Komentuj, obserwuj tematy,
Załóż profil w salon24.pl
Mój profil
Pinkpanther II Pinkpanther II
3574
BLOG

Niemieckie fundacje polityczne w Polsce i nie tylko.

Pinkpanther II Pinkpanther II Polityka Obserwuj notkę 3

Niemieckie fundacje polityczne w Polsce:
K. Adenauera (fundacja „bliska ideowo” CDU Angeli Merkel, finansowana w 98% z budżetu państwa niemieckiego) 
F. Eberta (fundacja polityczna socjaldemokratów z SPD)
F. H. Seidela (CSU)
F. Naumanna (fundacja polityczna bliska liberałom z FPD)
H. Bolla (Zieloni)
Róży Luksemburg (postkomuna)
Ww. to jawne ekspozytury niemieckich partii politycznych i ich programów ideowych. Budżet danej fundacji zależy od poparcia jakim cieszy się ona w Niemczech.
Fragment „misji” FKA w Polsce:
„Fundacja Konrada Adenauera w Polsce wspiera przede wszystkim budowę społeczeństwa obywatelskiego, rozwój systemu partyjnego, ponadpaństwowy dialog międzypartyjny i sprawnie działający system społeczny i gospodarczy, kontynuację procesu integracji europejskiej i dbałość o dobre stosunki Polski i Niemiec. Transformacja w Polsce będzie trwała jeszcze latami, za nim kraj osiągnie standard życia starych państw Unii Europejskiej.” 
„Do naszej działalności w Polsce należy edukacja polityczna poprzez organizację seminariów, konferencji i debat, które Fundacja organizuje sama, lub we współpracy z partnerami z Polski. Wzorowa współpraca partnerska z polskimi organizacjami pozarządowymi jest ważnym celem i zadaniem Fundacji. Do naszych projektów włączamy osobistości ze świata biznesu, polityki, Kościoła i nauki.„
Inny fragment „misji” FKA wykraczający poza działalność w Polsce:
„Naszą międzynarodową działalnością wspieramy prawo ludzi do życia w wolności i godności. Działając w w imię wartości wnosimy wkład w to, aby Niemcy sprostały swojej rosnącej odpowiedzialności w świecie.” 
http://www.kas.de/polen/pl/about/

We Wprost o FKA: 
„…W sferze niedoścignionych marzeń pozostaje poziom technologii, z której korzystają politycy takich państw, jak Niemcy czy USA. Wystarczy spojrzeć na to, jakim zapleczem dysponują tamtejsze partie. Choćby niemiecka CDU/CSU i jej think tank Fundacja Adenauera, której roczny budżet to ponad 100 mln euro. Jednym z jej głównych zadań jest biały wywiad, czyli gromadzenie informacji ogólnodostępnych. I tak, każdy polski poseł ma w Fundacji Adenauera swoją teczkę zawierającą wszystkie jego publiczne wypowiedzi! Podobnie jest w USA, gdzie na jednego senatora czy kongresmena pracuje 30-osobowa grupa ekspertów i analityków…”
http://www.wprost.pl/ar/124267/Dziadostwo-polskie/?pg=2

Piotr Bączek o działalności niemieckich fundacji w Polsce:
„Piotr Bączek pisze wprost „Niemieckie fundacje polityczne są ściśle powiązane z poszczególnymi partiami: Fundacja Konrada Adenauera z CDU, Fundacja Friedricha Eberta z SPD, Fundacja Friedricha Naumanna z FDP, Fundacja Hansa Seidela z CSU, Fundacja Heinricha Bölla z Partią Sojusz ´90 - Zieloni, Fundacja Róży Luxemburg z PDS. Fundacje polityczne posiadają olbrzymie fundusze na działalność. W latach 90. budżet Fundacji Adenauera wynosił ponad 220 milionów marek, z tego ok. 50 proc. przeznaczano na projekty w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Ameryki Południowej i Łacińskiej. W 2009 r. wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Waldy Dzikowski przyznał, że fundacje niemieckich partii prowadzą w Polsce większą działalność intelektualną w dziedzinie polityki niż wszystkie polskie partie razem wzięte: "Fundacja Adenauera ma rocznie 100-200 milionów euro na ekspertyzy, kongresy, wydawanie książek". Pieniądze na działalność pochodzą bezpośrednio z budżetu Bundestagu (ok. 95 proc.), czyli budżetu państwa. Wysokość dotacji określa liczba miejsc w Bundestagu przypadająca na poszczególne partie. Fundacje posiadają również wpływy m.in. ze składek, darów. W programach głoszą, że dążą do krzewienia edukacji politycznej, demokracji, wolności, gospodarki rynkowej, wymiany młodzieży, porozumienia i współpracy pomiędzy narodami. Organizują konferencje, seminaria, wykłady, spotkania polityków i ekspertów, wydają publikacje. Fundacje prawicowe odwołują się do tradycji chrześcijańskich, a lewicowe deklarują np. "zapobieganie przemocy wobec mniejszości seksualnych". Wszystkie fundacje, niezależnie od opcji politycznej, opowiadają się za integracją europejską, sugerując Niemcy jako centrum tej wspólnoty.Oprócz fundacji politycznych działają również fundacje wielkich korporacji przemysłowych, np. Fundacja Roberta Boscha (w latach 1964-2009 wydała na projekty prawie 964 mln euro, a w 2009 r. blisko 64 mln euro) lub Fundacja Volkswagena. Fundacja Boscha prowadziła program stypendialny dla młodych kadr kierowniczych z Europy Środkowej. Niemieckie fundacje formalnie prowadzą w Polsce działalność ogólnospołeczną i przyznają dotacje na różne programy. Jednak w praktyce z ofert fundacji niemieckich korzystają określone środowiska. Najjaskrawiej widać to na przykładzie Fundacji Konrada Adenauera, która wprawdzie wspiera chrześcijańskie ośrodki naukowe i charytatywne, ale również środowiska polityczne. Jej najważniejszym partnerem politycznym stała się Platforma Obywatelska, chociaż partia ta niewiele miała wspólnego z chadecją, a w Polsce istniało bardzo dużo autentycznych organizacji chrześcijańsko-demokratycznych.”
http://wpolityce.pl/artykuly/19995-niemieckie-fundacje-a-obecna-wladza-spis-akcji-fundacji-adenauera-przypomina-kronike-dzialan-platformy-obywatelskiej


Niektóre polskie fundacje i stowarzyszenia:
• F. Centrum Studiów Międzynarodowych
• F. Instytut Studiów Strategicznych
• F. im. R. Schumana
• F. demosEuropa – Centrum Strategii Europejskiej
• F. Forum Obywatelskiego Rozwoju
• F. Instytut Spraw Publicznych
• F. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
• Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
• Instytut Zachodni
• Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita
• Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta
• F. im. Stefana Batorego

Centrum Studiów Międzynarodowych - członkowie Rady Programowej:
prof. Jan Barcz - były ambasador RP w Austrii, Szkoła Główna Handlowa
amb. J.D. Bindenagel - The Chicago Council on Foreign Relations
dr Henryka Bochniarz - Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, Warszawa
dr Zbigniew Brzeziński - były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, CSIS, Waszyngton
dr Erhard Busek - Special Coordinator of the Stability Pact for South Eastern Europe, Brussels
prof. Jerzy Buzek - były premier RP, poseł do Parlamentu Europejskiego
prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz - była prezes NBP / Prezydent Warszawy
dr Daniel Hamilton - profesor Johns Hopkins University, Waszyngton
prof. Ludger Kühnhardt - Center for European Integration Studies, Bonn
prof. Zbigniew Lewicki - Ośrodek Studiów Amerykańskich UW, Warszawa
prof. Zdzisław Najder - pisarz, politolog, Warszawa
dr Andrzej Olechowski - były minister spraw zagranicznych RP, Warszawa
prof. Dariusz Rosati - były minister spraw zagranicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego
prof. Wojciech Sadurski - European University Institute, Florencja
prof. Fritz Stern - Columbia University, Nowy Jork
dr Hanna Suchocka- była premier RP, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie
dr Jan Szomburg - dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Gdańsk
prof. Jan Zielonka - St Anthony’s College, Oksford

Sponsorzy: 
Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Roberta Boscha, Komisja Europejska, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Trust for Civil Society in Central&Eastern Europe, National Endowment for Democracy, Fundacja Forda, MSZ, MON, European Climate Foundation, German Marshall Fund of the United States, Fundacja im. Stefana Batorego.

Fundacja o sobie samej: 
„CSM jest fundacją - niezależnym, pozarządowym ośrodkiem analitycznym zajmującym się polską polityką zagraniczną i najważniejszymi problemami polityki międzynarodowej. CSM realizuje własne projekty badawcze, przygotowuje raporty i analizy oraz uczestniczy w międzynarodowych projektach we współpracy z podobnymi instytucjami w wielu krajach. Działalność CSM ma charakter badawczy i edukacyjny. Od momentu powstania Centrum w 1996 r. udało się zbudować wpływowe forum dla debaty nad polityką zagraniczną z udziałem polityków, dyplomatów, pracowników administracji publicznej, przedsiębiorców, dziennikarzy, studentów oraz przedstawicieli wielu innych organizacji pozarządowych.
Celem CSM jest:
- wzmocnienie polskiego środowiska zajmującego się polityką zagraniczną oraz pogłębienie wiedzy o polityce międzynarodowej w społeczeństwie polskim; 
- pogłębianie rozumienia celów polskiej polityki zagranicznej wśród elit politycznych, dyplomatycznych i dziennikarskich innych państw, jak również uświadamianie polskich liderów co do celów polityki zagranicznej innych państw; 
- wpływ na najważniejsze kierunki debaty o polityce międzynarodowej w Polsce i za granicą.”


Instytut Studiów Strategicznych (wcześniej Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji) – założony m.in. przez byłego min. ON Bogdana Klicha; obecnie kierowany przez żonę polityka PO - Annę Szymańską-Klich.
Instytut o sobie: „Zamierzeniem było stworzenie ośrodka, który ułatwiałby dialog między przedstawicielami różnych orientacji politycznych oraz służył wymianie doświadczeń między politykami z różnych krajów. Miał także za zadanie ułatwiać komunikację między ekspertami a elitami politycznymi, tak by wiedza tych pierwszych mogła zostać lepiej wykorzystana podczas podejmowania decyzji politycznych.”

Członkami międzynarodowej Rady Honorowej Instytutu są: bigniew Brzeziński, Valery Giscard d'Estaing, Hans-Dietrich Genscher, Henry A. Kissinger oraz Andrzej Olechowski.
Sponsorzy Instytutu to: German Marshall Fund, Fundacja im. Friedricha Naumanna, Fundacja im. Friedricha Eberta, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja im. Stefana Batorego.
Fundacja o sobie samej:
„Idea stworzenia forum debaty publicznej, które umożliwiałoby ścieranie się różnych poglądów i wypracowanie rozwiązań korzystnych dla kraju spotkała się z silnym poparciem – założycielami fundacji były Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Ekonomiczna (dziś Uniwersytet Ekonomiczny). Natomiast Radę Programową stworzyli: Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, Wiesław Chrzanowski, Bronisław Geremek, Marian Grzybowski, Aleksander Hall, Jerzy Jedlicki, Krzysztof Kozłowski, Józef Lassota, Jan Małecki, Jerzy Mikułowski-Pomorski, Jerzy Milewski, Jan Nowak-Jeziorański, Andrzej Olechowski, Andrzej Pelczar, Zbigniew Pucek, Paweł Sarnecki, Jacek Saryusz-Wolski, Zygmunt Skórzyński, Krzysztof Skubiszewski, Jerzy Turowicz, Edward Wende, Edmund Wnuk-Lipiński, Andrzej Zakrzewski i Janusz Ziółkowski. Prezesem Fundacji został Bogdan Klich.”

Fundacja im. R. Schumana
Członkowie Rady Programowej Fundacji: Piotr Nowina-Konopka – Przewodniczący, Jan Kułakowski (do czerwca 2011), Jan Kieniewicz, Tadeusz Mazowiecki (Przewodniczący Rady Fundatorów), Wojciech Wieczorek, Henryk Woźniakowski.
Sponsorzy: m.in. Komisja Europejska, Parlament Europejski, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja R. Boscha, Fundacja Roberta Schumana.
Głównym celem działalności FRS jest „Promowanie idei integracji europejskiej i edukacja europejska”.


Fundacja demosEuropa – Centrum Strategii Europejskiej
Zarząd: 
Paweł Świeboda - doradca Prezydenta RP A. Kwaśniewskiego do spraw Unii Europejskiej w latach 1996 – 2000, a następnie szef Biura Integracji Europejskiej w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 2001 – 2006 Dyrektor Departamentu Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialny za sprawy związane z negocjacjami akcesyjnymi, a następnie reformą instytucjonalną UE…, regularny felietonista Gazety Wyborczej;
Krzysztof Blusz - m.in. współtwórca oraz dyrektor europejskich programów informacyjnych i kampanii społecznych poświęconych problematyce akcesyjnej, Strategii Lizbońskiej, jednolitego rynku UE i europejskiemu modelowi społecznemu, migracjom powrotnym.

Partnerzy: chyba wszyscy euroświęci w tym fundacje:Adenauera, Eberta, Boscha, Batorego, Bertelsmanna.
Fundacja o sobie samej:
„Fundacja demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej jest forum publicznej debaty na temat integracji europejskiej, miejsca Europy w świecie, szeroko definiowanych stosunków międzynarodowych oraz globalizacji. Jednym z kluczowych zadań fundacji jest promocja aktywnej, zaangażowanej i jednoznacznie proeuropejskiej orientacji Polski jako kraju członkowskiego UE. W tym zakresie, istotną rolą fundacji jest wspieranie procesu definiowania i kształtowania wymiernego wkładu Polski w sukces projektu europejskiego. Działania fundacji demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej oparte są na przekonaniu, że aktywna rola Polski w Europie najlepiej służy interesom Państwa i obywateli.”

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju
Członkami Rady Fundacji są: m.in. Leszek Balcerowicz, Łukasz Wejchert, śp. Jan Wejchert (były członek).Komitet Programowy fundacji tworzą natomiast:
• Anders Aslund - profesor ekonomii (Stockholm School of Economics), ekspert Peterson Institute for International Economics
• Władysław Balicki - profesor ekonomii (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu)
Władysław Bartoszewski - profesor historii, b. minister spraw zagranicznych, Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
• Andrzej Blikle - profesor matematyki ( Instytut Podstaw Informatyki PAN), członek Academia Europaea (Europejska Akademia Nauk)
• Teresa Bogucka - dziennikarka i pisarka, członek Rady Języka Polskiego
Norman Davies - profesor historii, członek British Academy
Rafał Dutkiewicz - Prezydent Wrocławia
• Jacek Fedorowicz - aktor, publicysta i satyryk
• Jan Fijor - wydawca, właściciel Fijorr Publishing
• Magdalena Fikus - profesor (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN)
• Dariusz Filar - profesor ekonomii (Uniwersytet Gdański)
• Steve Hanke - profesor ekonomii (The Johns Hopkins University, USA)
Krystyna Janda - aktorka
• Ewa Lewicka - Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych
• Jan Miodek - profesor filologii polskiej (Uniwersytet Wrocławski)
• Piotr Moncarz - profesor (Stanford University, USA); przedsiębiorca, Przewodniczący Rady Nadzorczej US-Polish Trade Council
• Marek Antoni Nowicki - adwokat, Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Andrzej Olechowski - b. minister spraw zagranicznych, b. minister finansów
• Jerzy Pomianowski - prozaik, publicysta, członek Polskiego PEN Clubu
• Roman Rewald - adwokat, Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Partner w Weil Gotshal & Manges
• Teresa Romer - profesor prawa, Sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia
Marek Safjan - profesor prawa, b. Prezes Trybunału Konstytucyjnego
Teresa Torańska - dziennikarka
• Tomasz Ulatowski - przedsiębiorca
• śp. Wacław Wilczyński - profesor ekonomii (Akademia Ekonomiczna w Poznaniu)
• Jan Winiecki - profesor ekonomii, b. Prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich
• Tadeusz Witkowicz - przedsiębiorca
• Witold Zatoński - profesor, prezes Fundacji Promocji Zdrowia
• śp. Leszek Zienkowski - profesor ekonomii, członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN
o. Maciej Zięba - filozof, teolog, Dominikanin, Dyrektor Instytutu Tertio Millennio
• Prof. dr hab. Andrzej Zoll - profesor prawa, b. Rzecznik Praw Obywatelskich, b. Prezes Trybunału Konstytucyjnego

Sponsorzy: m.in. Fundacja im. Stefana Batorego, oraz Mesamedia Holding N.V. i Fairfield Corporation N.V. obydwa powiązane z holdingiem ITI (właściciel TVN).

Fundacja Instytut Spraw Publicznych
Niektórzy sponsorzy:
• Fundacja Fritza Thyssena
Fundacja im. Stefana Batorego
• Fundacja Roberta Boscha

Fundacja im. Heinricha Bölla
Fundacja Konrada Adenauera
• Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
• Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
• Fundusz Wyszehradzki
• Instytut Polski w Berlinie
• National Endowment for Democracy
• Open Society Institute -Think tank Fund
• Policy Associations for an Open Society (PASOS)
• Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki

Członkowie Rady Fundacji: Krzysztof Michalski (m.in. członek Zarządu Fundacji im. S. Batorego), Jerzy Baczyński (m.in. redaktor naczelny tygodnika „Polityka”, członek zarządu Radia TOK FM).
Członkowie Rady Programowej Fundacji to m.in.:
Ewa Łętowska(sędzia Trybunału Konstytucyjnego,a wcześniej NSA)
Włodzimierz Cimoszewicz
• Małgorzata Fuszera (m.in. współtwórczyni i kierowniczka Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego)
Lidia Geringer de Oedenberg (europosłanka)
• Andrzej Klesyk (m.in. Prezes Zarządu PZU s.a.)
Joanna Kluzik-Rostkowska
• Paweł Kowal

• Wiktor Osiatyński (Pomysłodawca powstania Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz członek jego rady programowej)
Adam Rotfeld b. Minister SZ
• Marek Safjan (sędzia ETS, były Prezes TK)
• Magdalena Środa
• Andrzej Zoll (b. prezes TK i b. Rzecznik Praw Obywatelskich)



Fundacja Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
„Fundacja stawia sobie następujące cele:
Wspieranie i pogłębianie przyjaznych stosunków polsko-niemieckich we współpracy z organizacjami i instytucjami mniejszości niemieckiej w Polsce, która jako naturalny pomost między narodami polskim i niemieckim wnosi cenny wkład do życia ich społeczeństw.
Wspieranie mniejszości niemieckiej i jej dialogu z większością polską.
Popularyzacja wiedzy i inicjowanie wspólnych przedsięwzięć w zakresie: nauki, kultury, historii, gospodarki, społeczeństwa i polityki obu krajów.
Propagowanie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, postaw wzajemnego zrozumienia i współpracy.
Współpraca w zakresie budowania pluralistycznego społeczeństwa obywatelskiego. Niwelowanie uprzedzeń i stereotypów.
Współpraca w zakresie umacniania i rozwoju, samorządności i decentralizacji.
Współpraca w zakresie transformacji systemu gospodarczego i społecznego (restrukturyzacja Górnego Śląska), rozwoju przedsiębiorczości, a także promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób w regionie.
Działania w zakresie współpracy interregionalnej.
Działania na rzecz integracji europejskiej.”
Jednym ze sponsorów fundacji jest Fundacja K. Adenauera.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
Sponsorzy: 
• Agencja Pomocy Międzynarodowej Stanów Zjednoczonych (USAID)
• Centre for International Private Enterprise
• Deutches Institut für Wirtschaftsforschung
• East-West Management Institute
Fundacja Forda
Fundacja Heinricha Bölla
• Fundacja Konrada Adenauera
• Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

• Fundusz Współpracy
• Instytut Banku Światowego (WBI)
• Międzynarodowe Biuro Pracy (ILO)
• National Forum Foundation
• Polska Fundacja Pomocy i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw
• Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości
• Program Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju (UNDP)
• The British Know-How Found
• The German Marshall Found
• Związek Banków Polskich

Rada Fundatorów
Janusz Lewandowski - komisarz europejski ds. budżetu w II Komisji José Barroso, przewodniczący Rady Fundatorów
• abp. Tadeusz Gocłowski - arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej
• Anthony Levitas - doradca do spraw finansów publicznych i decentralizacji państwa
• Jacek Merkel - były poseł i działacz Solidarności
• Jan Szomburg - prezes IBnGR


Fundacja im. Stefana Batorego
Fundacja finansowana przez założyciela, finansistę i filantropa G. Sorosa. 
Członkowie Rady Fundacji:
Marcin Król- historyk idei, dziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego redaktor naczelny miesięcznika „Res Publica Nowa”
Jan Krzysztof Bielecki
• Bogdan Borusewicz 
• Agnieszka Holland 
• Olga Krzyżanowska
 
Helena Łuczywo – redaktorka, współzałożycielka Gazety Wyborczej
• Krzysztof Michalski 
Andrzej Olechowski 
• Zbigniew Pełczyński 
• Andrzej Rapaczyński 
Hanna Suchocka 
• Henryk Woźniakowski – wydawca, Prezes Zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak

...


Fundacja Adenauera dysponuje rocznym budżetem rzędu 100-200 mln euro. Z tego na działalność/projekty w Europie Środkowo-Wschodniej, Ameryce Płd. I Łacińskiej przeznaczane jest ok. 50 %.
Tymczasem dla przykładu łączna subwencja z budżetu państwa polskiego na działanie partii politycznych (zgodnie z ustawą o partiach politycznych otrzymują ją partie które osiągnęły odpowiednio 3% lub 6% poparcia w ostatnich wyborach) w roku 2010 wyniosła ok. 120 mln zł (+-30mln euro).

Paweł Graś – m.in.: poseł na Sejm RP od 2001 r. do chwili obecnej; były przewodniczący Komisji ds. Służb Specjalnych; były pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa; od lutego 2009 r. rzecznik prasowy rządu;

„W Sejmie IV kadencji był m.in. członkiem Komisji Nadzwyczajnej ds. rządowego projektu ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. W Sejmie V kadencji przewodniczył stałej Podkomisji ds. Współpracy z Zagranicą i NATO. Od kwietnia do czerwca 2006 był wiceprzewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego (jednocześnie likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne).”

Autor zarzutu zdrady stanu pod adresem A. Macierewicza i A. Fatygi w związku z ich pomysłem wystosowania listu do kongresu USA o pomoc w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej.

„O zdradzie mówi człowiek , którego miejsca zamieszkania w Polsce nie mógł ustalić nawet Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia i w związku z tym nałożył , na małżeństwo Grasiów , grzywnę 1000 złotych i to dwukrotnie. 
Grasiowie nadal wykazują fikcyjne meldunki , faktycznie zamieszkując willę w Zabierzowie przy ulicy Krakowskiej 149 . W willi która jest ,niby,własnoscią niemieckiego emeryta Paula Roglera. W willi tej mieści się ,również niby,firma ,,Agemark" - której próżno szukać na oficjalnej stronie Zabierzowa , w zakładce - firmy. Firma -widmo nie posiada również telefonu ani nawet jagiegokolwiek szyldu. Prezesem tej ,,firmy" jest Dagmara Graś , zaś wspomniany już Paweł Graś pełni funkcję ,,członka zarządu". Pani prezes jest również główną księgową , za obydwie funkcje kasuje ,podwójną zapewne pensję,w łącznej wysokości 150 zł miesięcznie. Zaś ,wspomniany , członek zarządu jest również ogrodnikiem , w półhektarowym ogrodzie , konserwatorem, elektrykiem oraz - co najważniejsze - stróżem posesji. Dokładnie - zabytkowej willi z 1901 roku z przyległym ,rozległym,ogrodem. 
Wszelkie rachunki stróża Grasia , jak : opłaty za miejskie media oraz podatek gruntowy ,od zabytkowej nieruchomości,pokrywa wspomniany pan Paul Rogler . Jest więc ,de facto , pan stróż Graś , w jakimś poważnym jednak , stopniu utrzymankiem niemieckiego emeryta.
Niektóre źródła podają ,,niemieckiego biznesmena".Ale prawda jest taka,że Paul Rogler jest emerytem w niemieckim miasteczku Selb,zaś jego żona - nauczycielką Yogi.
Nie ma już dzisiaj niczego niezwykłego w tej małej mieścinie,w której niegdyś ,,businessman" Rogler miał ,,wielki business" - kserokopiarkę i kasował 10 Pf za jedną stronę A4. Ale niegdyś było to miasteczko na styku trzech krajów (NRD,CSRS,RFN) i dwóch światów ( sowieckiego Wschodu i wolnego Zachodu). Znawcy tamtego czasu i takich miejsc twierdzą,że było to miejsce kontaktów agentury StB , BND,Stasi i SB. Może w takim tle ukaże się prawdziwy cel założenia firmy ,,Agemark" w mieście Soms przez pana Roglera. Firrmy - która - rozdaje posady oraz zabytkowe pałacyki. A członkom zarządu opłaca nawet ciepłą wodę w kranie. „

http://www.kontrowersje.net/tresc/zdrada_wola_stroz_niemieckiej_willi_zdrada_wola_utrzymanek_niemieckiego_emeryta_gras

Lato 2010 r. Sala balowa Pałacu w Łazienkach. Wiec poparcia kandydata na Prezydenta RP Bronisława K. W wiecu poparcia wzięło udział pokaźne kosmopolityczne stadko z tej samej proeuropejskiej, propeowskiej, ideologicznej stajni co ww. fundacje.
Oczywiście popierać można kogo się chce, można być związanym ze środowiskami ideologicznymi i politycznymi jakie człowiekowi odpowiadają ale można też jak widać zgodnie z polskim prawem pobierać pieniądze i działać w różnych fundacjach i stowarzyszeniach „pozarządowych” w stosunku do rządu polskiego ale „nie pozarządowych” w stosunku do rządu niemieckiego.
O tym, że państwo niemieckie oraz ww. niemieckie fundacje popierały/popierają PO, Donalda Tuska i Bronisława K. jako kandydata na Prezydenta RP nie będę się rozpisywał bo kto używał uszu i oczu jednocześnie z mózgiem ten zobaczył i usłyszał. Ci co mają wątpliwości niech poszukają sami w sieci.

Do kogo należą media w Polsce?
„Prasa niemiecka i Agora
Rynek gazet codziennych w Polsce, według danych Polskiej Izby Wydawców Prasy, zdominowany jest przez międzynarodowe firmy niemieckie i koncern Agora SA. Roczny nakład “Gazety Wyborczej” i bezpłatnego dziennika “Metro” wynosi łącznie blisko 240 mln egzemplarzy i wciąż spada.
Na drugim miejscu znalazł się niemiecko-szwajcarski gigant Ringier Axel Springer wydający “Fakt”, z rocznym drukiem 215 milionów egzemplarzy. Trzecie miejsce ze 160 mln nakładu zajmuje firma niemiecka (grupa Verlagsgruppe Passau) o wymownej nazwie Polskapresse, która jest posiadaczem większości gazet regionalnych, takich jak “Dziennik Zachodni”, “Głos Wielkopolski”, “Gazeta Krakowska” czy “Dziennik Polski”.
Grupa Media Regionalne (brytyjski Mecom), właściciel m.in. “Gazety Pomorskiej”, wydaje rocznie 100 mln szt. dzienników, niewiele mniej, bo 97 mln – firma Murator, wydawca “Super Expressu”, własność związanego z lewicą koncernu ZPR, tego samego, który posiada firmy Lemon i Eska, szczęśliwych zdobywców koncesji na pierwszym multipleksie cyfrowym. Zamieszczone tu dane nie dotyczą, rzecz jasna, liczby egzemplarzy sprzedanych, która zwykle jest o ponad połowę mniejsza i stale spada, weźmy jednak pod uwagę, że znajdują się tu także wydawnictwa rozdawane bezpłatnie. Potentatem na rynku czasopism kolorowych jest natomiast niemieckie wydawnictwo Bauer, które wydaje aż 33 tytuły w łącznym nakładzie rocznym ponad 400 mln egzemplarzy (prawie połowa całego polskiego rynku). Należą do nich “Pani”, “Twój Styl”, “Życie na Gorąco”, “Tele Tydzień” i przeznaczone dla młodzieży “Bravo”. Największymi wydawcami czasopism są również wymienieni już edytorzy gazet: Polskapresse i Ringier Axel Springer (14 tytułów, w tym “Newsweek”), a także Agora z 14 tytułami oraz niemiecka Burda (15 tytułów). Mimo że najlepiej sprzedającym się tzw. tygodnikiem opinii jest “Gość Niedzielny” z rocznym nakładem ponad 10 mln egzemplarzy, to gdzie mu tam do siły rażenia kolorowej prasy…

Radio, internet i billboardy, czyli zmasowane natarcie
Największą firmą radiową w Polsce – zarówno pod względem poziomu przychodów, jak i liczby słuchaczy – jest RMF, dysponująca ogólnopolską stacją oraz siecią RMF MAXXX i RMF Classic. Właścicielem tej grupy jest niemiecki koncern Bauer, którego poznaliśmy już jako potentata w branży czasopism. Do swego stanu posiadania zalicza on też Interię, jeden z najpopularniejszych portali internetowych.
Druga pod względem zasięgu i poziomu przychodów na rynku radiowym jest grupa Eurozet dysponująca ogólnopolską koncesją Radia Zet, siecią Chilli Zet, Planeta i Antyradio. Właścicielem tej z kolei grupy jest francuski koncern Lagardere, międzynarodowe imperium medialne, wydawca czasopism i książek. Na trzecie miejsce wśród komercyjnych rozgłośni wysuwa się należąca do znanej nam grupy ZPR (“Super Express”, Eska TV i Polo TV) sieć rozgłośni o nazwie ESKA i WAWA, z łącznym zasięgiem ludnościowym wynoszącym 31 milionów. Także i na rynku radiowym koncern Agora dysponuje kilkudziesięcioma rozgłośniami docierającymi do około 25 mln słuchaczy, pod marką TOK FM, Złote Przeboje i Roxy. Widoczna jest tendencja do stopniowego opanowywania przez koncerny medialne różnych form dotarcia do odbiorców. Wszystkie najczęściej odwiedzane portale internetowe w naszym kraju należą równocześnie do firm obecnych w innych gałęziach przemysłu medialnego albo telekomunikacyjnego. Wirtualna Polska jest własnością francuskiej TP SA, do Agory należy portal Gazeta.pl, zaś Onet właśnie został sprzedany przez TVN i trafił do opisanego wyżej niemiecko-szwajcarskiego koncernu Ringier Axel Springer. Dodać do tego można także posiadanie firm reklamy zewnętrznej (właścicielem AMS, jednej z największych firm reklamy billboardowej i opanowującej przystanki komunikacji miejskiej, jest Agora), a także sieci kin.”
http://www.naszdziennik.pl/mysl/2271,kto-ma-media-w-polsce.html

Ponadto należący do ITI (czyli do „TVNu”:)) portal Onet.pl został w czerwcu 2012 r. sprzedany koncernowi Ringier Axel Springer.
Z kolei właścicielem portalu wp.pl (wirtualna polska) jest Telekomunikacja Polska s.a., której głównymi akcjonariuszami są: France Telekom oraz „posiadacze GDR-ów (Globalnych Kwitów Depozytowych) reprezentowani przez Bank of New York ;).

Nie zapominajmy o Gazecie Wyborczej i grupie medialnej Agora. Choć, w sumie ktoś kto śledził tzw. postępy tzw. śledztwa smoleńskiego oraz kolejne kłamstwa medialne w tej sprawie o GW zdecydowanie nie zapomni.

Poza ww. informacjami związanymi z naszym zachodnim sąsiadem warto jeszcze przypomnieć o niemieckiej obecności w polskiej gospodarce i finansach. 
Ok. 25% sektora bankowego należy do kapitału niemieckiego. 
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec 2009 r. w Polsce funkcjonowało 5 848 spółek z udziałem kapitału niemieckiego, a liczba udziałowców wyniosła 7 523. Podstawowy kapitał zagraniczny spółek niemieckich wyniósł 28446,0 mln PLN, co stanowiło 18,52% kapitału zagranicznego ogółem.
Z powyżej wymienionych spółek kapitałem zagranicznym powyżej 1 mln USD dysponowało 730 firm. Kapitał podstawowy tych spółek był oszacowany na 27 074,2 mln PLN, co stanowiło 18,25% wartości wszystkich inwestycji powyżej 1 mln USD.
Wartość bieżącą niemieckich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (inaczej nazywanych jako zobowiązania polskie z tytułu niemieckich BIZ) na koniec 2010 roku wyniosła w Polsce 20 394 mln EUR według Narodowego Banku Polskiego.

Wniosków o tym czy taki kraj (Niemcy) oraz kosmopolityczne, proglobalistyczne, proeuropejskie kręgi wewnętrzne (tzw. salon III RP), którzy wspólnie mają duże wpływy i interesy w Polsce (choć wiem, że to właściwie jest tylko ich niepełny zarys) zostali 10 kwietnia rano zaskoczeni wiadomością o zamachu na polską delegację, nie będę wysnuwał.

Tak samo jak nie będę komentował tego czy Rosja wespół z nadwiślańskimi pomagierami mogłaby bez wiedzy i zgody ww. dokonać w Polsce zamachu stanu. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka