40 obserwujących
257 notek
505k odsłon
255 odsłon

Apel do rodziców - bezpieczeństwo dzieci przede wszystkim!

Wykop Skomentuj10

Kolejna tragedia - tym razem w Wolsztynie dwójka dzieci (bliźniaki - chłopcy w wieku 4 lat) wypadła z okna piętra. Jedno dziecko nie żyje, drugie przebywa w szpitalu.

Rodzice, kupcie i zamontujcie w oknach klamki z blokadami (na kluczyk) - kosztują śmieszne pieniądze, można je kupić w każdym hipermarkecie budowlanym, montaż zajmuje kilka minut (mocowanie identyczne jak przy standardowej klamce). Dzieci to żywioł nie do upilnowania (wiem z własnego doświadczenia, jestem ojcem trzyletnich bliźniaków i pięciolatka), a ich życie jest najcenniejszym skarbem złożonym w nasze niedoskonałe ręce! Warto je wspomóc wynalazkami za kilkanaście złotych! 

Warto przemyśleć jak zaaranżować swoje mieszkanie - przynajmniej na ten okres, zanim dzieci skończą 5 rok życia. Kilka (najczęściej niedrogich) zmian nie zwolni nas z czujności, ale da nam chwilę na reakcję, być może zapobiegnie tragedii. Są to: 

  • kuchnia z drzwiami zamykanymi na klucz - nowoczesne, otwarte kuchnie grożą oparzeniem, 
  • klamki w oknach z blokadami na kluczyk - bez kluczyka dziecko nie otworzy, 
  • blokady do gniazdek elektrycznych, 
  • blokady do szafek,  
  • umieszczanie ostrych i szklanych przedmiotów w szafkach powyżej zasięgu dzieci (kiedyś dzieci opanują otwieranie blokad - moim maluchom bardzo łatwo to poszło)... 

Warto pamiętać, że dziecko zawsze o krok wyprzedza rodziców. Zanim przyzwyczaimy się że ono raczkuje, zaczyna szybko chodzić na czworaka... jak przyzwyczaimy się do tego, ono już staje na nóżkach... jak przestawimy przedmioty powyżej poziomu dostępnego na nóżkach, dziecko zacznie się wspinać na paluszki... później wpinać na meble, przystawiać sobie stołeczek lub krzesło. Newralgiczny jest okres między niecałym roczkiem a ukończeniem czwartego roku życia (jak widać po tej tragedii także później trzeba uważać), a moment krytyczny przypada w okolicach drugich urodzin ("bunt dwulatka" - dziecko jest już ruchliwe, a nie reaguje na słowo "NIE!").

Dodatkowo wypadkom sprzyja kolejna ciąża - żona ma mniej sił, hormony powodują nadmierny optymizm i lekceważenie zagrożeń, a mąż często nie bierze tego pod uwagę. 

Statystycznie najwięcej wypadków dzieci zdarza się w domach lub ich bezpośrednim otoczeniu. Najczęściej jest to weekend, a już absolutne rekordy bije niedzielne popołudnie. Po powrocie ze spaceru, placu zabaw lub imprezy rodzice są trochę zmęczeni, trochę rozprężeni, wrzucają zdjęcia na Facebooka, myślą już o poniedziałku... a karetki nie nadążają odjeżdżać spod izby przyjęć szpitala pediatrycznego. Wiem, bo sam spędziłem w nim pewien czas z naszym pierwszym Synkiem - okna naszej sali wychodziły na izbę przyjęć. I wtedy to też była nasza wina - blizna na rączce Miłoszka zawsze będzie mi o tym przypominać. 


Post Scriptum

Tradycyjnie pod artykułami na ten temat wysyp złośliwości trolli: 

https://fakty.interia.pl/wielkopolskie/news-wolsztyn-dwoch-chlopcow-wypadlo-z-4-pietra-kamienicy-jedno-d,nId,2983378 

https://wiadomosci.wp.pl/tragedia-w-wolsztynie-dwoch-chlopcow-wypadlo-z-4-pietra-6379729778787969a 

https://poznan.onet.pl/wolsztyn-dwoch-4-letnich-chlopcow-wypadlo-z-okna-jeden-nie-zyje/4m8bzrl 


Ale do tego zdążyłem się już przyzwyczaić - pisałem o tym nie raz: 

https://www.salon24.pl/u/peacemaker/888615,troje-dzieci-utonelo-a-trolle-w-komentarzach-tylko-o-500 

https://www.salon24.pl/u/peacemaker/890977,znieczulica-gdy-spoleczenstwo-obywatelskie-ksztaltuja-ludzie-z-mo 

https://www.salon24.pl/u/peacemaker/893128,gdzie-jest-granica-niech-miller-zapyta-palikota 

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości