Blog
Z ukosa
piotruśpan
0 obserwujących 505 notek 330733 odsłony
piotruśpan, 5 października 2011 r.

Jak Litwin Bogu, tak Polska Litwinowi

Czy za 1000 zł warto zmienić szkołę? Fot. wilnoteka.lt
Czy za 1000 zł warto zmienić szkołę? Fot. wilnoteka.lt

 Deklaracja polskiego rządu

PolskieMSZ i MEN Polski ogłosiło wsparcie finansowe dla polskich rodzin na Litwie, które w tym roku wysłały dziecko do pierwszej klasy w polskiej szkole. Taka informacja obiegła wczoraj polskie i litewskie media zwłaszcza internetowe. Jak to bywa, skupiono się na bieżącym zdarzeniu, pomijając dotychczasowe działania Polski w tym względzie. Tymczasem rząd polski, za pośrednictwem Wspólnoty Polskiej i Senatu RP pomaga polskiej oświacie na Litwie praktycznie już od dwóch dekad. Pomaga w remontowaniu budynków szkolnych, pomaga w wydawaniu podręczników w języku polskim, pomaga w zakupie sprzętu dydaktycznego i rozmaitych pomocy naukowych, wreszcie pomaga poprzez organizowanie wyjazdów młodzieży polskiej i nauczycieli ze szkół polskich do Polski na wyjazdy studyjne i wypoczynkowe. Pomaga, bo to poniekąd nasz obowiązek wspierać Polaków za granicą, zwłaszcza tam, gdzie są ewidentnie krzywdzeni. Pomaga, bo nie robi tego, mimo że powinien, rząd litewski, obdzielając polskie szkoły od czasu do czasu jałmużną. Gdyby nie pomoc polska i wsparcie samorządów, większość z tych szkół i innych placówek oświatowych dawno popadłaby w ruinę i Litwini nie musieliby wymyślać antypolskich ustaw oświatowych, zmierzających do likwidacji polskiego szkolnictwa.

Jak wyjaśnił Jan Borkowski, sekretarz stanu w polskim MSZ, Polska będzie „wspierać poszczególnych uczniów w ich decyzjach o pójściu do szkoły polskiej”. Już w tym tygodniu ambasada RP na Litwie wypłaci po tysiąc złotych zapomogi rodzicom wszystkich polskich pierwszoklasistów na Litwie. Podsekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki, zapowiedział, że oprócz wyprawek i zakupu sprzętu dla polskich szkół, polskie resorty edukacji narodowej i spraw zagranicznych planują również inne działania na rzecz polskich szkół na Litwie, między innymi, edukację ekonomiczną oraz wakacyjne obozy integracyjne dla uczniów. Czy to spowoduje zwiększony napływ pierwszoklasistów do polskich szkół? Myślę, że trzeba poczekać. Według danych z 2010 rokuprocentowy udział dzieci z polskich rodzin do polskich szkół w Wilnie i rejonach pozostawia wiele do życzenia. W rejonie wileńskim z 5 dzieci z polskich rodzin w polskiej szkole uczy się 4, w rejonie solecznickim — z 3 osób 2. Najgorzej jest w Wilnie — z 3 tylko 1 — podał dane statystyczne radny. Zmniejszyła się liczba szkół początkowych, ale powstało więcej szkół-przedszkoli. Niebawem swoje podwoje otworzą przedszkola w Mickunach i Niemenczynie. Za obecna sytuację winien” jest nie tylko niż demograficzny, ale długofalowe działania władz litewskich zmierzające do zniszczenia polskiej oświaty oraz wynarodowienia Polaków.

Uderz w stół, a Litwini się odezwą

Jak się można było spodziewać decyzja polska niemal natychmiast spotkała się z powszechną krytyką wśród litewskich elit i litewskiego ludu.Według polakożerczego portalu Delfi, kwota 1.000 złotych, przeznaczona na wyprawki dla polskich dzieci na Litwie i wypłacana przez wydział konsularny polskiego MSZ, jest wykorzystywana do przekupywania rodziców uczniów z litewskich szkół. Mieliby oni zabierać swoje dzieci z litewskich klas i przenosić do klas polskich.

Jako przykład przekupywania litewskich rodziców portal wskazuje rzekomą sytuację w Szkole Początkowej w Werusowie. Szkoła ta od dłuższego czasu jest kością niezgody pomiędzy przedstawicielami polskiego Samorządu Rejonu Wileńskiego i stroną litewską. Według Litwinów reorganizacja tej placówki jest pierwszym krokiem do zamknięcia placówki, a w przyszłości całkowitego zniszczenia sieci litewskich szkół na Wileńszczyźnie.
Jak twierdzą rejonowe władze reorganizacja placówki w Werusowie jest uwarunkowana systematycznym brakiem środków i uczniów. W kwietniu 2010 r. do szkoły uczęszczało zaledwie 26 uczniów: 13 z nich naukę pobierało w pionie polskim, tyleż – w litewskim.  Obecnie - 23. W roku 2009 placówce brakowało ponad 33 tys. lt, w 2010 r. – prawie 89 tys. lt. Dlatego zgodnie z uchwałami Rady samorządowej z 9 kwietnia 2010 r. i 23 czerwca 2010 r. pion litewski szkoły początkowej w Werusowie postanowiono przyłączyć do litewskiego gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie, pion polski zaś – do polsko-rosyjskiego gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Ta reorganizacja się jednak nie odbyła, gdyż dyrektorka szkoły zaskarżyła obydwie decyzje Rady. 18 sierpnia br. litewski Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził prawomocność uchwały samorządu rejonu wileńskiego z 9 kwietnia 2010 r. W następny poniedziałek (10 października) odbędzie się rozprawa w drugim procesie (o unieważnienie uchwały z 23 czerwca 2010 r.), więc dlaczego nie wyciągnąć  tradycyjnej karty "naszych bjut"? Być może na sędziach te rewelacje o „przekupywaniu” i „zastraszaniu” nie zrobią wrażenia, ale za to w oczach obrońców litewskości na Ziemi Wileńskiej Dalia Peciūnienė zyska szczególne uznanie.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Na rzeczywistość spoglądam czasem z ukosa, czasem z boku, co nie znaczy,że chcę być tylko jej obserwatorem, albo krytykiem. Chętnie słucham opinii innych, nawet zupełnie odmiennych, aczkolwiek nie będę krył swoich prawicowych, patriotycznych i tradycyjnych zapatrywań. Nie dzielę jednak ludzi na dobrych i złych, madrych i głupich wedle poglądów. Nie odrzucam z definicji ludzi lewicy, jeżeli nie splamili się wcześniej działalnością przeciw Polsce (UB, SB, funkcjonariusze PZPR itp). Piszę o róznych sprawach, o dużych i małych, o wielkich i drobnych, o codzienności i wieczności, o tym co mnie, a może i moich bliźnich boli, uwiera, o tym, co mnie (nas) śmieszy, a co irytuje. Bliska mi jest maksyma, nie pytaj co Rzeczpospolita zrobiła dla ciebie, powiedz, co ty zrobiłeś dla niej.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @NOO Wierzę tylko w zdementowane wiadomości.
  • @RK1 No tak, nie dziwi pana jednak fakt, że nie można ustalić w ciągu 5 dsni, kim byli...
  • @KRZYSZTOF J. WOJTAS W pełni podzielam pana krytykę, składam rewolucyjną samokrytykę....

Tematy w dziale