22 obserwujących
180 notek
308k odsłon
631 odsłon

Upadek dziennikarstwa, upadek społeczeństwa - portal kobieta.wp.pl zdradza tajemnicę spowi

Wykop Skomentuj2

W życiu powinny obowiązywać pewne nienaruszalne normy lojalności mające rangę świętości, które nie powinny być naruszane nigdy, bez względu na okoliczności. Uderzenie w nie jest uderzeniem w podstawy zaufania społecznego i grozi postawieniem całego życia na głowie. Należą do nich m.in. tajemnica lekarska, tajemnica adwokacka, tajemnica dziennikarska i przede wszystkim tajemnica spowiedzi. Ta ostatnia obejmuje obydwie strony - zarówno spowiednika (księdza lub zakonnika) jak i spowiadającego się. Dlaczego? Bo istotą sakramentu pojednania jest absolutna szczerość. Spowiadający się musi mieć możliwość wyznania wszystkiego, co najbardziej wstydliwe, kompromitujące i odrażające - od zdrady małżeńskiej poprzez nałogi, dewiacje seksualne aż po gwałt lub morderstwo - to wszystko mieści się w kategorii grzechu. Ale także spowiednik w wielu przypadkach musi powiedzieć coś, co wydaje się kontrowersyjne lub nawet oburzające: przekonać grzesznika, który popełnił straszną zbrodnię, że Bóg go nadal kocha, lub wręcz przeciwnie - "potrząsnąć" delikwentem, który nie widzi groźnych, niszczycielskich skutków swojego postępowania lub zamiarów. Niekiedy coś, co jurydycznie wydaje się cięższym grzechem ma dużo mniejsze znaczenie od czegoś, co wydaje się drobnostką (częsty przypadek u ludzi uzależnionych) - niekiedy spowiednik musi powiedzieć wprost "wiem i ty wiesz, że prawo kościelne mówi inaczej, ale w tej chwili olej to - ten grzech to nie jest twój główny problem - skup się na tym, co nim jest, jeśli tamten problem rozwiążesz, to wtedy zajmiesz się tym, a może on sam zniknie". To wszystko mieści się w kategorii nauki o którą spowiadający się prosi - przed pokutą którą najczęściej jest polecenie obmówienia jakiejś modlitwy, ale równie dobrze może być polecenie podjęcia jakiegoś postanowienia, zabiegania o pojednanie z jakąś zwaśnioną osobą lub pomocy osobie bliskiej - matce, żonie, mężowi... oraz przed rozgrzeszeniem które wieńczy moment spowiedzi. 

Na czym polega istota tajemnicy spowiedzi? Na unikaniu wszystkiego, co mogłoby ośmieszyć, skompromitować, wpędzić w problemy prawne lub małżeńskie albo w jakikolwiek inny sposób skrzywdzić którąkolwiek ze stron. Dotyczy to zarówno krzywdy indywidualnej jak i zbiorowej np.: ośmieszania jakiejś grupy stwierdzeniem, że jej członkowie często spowiadają się z takiego grzechu lub zbiorowego ośmieszania księży lub zakonników przez publiczne ujawnianie tego, co któryś z nich w trakcie spowiedzi powiedział. Doprecyzuję: nie jest złamaniem tajemnicy powiedzenie (nawet publiczne, np. w trakcie homilii) czegoś w sposób gwarantujący anonimowość przytoczonego przykładu (zarówno indywidualną jak i grupową) np.: że ludzie w trakcie spowiedzi często lekceważą ten grzech, a powoduje on poważne konsekwencje. Nie jest także zdradzeniem tajemnicy rekomendowanie lub odradzanie znajomej osobie danego księdza lub zakonnika jako spowiednika, bo różni są spowiednicy - ten niedogolony pomógł mi wyjść z problemu i uratował moje małżeństwo, ten łysy jest konkretny, potrafi przemówić do serca i rozumu, ale tamten czarny z bródką to zarozumialec, pyszałek i idiota, który uwielbia pomiatać spowiadanym, choć absolutnie nie powinien (nawet nie ma prawa) tego robić, tamten wysoki pędzi na "odwal się", a tamten staruszek to fanatyk "Krucjaty Wyzwolenia Człowieka" zadający każdemu jako pokutę miesięczną abstynencję alkoholową bez względu na to czy ktoś jest abstynentem, alkoholikiem czy przeciętniakiem niemającym żadnego problemu alkoholowego, ale za to mającym wesele córki za tydzień - podałem drastyczne i przejaskrawione przykłady aby pokazać jak ważny jest odpowiedni wybór spowiednika - pomoc w dokonaniu tego wyboru absolutnie nie jest złamaniem tajemnicy spowiedzi. Natomiast złamaniem tajemnicy jest każde działanie które prowadzi do wyrządzenia krzywdy, oskarżenia, ośmieszenia - jak wspomniałem zarówno w znaczeniu indywidualnym jak i zbiorowym. 

Takiego właśnie złamania tajemnicy spowiedzi dopuściła się red. Karolina Błaszkiewicz z działu "Kobieta" portalu www.wp.pl w artykule "Uprawiacie seks przed ślubem, a ona potem cię zdradzi. Marka zatkało w czasie spowiedzi."* Przytoczenie dokładnej relacji ze spowiedzi (opowiedzianej redaktorce przez tytułowego "Marka") jest wstępem do kpin nie tylko z tego, co ksiądz spowiednik powiedział, ale także z idei czystości przedmałżeńskiej, z przykościelnego poradnictwa rodzinnego, ze stron promujących czystość oraz to poradnictwo - wszystko w wersji "hardcore" z podawaniem adresów wykpiwanych stron oraz imion i nazwisk wykpiwanych autorów. 

Nie mam zamiaru tutaj polemizować z "oświeconą" autorką, która w ramach walki przeciw "średniowiecznym konceptom" neguje nawet tak oczywiste fakty, jak istotne różnice w seksualności kobiety i mężczyzny (ciekawe kiedy odkryje pierwszego mężczyznę, którego popęd seksualny oraz intensywność odbieranych bodźców zależy od fazy jego cyklu miesiączkowego). Kościelne poradnictwo rodzinne jest jakie jest - czasem pożyteczne, czasem naiwne. Ślub kościelny nie jest obowiązkowy - tak samo jak nie jest obowiązkowe bycie katolikiem, uczestnictwo w sakramentach, wypełnianie 10 przykazań, a tym bardziej zaleceń magisterium Kościoła. Ani wszystkie głupoty wypisywane na kościelnych portalach, ani głupota redaktorki - feministki z czerwonego (nie tylko pod względem szaty graficznej) portalu nie jest prawdziwym powodem do niepokoju - jedna idiotka więcej lub mniej na los Polski i świata znacząco nie wpłynie.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura