25 obserwujących
200 notek
358k odsłon
3846 odsłon

Gdzie jest granica? Niech Miller zapyta Palikota.

Wykop Skomentuj88

Totalny upadek dziennikarstwa, którego ofiarą padł w ostatnich dniach Leszek Miller jest zjawiskiem w ostatnich miesiącach tak powszechnym, że aż spowszedniało i stało się tematem zwyczajnie nudnym, a ludzie (zwłaszcza sami dziennikarze) przyzwyczaili się do niego i zaczęli traktować ten kloaczny poziom jako normę. Trzeba było naprawdę bezczelnego pokazu skur... w odniesieniu do osoby powszechnie znanej (i w dodatku z PiS-em nie związanej - gdyby to dotknęło któregokolwiek "pisiora", to znaczna część oburzonych piałaby z zachwytu), aby co niektórzy się obudzili i podniosły się głosy oburzenia.

Czy aby słusznie? Przecież upadek dziennikarstwa nie jest zjawiskiem samoistnym - jest jednym ze skutków totalnej wojny prowadzonej przez totalną opozycję i zblatowane z nią totalne media wypowiedzianej nie tylko politykom PiS, ale także całym szerokim środowiskom  utożsamianym z "dobrą zmianą" - od beneficjentów programu Rodzina 500+ po szeregowych katolików.

Wojny, która toczy się już nie o przejęcie władzy, tylko o maksymalne zniszczenie relacji międzyludzkich (aby jakikolwiek dialog między elektoratami nie był możliwy) i spaskudzenie ludziom wszystkiego, co się kojarzy z działaniami rządu (np.: przedstawienie rodzin wielodzietnych jako "patologii" żyjącej wyłącznie z "socjalu" kosztem innych). 

O tym, że przekraczane są kolejne nieprzekraczalne granice moralne pisałem w ostatnich dniach wielokrotnie.

Oto przykłady ze świata dziennikarstwa: 

  • Anna Gielewska i Marcin Dzierżanowski w książce "Antoni Macierewicz. Biografia Nieautoryzowana" opublikowali materiały z podsłuchów SB pokazujące szczegóły życia prywatnego małżeństwa Macierewiczów i ich kryzysu małżeńskiego spowodowanego aresztowaniem. Materiały te mocno uderzają w żonę Antoniego Macierewicza. W reakcji na nie Roman Giertych napisał: "Nie znoszę Macierewicza. Uważam go za wybitnego szkodnika. Ale publikowanie podsłuchów SB z jego domowych awantur z żoną jest podłe i niezgodne z prawem." Ja też nie znoszę Macierewicza, a Giertycha wręcz nienawidzę, jednak obsmarowywanie czyjejś żony jest czymś tak paskudnym, że nawet ten drugi stanął w obronie tego pierwszego. 
    https://www.salon24.pl/u/peacemaker/872113,absurd-goni-absurd,2
  • Goszcząca w programie TVN 24 "bohaterka Powstania Warszawskiego" Hanna Stadnik (cudzysłów użyty przeze mnie z pełną premedytacją, udział w czymś takim jak PW to jeszcze nie bohaterstwo) przytacza rzekome słowa nieżyjącego ojca braci Kaczyńskich Rajmunda Kaczyńskiego (który w PW dowodził 7. drużyną 2. plutonu kompanii K 1 Pułku "Baszta") bardzo mocno uderzające w jego synów. Czyli mamy nie tylko wyciąganie rodzinnych brudów, ale użycie słów ojca, który nie żyje, by oczernić synów, z których jeden też nie żyje. Oczywiście media pomijają wszystko, co mówiła na temat Powstania, skupiają się wyłącznie na tych słowach. 
    https://www.salon24.pl/u/peacemaker/885852,zbyt-osobisty-tekst-o-powstaniu-warszawskim-i-bohaterach 
  • W dziale "Kobieta portalu www.wp.pl red. Karolina Błaszkiewicz aby ośmieszyć nauczanie kościoła w sprawach moralności seksualnej (zakaz współżycia przedmałżeńskiego) popełnia klasyczną zdradę tajemnicy spowiedzi - pisze słowo w słowo o co ksiądz pytał, z jakich grzechów penitent się spowiadał, co ksiądz doradził. 
    https://www.salon24.pl/u/peacemaker/887628,upadek-dziennikarstwa-upadek-spoleczenstwa-portal-kobieta-wp-pl-zdradza-tajemnice-spowiedzi

A oto przykłady z życia codziennego: 

A gdyby podać przykłady z polityki? 

No właśnie, za dużo by tego było - choćby insynuacje, że Jarosław Kaczyński odpowiada za śmierć brata i reszty pasażerów. Aby postawić tak poważny zarzut człowiekowi, dla którego ofiara katastrofy była kimś najbliższym trzeba albo mieć niezbite dowody, albo być nieprzeciętnym psychopatą. 

"W debacie publicznej nikt już się nie krępuje rosnącą nienawiścią i brakiem szacunku dla drugiego człowieka. Poprzez różne akty agresji trwa swego rodzaju testowanie, ile jako społeczeństwo jesteśmy jeszcze w stanie wytrzymać."

https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/leszek-miller-gdzie-jest-granica-aa-vsth-Pa1d-xuSw.html 

Z powyższymi słowami Leszka Millera trudno się nie zgodzić. Ale on sam - choć padł ofiarą wyjątkowego skur... - dosłownie zdanie wcześniej też dopuszcza się podłości - nie tylko zadaje całkiem oczywiste pytanie:

"Czy chcieli więcej zarobić i pomysł z nikczemną okładką wydał im się doskonały?",

ale od razu dopuszcza się bezczelnej sugestii: 

"Czy w ten sposób ujawniali swoje preferencje polityczne?" 

A przecież wyrazy współczucia złożyli mu także przeciwnicy polityczni, zaś wyrazy oburzenia skandaliczną okładką i artykułem brukowca "Fakt" najdobitniej wyrazili dziennikarze uważani za prawicowych fighterów: Samuel Pereira i Rafał Ziemkiewicz: 

https://twitter.com/SamPereira_/status/1035782107157721088/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1035782107157721088&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.salon24.pl%2Fnewsroom%2F892088%2Cskandaliczna-okladka-faktu-tabloid-wykorzystal-tragiczna-smierc-leszka-millera-juniora 

https://twitter.com/R_A_Ziemkiewicz/status/1035826642457911296/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1035826642457911296&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.salon24.pl%2Fnewsroom%2F892088%2Cskandaliczna-okladka-faktu-tabloid-wykorzystal-tragiczna-smierc-leszka-millera-juniora 

Trudno zaś doszukać się podobnej reakcji innych znanych redaktorów przykładowo Tomasza Lisa (googlałem - nic nie znalazłem). 

Jest mi niezmiernie przykro, że Leszka Millera spotkało to, co spotkało - nie tylko stracił syna, ale dodatkowo oberwał falą uderzeniową niszczącej wszelkie zasady bomby atomowej, jaką był odpalony przez Tuska (i - o ironio - ratowany z poświęceniem w wyborach 2015 r przez SLD) Janusz Palikot. Ale tak właśnie wygląda wojna totalna - nie chodzi w niej o pokonanie lub nawet wyeliminowanie armii wroga, ale o pozostawienie takiej spalonej ziemi, aby druga strona straciła ochotę do walki. Tu nie liczą się straty wśród ludności cywilnej: powszechna nienawiść, zniszczone relacje międzyludzkie. Nie liczą się nawet strata generała sojuszniczej armii spalonego przypadkiem, jak Leszek Miller. Czy jeszcze ktoś potrafi powstrzymać to totalne szaleństwo?

Wykop Skomentuj88
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura