37 obserwujących
243 notki
461k odsłon
120 odsłon

Nie rozrywajmy na sztuki efektów Marszu Niepodległości - apel i polemika

Wykop Skomentuj10

Jeszcze Polska nie zginęła! 


Dzięki Bogu udało się! Tym razem wygrała Polska, a Goebbelsi z GW, TVN i Onet liżą rany i robią wszystko, by zminimalizować gigantyczny rozmiar swojej klęski, a bezprecedensowy sukces polskiego patriotyzmu i umiłowania wolności obrzydzić Polsce i światu przez powielane zdjęcia spalonej flagi UE, powiewających czarnych flag organizacji nacjonalistycznych oraz frazesami o "hańbie", "nazizmie", "faszyzmie", "rasizmie", "antysemityzmie" i innych nowotworach zachodniej Europy, które oni chcą przypisać Polakom. W sumie, to już po pierwszej dobie (wtedy jeszcze walczyli za pomocą "zagranicy") większość z nich odpuściła sobie ten temat jako z góry przegrany i "przeswitchowała" się na "aferę KNF". Co niektórzy, jak Roman Graczyk próbują jeszcze mieszać mocno zredukowane "święte oburzenie" z elementami obiektywizmu i uniwersalnych apeli o wzajemny szacunek i zrozumienie dla tych, z którymi się nie zgadzamy (oczywiście konsekwentnie zamilczając cały wątek prowokacji Wanny Gronkiewicz - Waltz przed marszem, która w oczywisty sposób miała na celu wywołanie zamieszek). Inni wręcz ochoczo zapraszają dotychczas opluwanych liderów Ruchu Narodowego i stają po ich stronie namawiając ich do wyznań, że oto zły PiS chce ukraść dobrym Narodowcom ich marsz (bo przecież wszystko, co uderza w PiS, jest "chwalebne z natury" - nawet, gdy dzień wcześniej było "promowaniem nazizmu"). W związku z tym mam ogromną prośbę, wręcz apel do Narodowców. 

Nie rozrywajmy na sztuki wspaniałych efektów rocznicowego Marszu Niepodległości!

Pewne jest, że jego tegoroczny, niebywały sukces jest efektem kumulacji trzech sił: 

  1. działań Ruchu Narodowego, który ten marsz zainicjował i do tej pory podtrzymywał, 
  2. spontanicznego i masowego sprzeciwu Polaków wobec działań "Goebbelsów" próbujących od lat wykorzystać ten marsz do ataku na Polskę i Polaków: od "Krytyki Politycznej" sprowadzającej z Niemiec lewackie bojówki (2011) poprzez prowokatorów z rządu Tuska podpalających tęcze, squaty, radiowozy, wozy transmisyjne i budki na terenie rosyjskiej ambasady (2013), Guya Verhofstadta określającego uczestników marszu jako "60 tysięcy nazistów" i sugerującego Polsce odpowiedzialność z Holocaust, aż po Hannę Gronkiewicz - Waltz, która zakazując organizacji marszu próbowała go przekształcić w masowe starcie z osłabioną lipnymi zwolnieniami L-4 policją, 
  3. wsparcia prawnego i organizacyjnego Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego - bez niego marsz pozostałby zabroniony (chyba, że ktoś jeszcze wierzy w "apolityczność" lewackich sądów) lub rozwiązany w trakcie trwania, zaś ogromna część uczestników nie przybyłaby na niego z obawy przed zamieszkami. 

Motywacja uczestników marszu do wzięcia ich udziału też była różna: 

  • część uczestników rzeczywiście identyfikuje się z organizacjami narodowymi, 
  • część uczestników chciała zademonstrować swój patriotyzm, choć nie czuje się związana ze środowiskiem narodowców lub nawet wyraźnie się od niego dystansuje, 
  • część chciała zaprotestować przeciw nazywaniu Polaków "nazistami", "faszystami", "antysemitami" itp. - zwłaszcza, że robią to przedstawiciele post-nazistowskich Niemiec i post-kolaboracyjnych państw zachodu Europy wobec narodu, który po żydowskim poniósł największe straty z rąk niemieckich nazistów i państwa, które nie splamiło się kolaboracją i poniosło największe straty w obywatelach, 
  • część chciała zaprotestować przeciw łamaniu wolności słowa, wolności zgromadzeń oraz wszechobecnym prowokacjom środowisk lewackich ("Antifa", "Krytyka Polityczna") i liberalnych (PO, Hanna G-W), 
  • część po prostu chciała cieszyć się stuleciem odzyskania Niepodległości, 
  • część przyszła zademonstrować poparcie dla Prezydenta i Premiera. 

Bardzo często motywacje te mieszały się ze sobą. Natomiast występujący w mediach liderzy RN zachowują się tak, jakby widzieli tylko tych z pierwszej i ostatniej grupy. Co więcej - mimo, że ci z pierwszej grupy stanowili zdecydowaną mniejszość (w dodatku najbardziej kontrowersyjną), to zdają się oni (na podstawie wizualnego podziału części marszu) wszystkich nienależących do ostatniej grupy wrzucać automatycznie do pierwszej grupy.

Nie tędy droga! Tylko w jedności jest nasza siła!

Różnijmy się, spierajmy, negocjujmy, ale nie bądźmy jak Roman Giertych (nota bene założyciel Młodzieży Wszechpolskiej, od której później się odciął) który nagle zbratał się z tymi, co dzień wcześniej na niego pluli, a zaczął pluć na tych, z którymi dzień wcześniej tworzył rząd!


Trudno nie zgodzić się z rewelacyjną tezą niezwykle trafnego artykułu Forum Żydów Polskich**, że :

"Młodzież Wszechpolska i ONR stworzyły coś, co stało się własnością Polaków."


I chwała Narodowcom za to!

Aktualne są także postawione w tym artykule trzy pytania: 

"Czy organizacje nacjonalistyczne gotowe są do oddania Marszu Niepodległości tysiącom polskich patriotów, którzy nie utożsamiają się z ideologiami nacjonalistycznymi?"

"Czy rząd i prezydent będą chcieli objąć patronatem imprezę, której właścicielem są nacjonaliści?"

"Czy polskie organizacje nacjonalistyczne będą potrafili odciąć się od zachodnich partii, które jawnie nawiązują do faszyzmu, a które to w historycznej perspektywie są w rzeczywistości ich wrogami? Czy taka historyczna refleksja jest możliwa w szeregach tych organizacji?" 


Zapytam inaczej:

Szanowni Narodowcy! Często wznosicie piękne okrzyki: "Bóg", "Honor", "Ojczyzna", "Patriotyzm", "Naród", "Polska"... Czy jesteście gotowi, aby dla dobra Ojczyzny złożyć owoc pracy waszych rąk w ręce wszystkich Polaków - Patriotów? 

To jest dla Was test na patriotyzm, na miarę wyzwań dnia dzisiejszego!


-------------------------

* https://fakty.interia.pl/opinie/graczyk/news-rady-na-kaca-po-swiecie,nId,2660735 

** https://www.salon24.pl/u/fzp/910397,uwag-kilka-po-marszu-czyli-rzadu-klopot-na-przyszlosc 

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka