40 obserwujących
257 notek
505k odsłon
2455 odsłon

Poziom intelektualno-moralny nauczyciela i... tasiemca nieuzbrojonego

Wykop Skomentuj124

Uprzedzając standardowe komentarze ZNP-owców: pracowałem przez 8 lat jako nauczyciel i zmieniłem zawód. Celowo w tytule prowokacyjnie porównałem poziom ludzi odpowiedzialnych za kształtowanie nowych pokoleń z poziomem powszechnie znanego z lekcji biologii pasożyta. Nie dlatego, abym uważał nauczycieli za pasożytów - broń Boże! Dlatego, że pasożyt ten nigdy nie zabija swojego żywiciela, bo to by oznaczało także jego śmierć.

Kto płaci nauczycielom? Ciepło, ciepło... Rząd, samorządy, podatnicy, rodzice...

Moim dawnym towarzyszom niedoli pozostawię do przeanalizowania przypadek Pań pielęgniarek z 2007 roku. Na ich protestach (słynna okupacja KPRM, białe miasteczko*, dantejskie sceny transmitowane przez TVN, bułki i środki higieniczne rozdawane przez Hannę Gronkiewicz-Waltz) i po ich plecach PO w roku 2007 dorwała się do władzy. Co im dała? Cofnęła nawet to, co zostało wynegocjowane z ministrem prof. Zbigniewem Religą. Pomyślcie! W końcu chyba macie własny rozum! Wykształcenie zobowiązuje (a przynajmniej powinno).

Nie będę tutaj powtarzał frazesów o wysokich zarobkach nauczycieli, 18-godzinnym tygodniu pracy, 2 miesiącach wakacji itp... itd... Pamiętam, że kiedy pracowałem w szkole te dwa miesiące wakacji bardziej były mi potrzebne do regeneracji (choćby gardła) niż obecne 26 dni. Pamiętam także czasy, gdy nauczycielska pensja była tak tragicznie niska, że otrzymywałem wyrównanie do najniższej krajowej, a przejście na zasiłek dla bezrobotnych po rocznej pracy na pół etatu w szkole oznaczało dla mnie ogromną podwyżkę (nie żartuję - naprawdę tak było... końcówka lat 90-tych). Więc z jednej strony wiem, jak trudny to zawód, z drugiej strony mam świadomość, jak wiele się od strony płac poprawiło i jak wiele jeszcze jest do poprawy (odejście z tego zawodu to w dłuższej perspektywie też była dla mnie ogromna podwyżka). Ale czy strajk ZNP cokolwiek poprawi?

Mimo, że przez 8 lat przyglądałem się temu środowisku od środka, to kiedy słyszę o strajku nauczycieli w terminie zbliżonym do egzaminów od razu porzucam wszelką solidarność z tym środowiskiem. Sam pamiętam swoją maturę. 1993... Niedawno robiliśmy zjazd absolwentów z okazji 25-lecia. No właśnie, strajki, nerwówka, dodatkowy pakiet niepewności dołożony do tego najbardziej stresującego w życiu egzaminu... Nauczyciele z naszego LO zachowali się akurat jak trzeba i zawiesili strajk, ale (choć dzisiaj z wieloma z nich sam jestem na "Ty" - tyle czasu minęło i tyle się zmieniło) do dziś pamiętam tę nerwówkę. I jeszcze coś więcej mi się majaczy w pamięci. Na tym strajku nauczyciele "ugrali" tyle, że niektóre negatywne konsekwencje finansowe sięgały jeszcze czasów, kiedy sam pracowałem jako nauczyciel. Może jakiś aktywny zawodowo nauczyciel z dłuższym stażem przypomni, co to było?

Tym razem nauczyciele mogą stracić jeszcze więcej. Ten rząd ma swoje wady, ale niewątpliwie skok poziomu życia i poprawa stanu finansów publicznych w ostatnich trzech latach są widoczne gołym okiem (jak ktoś nie widzi niech porówna śmietniki - zdecydowanie spadła liczba osób je przeczesujących, a wzrosła liczba mebli wystawianych w ramach zamiany lub remontu mieszkania). Jeśli nauczyciele zachowają się głupiej od tasiemca nieuzbrojonego i przyczynią się do upadku tej władzy (w sensie: wpłyną protestami na wynik wyborów) to nie tylko mogą pogrzebać szanse na podwyżki (jak Panie pielęgniarki w 2007), ale w perspektywie kilku lat stać się w oczach przeciętnych obywateli jedną z najbardziej znienawidzonych "nadzwyczajnych kast", a tego jako ojciec trójki Dzieci, przed którymi jeszcze nauka szkolna, zdecydowanie bym nie chciał.

Więc... Protestujcie... ale z głową!

-----
* https://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82e_miasteczko 

Więcej w temacie strajku nauczycieli (z różnych punktów widzenia): 

https://chetkowski.blog.polityka.pl/2019/01/04/nowe-formy-strajku-2/ 

https://finanse.wp.pl/strajk-nauczycieli-spor-z-rodzicami-przybiera-na-sile-hejt-poraza-6358961657362561a 

Wykop Skomentuj124
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo