podczas konferencji w Genewie poświęconej zwalczaniu koronawirusa powiedział między innymi:


To, czego nauczyliśmy się po doświadczeniu epidemii eboli, to potrzeba szybkiego reagowania. Musimy dopaść wirusa, przerwać łańcuchy transmisji. Musimy ściśle współpracować, działać w sposób skoordynowany. Ważna jest akceptacja ze strony społecznej. Musimy być spójni. Musimy obserwować inne sektory: edukację, bezpieczeństwo, gospodarkę. 

Bądź szybki, niczego nie żałuj, bo musisz wykonywać pierwszy krok. Wirus zawsze dopadnie cię, gdy nie zadziałasz szybko. Musisz być przygotowany. 

Jeżeli musisz wiedzieć, że masz rację, nim wykonasz ruch, to nigdy nie wygrasz. Perfekcja jest wrogiem dobrych rozwiązań w zarządzaniu kryzysowym. Szybkość jest ważniejsza niż perfekcja.

Według niego, problemem w działaniach, jakie podejmują kolejne kraje i instytucje, jest to, że "każdy obawia się popełnienia błędu" i "konsekwencji tego błędu".

Największym błędem jest brak jakiegokolwiek ruchu. Największym błędem jest bycie sparaliżowanym strachem przed porażką. 

Myślę, że to najlepsza lekcja, jaką wyciągnąłem w przeszłości z epidemii eboli.* 

Porównajmy jego słowa (celowo przytoczyłem je za antyrządowym TVN-24) z sytuacją, jaka miała miejsce w Polsce. Rząd działał szybko (podobnie jak wszystkie rządy państw tzw. "nowej unii": Słowacji, Słowenii, Czech, Węgier...). Spadły za to na niego razy ze strony opozycji i zblatowanych z nimi mediów: że kupił maseczki ze sfałszowanymi atestami, że rzekomo Szumowski zarobił na zakupie. Skoro opozycji nie odpowiada to, ze wskutek działań rządu Polska z 31 ofiarami śmiertelnymi na milion obywateli zajmuje 15 od końca (na 45 państw i terytoriów zależnych) miejsce w Europie, to pewnie szczytem marzeń byłoby dla niej, gdyby wskutek zaniechań rządu znalazła się w pierwszej piętnastce, jak: Belgia 837 ofiar śmiertelnych na milion obywateli, Wielka Brytania 628 o/mln, Hiszpania 606 o/mln, Włochy 573 o/mln, Szwecja 500 o/mln, Francja 454 o/mln, Holandia 355 o/mln, Irlandia 346 o/mln, Szwajcaria 226 o/mln, Luksemburg 176 o/mln, Portugalia 150 o/mln... 

Czy minister zdrowia któregokolwiek z wymienionych powyżej krajami będącymi "liderami śmiertelności" musiał skorzystać z ochrony pod wpływem fali hejtu, szykan i pogróżek? Nie słyszałem (jeśli choćby jeden musiał skorzystać, to proszę wyprowadzić mnie z błędu). A Łukasz Szumowski musiał. To hańba, której obecne pokolenie Polaków nigdy nie zdoła z siebie zmyć. 

Przeprowadźmy teraz symulację. Wybory wygrywa Rafał Trzaskowski. Na jesieni przychodzi nowa fala zachorowań. Pojawia się taka sytuacja, że do skutecznego zwalczania epidemii konieczna jest zmiana w prawie. Podejmowane przez rząd ustawy czekają "tylko" przez kilka dni na procedowanie w Senacie oraz "tylko" przez kilka dni na podpis Prezydenta. Każdy dzień zwłoki oznacza wykładniczy wzrost przypadków aktywnych (w jednych krajach co trzy dni się podwajała: 1 000, 2 000, 4 000, 8 000 16 000 - w innych w ciągu tygodnia do liczby zachorowań dopisywało się kolejne zero: 1 000, 10 000, 100 000... przy tej liczbie nie było takich "twardzieli" którzy dalej zwlekaliby z decyzją). Więc zakładając z nieprawdopodobną dozą optymizmu, że na początku kolejnego kryzysu zachorowań będziemy mieli tylko 10 000 przypadków aktywnych, to do momentu podjecia decyzji w Senacie będzie ich 20 lub 40 tysięcy, a do momentu złożenia podpisu przez Prezydenta Trzaskowskiego będzie ich już 80 lub 160 tysięcy. Czy Senat i Prezydent będą zwlekać z procedowaniem i podpisaniem ustawy? Ależ tak, jasne, że będą, bo przecież dodatkowe dziesięć lub kilkadziesiąt tysięcy ofiar śmiertelnych koronawirusa i załamania systemu ochrony zdrowia nie pójdzie na ich "konto" tylko na "konto" rządu. 

Wiec czy jesteś przygotowany na śmierć, drogi Wyborco? Nie tylko na śmierć Twoją - przy odrobinie "szczęścia" wcześniej pochowasz kogoś z rodziców lub rodzeństwa... może nawet dziecko. Ile jesteś gotów poświęcić, aby zemścić się na PiS-ie?

* https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-i-pandemia-covid-19-ekspert-who-dr-mark-ryan-jednego-bledu-nie-mozemy-popelniac-4354942

Wykop Skomentuj79
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości