9 obserwujących
48 notek
72k odsłony
  266   0

Klimatyczne ABC - edukacja zamiast ignorancji.

Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu” to pierwszy w Polsce interdyscyplinarny podręcznik poświęcony zmianie klimatu. Powstał jako odpowiedź naukowców na pilną potrzebę powszechnej edukacji o kryzysie klimatyczno-ekologicznym - poinformował w przesłanym PAP komunikacie Uniwersytet Warszawski.

naukawpolsce.pap.pl

Podręcznik pod redakcją naukową dr Magdaleny Budziszewskiej z Wydziału Psychologii UW, dr Aleksandry Kardaś z Wydziału Fizyki UW oraz Zbigniewa Bohdanowicza z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW to praca zbiorowa 16 badaczy, którzy reprezentują wiedzę z zakresu fizyki, chemii, biologii, ekologii, geografii, ekonomii, psychologii, wiedzy o społeczeństwie oraz inżynierii. Książkę przygotowali wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

"Wyedukowanie społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych jest nie tylko społecznym obowiązkiem szkół wyższych, ale także koniecznym krokiem w walce o zatrzymanie postępującej szybko degradacji środowiska naturalnego oraz niedopuszczenie do przekroczenia krytycznego punktu, po którym dojdzie do nieodwracalnej zmiany klimatu na Ziemi" – mówi cytowana w komunikacie UW dr Magdalena Budziszewska.

"Od czasów rewolucji przemysłowej, rozwijając przemysł i rolnictwo, zaczęliśmy emitować do atmosfery coraz więcej i więcej gazów cieplarnianych. Zaburzyliśmy naturalny obieg węgla w przyrodzie i doprowadziliśmy do globalnej zmiany klimatu. Zrozumienie przyczyn i konsekwencji tego zjawiska wymaga połączenia wiedzy o zjawiskach fizycznych w atmosferze i oceanie, ale też tych, w których biorą udział organizmy żywe i całe nasze uprzemysłowione społeczeństwo. W naszym podręczniku staraliśmy się pokazać, jak te wątki przeplatają się i łączą na wielu poziomach" – tłumaczy dr Aleksandra Kardaś.

naukawpolsce.pap.pl


Książkę można pobrać w całości za darmo w formacie pdf ze strony Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie znajdziemy wszystki niezbędne dane, wykresy odnośnie wpływów człowieka od początku istnienia ery przemysłowej na klimat i środowisko wraz z wieloma innymi niezbędnymi faktami na temat środowiska, jego zmian i wpływu tych zmian na naszą dalszą egzystencję.

Każdy kto chce mieć jakieś rzeczowe wyobrażenie na te tematy powinien niezwłocznie zapoznać się z tą pozycją. Można ją sobie pobrać na telefon i w wolnej chwili poczytać, tym bardziej, że jest to rzecz ciekawie i przystępnie napisana i zredagowana, pełna czytelnych wykresów, danych etc.


Fragmenty:


Mity klimatyczne często bazują na podaniu kilku prawdziwych informacji, a następnie wyciągnięciu z prawdziwych przesłanek fałszywych logicznie wniosków. Zgodnie z zasadą, że ziarnko prawdy uprawdopodabnia fałsz. Przykładowo z przesłanki, że w przeszłości klimat zmieniał się z przyczyn naturalnych (prawda), nie wynika, że obecna zmiana jest pochodzenia naturalnego (fałsz).

Dodatkowo te rozumowania omijają kluczowe szczegóły jak skale czasowe lub zasięg geograficzny zjawisk. Przykładowo można spotkać się z opinią, że skoro kiedyś przyroda i świat „radziły sobie” ze zmianą klimatu, to także teraz nie ma co się martwić.

• Po pierwsze, jednak nie we wszystkich przypadkach można powiedzieć, że przyroda wyszła ze zmian klimatu bez szwanku. Przykładowo na przełomie permu i triasu (ok. 252 mln lat temu) zmiana klimatu wywołana trwającą tysiące lat aktywnością wulkaniczną doprowadziła do wyginięcia ponad 90% gatunków morskich i 75% lądowych (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Klimat dawnych epok: wielkie wymierania).

• Po drugie, prehistoryczne zmiany klimatu rozgrywały się w dużo dłuższych skalach czasowych – na przykład wyjście Ziemi z ostatniej epoki lodowej oznaczało wzrost średniej temperatury o 3–3,5 stopnia w ciągu ok. 8 tysięcy lat (Shakun, 2012), co dawało funkcjonującym na Ziemi gatunkom dużo więcej czasu na migrację itp. Obecnie musimy liczyć się z taką zmianą w ciągu 100–200 lat.

• Po trzecie, niektóre zjawiska z przeszłości, które przywoływane są w takich porównaniach, nie miały bynajmniej zasięgu globalnego (na przykład często wspominany wzrost temperatur w średniowieczu dotyczył Północnego Atlantyku, południa Grenlandii, Arktyki Eurazjatyckiej i części Ameryki Północnej, w wielu innych regionach temperatury były obniżone i globalna średnia temperatura była niższa niż dziś (Mann i in., 2009).

Jak widać z powyższego przykładu, w tego typu rozumowaniach występować może nawet kilka różnych błędów logicznych, w tym wnioskowanie z niepełnej informacji, porównywanie zjawisk o różnych rozmiarach i skalach oraz nieuprawnione wnioskowanie przez analogię. Wnioski z takich rozumowań są zatem nieuprawnione logicznie. Niestety są też bardzo perswazyjne, zwłaszcza jeśli służą potwierdzaniu światopoglądu, który ktoś już wcześniej posiadał, czy uspokajaniu. 

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości