Piotr Huzarewicz Piotr Huzarewicz
138
BLOG

Wieści z Żorskiego Samorządu

Piotr Huzarewicz Piotr Huzarewicz Polityka Obserwuj notkę 2

Mija pierwszy powakacyjny miesiąc pracy, zatem czas na podsumowanie. Początek miesiąca to zwyczajowo już posiedzenia Zarządów Dzielnic Rowień-Folwarki (tym razem połączone z posiedzeniem Rady Dzielnicy) oraz Zachód.

W dniach od 8 do 10  września brałem udział w wyjazdowym posiedzeniu Powiatowej Rady Rynku Pracy połączonym z corocznym szkoleniem członków Rady oraz kadry kierowniczej PUP w Żorach. Podczas posiedzenia Rady zajmowaliśmy się między innymi: zaopiniowaniem zmian do podziału środków Funduszu Pracy na rok 2016, omówiliśmy sprawozdanie z realizacji nowego instrumentu rynku pracy – refundacja części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia, omówiliśmy realizację szkoleń w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2016r., zapoznaliśmy się z informacją o aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz przyjęliśmy sprawozdanie z realizacji zadań związanych z podejmowaniem pracy przez cudzoziemców na lokalnym rynku pracy.

Podczas szkolenia zajmowaliśmy się tematyką „Zatrudnienie cudzoziemców na terenie Polski - wpływ nowych przepisów na rynek pracy oraz zadania realizowane przez PUP”. Zmiana przepisów nakłada na urzędy pracy kolejne, nowe obowiązki związane z zatrudnianiem cudzoziemców przez rodzimych pracodawców.

13 września odbyło się ponadplanowe posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, podczas którego analizowaliśmy aktualny stan ochrony przeciwpożarowej na podstawie informacji przedstawionej przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Żorach oraz poszczególne jednostki OSP. W związku z pracami nad projektem budżetu miasta na 2017 rok zapoznaliśmy się także z wnioskami przedstawionymi przez PSP oraz OSP, które po przeanalizowaniu skierowaliśmy do Prezydenta z prośbą o uwzględnienie ich w przygotowywanym przez niego projekcie budżetu.

15 września uczestniczyłem w spotkaniu z Prezydentem, podczas którego wraz z delegacją Klubu Radnych PiS przedstawiliśmy i omówiliśmy nasze propozycje do przyszłorocznego budżetu. Znalazły się wśród nich: kontynuacja rozpoczętych modernizacji Alei Otto Sterna, chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Okrężnej oraz ul. Dworskiej.

Zaproponowaliśmy także między innymi:

- rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Rogoźnej,

- rozbudowę Domu Pomocy Społecznej,

- rozbudowę systemu monitoringu, w tym poprzez zakup i sukcesywne umieszczanie na
  drogach wylotowych z miasta kamer skanujących tablice rejestracyjne pojazdów,

- budowę toru pumptrack oraz rozbudowę oświetlenia w Parku Cegielnia,

- rozpoczęcie budowy Dzielnicowego Centrum Kultury w Baranowicach,

- doposażenie placu zabaw w Parku Staromiejskim.

Ponadto przedyskutowaliśmy konieczność inwestycji infrastrukturalnych drogowych, wśród których znalazły się między innymi: modernizacja ul. Owocowej i Mikołowskiej, wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Zgodnej i utwardzenie terenu pod parking przy cmentarzu w Baranowiczach, poszerzenie drogi dojazdowej do ZS-6 na os. Pawlikowskiego oraz ul. Kłapczyka od AWP do ul. Prusa, budowę parkingu przy ZSP-6 w Kleszczowie oraz modernizację sygnalizacji świetlej na ul. Nowopszczyńskiej na wysokości tejże szkoły.

Rozmowy były bardzo udane i teraz czekamy na projekt budżetu.

19 września jak w każdy trzeci poniedziałek miesiąca pełniłem dyżur radnego, a po nim uczestniczyłem w konsultacjach projektów nowych statutów Rad Dzielnic. W listopadzie odbędą się wybory Rad Dzielnic na nową kadencję. W związku z tym zmieniamy statuty, dostosowując je do obecnych czasów. Zmieniamy między innymi sposób wyboru Rad, znacząco go upraszczając. Mam nadzieję, że po zmianach w zasadach funkcjonowaniu Rad i Zarządów  Dzielnic oraz po ich większym upodmiotowieniu znajdzie się więcej chętnych do tej społecznej, często niewdzięcznej pracy. Jestem dobrej myśli.

W sobotę 24 września czynnie uczestniczyłem w pikniku charytatywnym na rzecz małego Maćka Lubeckiego zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Żorach. Pogoda i uczestnicy dopisali. Wspaniała atmosfera. Lubię łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego nie mogło mnie tam zabraknąć.

Ostatni tydzień września to zwyczajowo w Żorskim Samorządzie tzw. „tydzień sesyjny”. Od poniedziałku do środy odbywają się posiedzenia komisji branżowych, zaś w czwartek sesja Rady Miasta. Na pierwszej tegorocznej jesiennej sesji zapoznaliśmy się z wynikami kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną w Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Komisja wskazała wykryte nieprawidłowości oraz wnioskowała do Prezydenta o wzmocnienie nadzoru nad ŻCOP oraz przeprowadzeniem kompleksowej kontroli przez Zespół Audytu i Kontroli UM.

Ponadto zajmowaliśmy się rozpatrzeniem następujących spraw:

1. Zmian w budżecie miasta Żory na 2016 rok – głównie były to zmiany wynikające z bieżącego funkcjonowania miasta.

2. Zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta Żory na lata 2016-2031 – będących konsekwencją zmian w budżecie.

3. Ustalenia wysokości stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu w 2017 roku – taka aktualizacja dokonywana jest corocznie. Stawki zostały określone na „średnim” poziomie, zapewniającym zwrot kosztów ponoszonych przez UM w związku w usuwaniem i przechowywaniem pojazdów.

4. Określenia wysokości i zasad udzielania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących niepubliczne żłobki lub kluby dziecięce na terenie Gminy Miejskiej Żory – dotacja była udzielana w roku 2015 i jest udzielana obecnie, a  niniejszą uchwałą postanowiono utrzymać ją i nadal dotować utworzone i prowadzone miejsca opieki dla dzieci w wieku do lat 3 na terenie miasta.

5. Zawarcia porozumienia z Miastem Rybnik w sprawie prowadzenia zadania Miasta Żory jakim jest kształcenie uczniów w zawodzie technik pojazdów samochodowych w Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych w Żorach, w zakresie zajęć praktycznych – w związku z brakiem możliwości prowadzenia takich zajęć w Żorach istnieje konieczność ich zapewnienia w najbliższym możliwym miejscu. Miasto złożyło wniosek o środki zewnętrzne na wyposażenie takiej pracowni i oczekujemy obecnie na jego rozpatrzenie.

6.Zmiany statutu Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Żorach – w wyniku wyeksploatowania się wyposażenia kuchni OIK stanęliśmy przed podjęciem decyzji. Czy remontować obecną kuchnię, co nie dawało gwarancji spełnienia wszystkich wymogów Sanepidu, czy zrezygnować z tejże kuchni i zapewnienie wszystkim podopiecznym posiłków z innego źródła. Wybraliśmy tę drugą opcję i posiłki obecnie będzie zabezpieczać ZAZ.

7. Nadania odcinkom dróg nazw: Granitowa, Platynowa, ks. Adama Bieżanowskiego, Statki.

8. Przyjęcia statutów jednostek pomocniczych miasta Żory – chodzi o statuty Rad Dzielnic, o czym pisałem już powyżej.

Ponadto postanowiliśmy przekazać Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach skargi Prokuratora Rejonowego w Żorach na Uchwałę Nr 471/XLV/14 Rady Miasta Żory z dnia 27 marca 2014 roku oraz skargi Best – Eko Sp. z o. o. w Żorach na uchwałę nr 253/XX/16 Rady Miasta Żory z dnia 23 czerwca 2016r. Niech sąd rozstrzygnie obydwa spory.

Wszystkie projekty uchwał poparłem, głosując "za".

Przypomnę, że z zapisami video z sesji można zapoznać się na stronie http://tvzory.pl/sesje-rady-miasta

Dzisiaj jeszcze wezmę udział w uroczystej gali z okazji 60-cio lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach oraz jubileuszu 25-cio lecia Chóru Młodzieżowego „Voce Segreto”. W ramach obchodów zaplanowano kilka niespodzianek, do których się także przyczyniłem ale o tym jeszcze sza …  

 

 

 

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, członek Komisji Gospodarki Komunalnej, przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka