42 obserwujących
271 notek
550k odsłon
3990 odsłon

Zamordyzm PiS? Taśmy prawdy Morawieckiego? Sprawdzam!

Wykop Skomentuj108

Fragment 1:

Morawiecki: "Mam absolutnie pozytywne zdanie o Merkelowej, Sarkozym czy jak się ten nowy nazywa... Hollande i tak dalej. Że oni w takim świecie, jak dzisiaj są, gdzie przez pięćdziesiąt lat ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** i edukacja za darmo, oni tą krzywą, która wiesz tak szła co do oczekiwań, oni muszą ją odkręcić[1], nie. I takie rzeczy się dzieją. […] To co robi Merkelowa... Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapier*** za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała.[2] My nie wiemy, ale być może zakończy się to dobrze, jeżeli my ludzie, we the people, prawda, a już zwłaszcza we the people w Niemczech czy w Hiszpanii, we Francji,[3] musimy obniżyć nasze oczekiwania. Bo jak obniżymy, to w ślad za tym wszystko pójdzie dobrze, się da zreperować.[4]

Matuszewska: "No, ale to jest trudne."

Morawiecki: "To... To jest trudne. To będzie... To (…) dziesięć do dwudziestu lat lub wojnę.[5]"

Matuszewska: "Tak."

Morawiecki: "Nie chcemy tej wojny[6], więc to, co robi Merkel, jak się nazywa... Obama, prawda i tak dalej, fantastyczna robota."

Matuszewska: „przyzwyczaić się do lepszej sytuacji jest daleko łatwiej niż do gorszej”

Morawiecki: „Najlepszym sposobem zawsze była wojna. Wojna zmienia perspektywę w pięć minut[7]”.

Fragment 2:

Morawiecki: "Jestem po tych... Po takim moim, wiesz, tournee po tych hedge fundach, inwestycyjnych funduszach i tak dalej, nie. Ciekawe doświadczenie, ale tak samo bardzo smutne. Ku*** siedzą ci bogaci Amerykanie, Żydzi, Niemcy, Angole, Szwajcarzy, nie?[8] Siedzą w swoich głębokich, wiesz, fotelach. Mają nakumulowane tego oczywiście kapitału tyle, że możesz ich tam w dupę pocałować. Jeszcze się prosisz oczywiście o ten kapitał, nie? Oni oczywiście w tej swojej chciwości[9]... Ja cały czas tak patrzę na ten świat z punktu widzenia geo i historycznego trochę. I mi się wydaje, że popełniają błąd […] Jakby nie dokonują pewnej redystrybucji tego[10]. [...] W Nigerii jest więcej osób poniżej siedemnastego roku życia niż w całej Europie.[11] Całej łącznie z Rosją."

Matuszewska: "Kiedyś przypłyną."

Morawiecki: "No ku***. Wiesz, kiedyś przypłyną, kiedyś coś zrobią.[12] […] Te iphony pokażą im: tu żyje się tak a tu tak. I co my zrobimy jak flotylla tratw ku***, nawet tam z północy Afryki będzie na południe? […] Będziemy strzelać, będziemy odpychać ich, wiesz.[13]"


Przeanalizujmy tę rozmowę

Aby ułatwić analizę w powyższym tekście pogrubiłem i ponumerowałem najistotniejsze treści. Poniższe numery są odnośnikami do numeracji powyższych fragmentów.

  • Jakie są główne tematy tej rozmowy? Niebezpieczeństwo wojny [2, 5, 6, 7] i konieczność ograniczenia ograniczenia oczekiwań niektórych społeczeństw [1, 3, 4], aby tej wojnie zapobiec.
  • O jakich społeczeństwach mówi Morawiecki? O bogatych, rozpieszczonych silną gospodarką i rozbudowanym socjalem społeczeństwach zachodu [3, 8]. 
  • Jaka zdaniem Morawieckiego są przyczyny zagrożenia wojną? Chciwość zachodu [8, 9], ogromna dysproporcja pomiędzy bogactwem zachodu i nędzą Afryki [11, 12, 13], brak redystrybucji bogactwa najmożniejszych na rzecz najuboższych [10] oraz pokusa obniżenia oczekiwań społecznych w bogatych krajach i ratowania ich gospodarki przez wywołanie wojny [2, 4, 5, 7]. 
  • Jak zdaniem Morawieckiego może wyglądać początek konfliktu z użyciem broni? Tak, jak wygląda obecnie sytuacja na Morzu Śródziemnym [12, 13]. 

Chciałbym, aby każdy "liberał" był tak wrażliwy na biedę w Afryce i aby każdy polityk tak trafnie diagnozował nadchodzące niebezpieczeństwa i przewidywał kroki konieczne, aby im zapobiec.--------

* https://www.salon24.pl/u/szeremietiew/899169,j-23-znowu-nadaje 

Wykop Skomentuj108
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka