4 obserwujących
22 notki
41k odsłon
279 odsłon

O wszystkim w ruchu (reminiscencja).

Wykop Skomentuj23

Niemal dokładnie dwa lata temu, bo 25 lutego 2018 r. napisałem notkę pt O wszystkim w ruchu, w której to umieściłem tekst w formacie pdf pod tym samym tytułem. Rzecz dotyczyła względności czasu i ruchu, od którego to upływ czasu m.in. ma zależeć, jak głosi słynna teoria Einsteina.

Napisałem tam:


Podstawową zasadą istnienia jest ruch. Ruch to podstawowy objaw życia u organizmów żywych. Są w ciągłym ruchu obiekty kosmiczne i mikroskopowe. W świecie cząstek elementarnych ruch jest istotną własnością tychże cząstek. W ciągłym ruchu są elektrony, fotony. Ruch jest wpisany w naturę rzeczy do tego stopnia, że bez niego, można śmiało powiedzieć, nic nie mogłoby istnieć.

Jedną, moim zdaniem, z najistotniejszych konsekwencji, które powinny były zostać sformułowane w ramach Szczególnej jak i Ogólnej Teorii Względności i z nich bezpośrednio wynikającej jest właśnie to, że coś jest zawsze w jakimś ruchu. Gdyby tak nie było fałszywa musiałaby być również inna z konsekwencji w/w teorii i zarazem ich podstawowy warunek, a mianowicie, że nie istnieje jeden, centralny układ odniesienia,względem którego wszystko inne jest już tylko w ruchu. Aby zatem ten warunek mógł być spełniony - wszystko musi być w jakimś ruchu. Gdyby coś mogło nie być w żadnym ruchu - tym samym ten podstawowy warunek obydwu teorii nie mógłby zostać spełniony.

Jest więc koniecznością, aby coś było zawsze w jakimś ruchu... o ile ma być.


W swoim tekście, jak głosi jego tytuł, stwierdzam zatem, że wszystko jest w ruchu, a przynajmniej zawsze w jakimś ruchu, a tzw bezruch czy spoczynek to tylko  iluzja wynikająca właśnie z położenia obserwatora. Nie ruch - ale spoczynek.

Ruch zachodzi zawsze i bezwzględnie, tkwi w naturze rzeczy i materii, tym bardziej tkwi im głębiej i dokładnie w nią zaglądamy.

Nie ma więc czegoś takiego jak względność ruchu - jest tylko względność obserwacji wynikająca z ograniczonego położenia w czasie i przestrzeni danego obserwatora. Słońce nie zacznie krążyć wokół Ziemi bo obserwator na Ziemi tak stwierdzi. Mars nie zacznie pędzić w stronę sondy wysłanej w jego stronę, bo ktoś na tej sondzie dojdzie do takiego wniosku. Dla stwierdzenia ruchu potrzebny jest układ odniesienia - ruch przez to jednak dopiero nie zaistnieje. To będzie tylko znaczyć, że ten ktoś porusza się tym samym ruchem co ów obiekt, nic więcej. Nie to, że są w spoczynku. Spoczynek to fikcja - to ruch jest rzeczywistością.


A co z czasem? Upływ czasu na Ziemi zależy od jej położenia względem różnych pól grawitacyjnych oraz od sposobu jej ruchu w owym polu (czy polach). Nie mają tu nic do rzeczy żadni obserwatorzy. Tak samo na sondzie lecącej w stronę Marsa upływ czasu będzie zależał od jej położenia i ruchu w danym polu grawit. Prędkość tego ruchu jest oczywiście względem środka centrum grawitacyjnego, czyli po prostu mas grawitacyjnych zakrzywiających czasoprzestrzeń.

Na różnych ciałach w tym polu czas płynie inaczej i tylko z tego powodu obserwatorzy na tych ciałach będą inaczej postrzegać upływ czasu na pozostałych. Trzech obserwatorów różnie się poruszających względem Ziemi obserwujących jakieś zdarzenie na niej będą mieć inne wrażenie upływu czasu na Ziemi. Na niej samej jednak czas będzie płynął niezmiennie. Tu nie ma żadnego odwracania w rodzaju: to Ziemia zaczęła pędzić w moją stronę. Niektórzy jednak wciąż tak opacznie to rozumieją.

Czas jest zatem względny, jak ogłosił Einstein, ale nie w tym znaczeniu w jakim chcieliby niektórzy. Czas jest zmienną zależną od ściśle określonych wartości fizycznych. Żadne widzimisię zdezorientowanych (a może zaspanych?) obserwatorów nie ma tu nic do rzeczy.


Ruch jest stałą własnością materii od jej najdrobniejszych cząstek po największe obiekty makrokosmosu. Bezruch czy spoczynek są fikcją. Dwa obiekty względem siebie są w spoczynku gdyż poruszają się w istocie tym samym ruchem.

Tak jak kiedyś Heraklit stwierdził, że wszystko płynie, tak ja dzisiaj stwierdzam, iż wszystko jest w jakimś ruchu.

Zapraszam do lektury wspomnianego na początku tekstu "O wszystkim w ruchu". Tekst jest w formacie pdf i można go pobrać na telefon czy komputer (tablet) i zapoznać się z nim w wolnej chwili.

O wszystkim w ruchu.

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie