Blog
Com napisał...
pol.robert
1 obserwujący 13 notek 7877 odsłon
pol.robert, 16 maja 2017 r.

Niewyjaśniony nieporządek.

162 0 1 A A A
Ruchy Browna.
Ruchy Browna.

To, co dzieje się w naszym świecie w ramach znanych nam cząstek i oddziaływań może być tylko wierzchnią warstwą procesów zachodzących w ramach tej jeszcze nieznanej nam warstwy otaczającego nas świata, materii. Tak jak już pisałem nie może być tak, że 99% powierzchni nie zajmowanej przez znane nam cząstki stanowi... pustka. A jeśli nie stanowi... to co ją stanowi?

Problemy z interpretacją zachowań cząstek elementarnych wynikają z tego, że nie znane są przyczyny takiego ich zachowania. Historia nauki pokazuje wiele takich przypadków. Taki przypadek to chociażby tzw. ruchy Browna.

image

Zastanawiano się co powoduje chaotyczne ruchy drobnej zawiesiny w płynie. Można je wytłumaczyć ruchami cząstek samego płynu, które zwyczajnie uderzają w mikroskopijne cząsteczki zawiesiny i wywołują ich zdawałoby się niewytłumaczalny i chaotyczny ruch. Wyjaśnienie zasugerował Joseph Delsaulx w 1877 r. Ich matematyczny opis na początku XX-go podali niezależnie Albert Einstein i Marian Smoluchowski. Bez świadomości tego, co stanowi otoczenie tej cząstki, gdyby je teraz z tego rysunku usunąć, mielibyśmy znowu podobne problemy jak z interpretacją zachowań cząstek elementarnych.

Jak wiemy cząstki elementarne znajdują się w pustce... stąd elementarne, bo nic oprócz nich już nie ma. Są jeszcze oczywiście jakieś pola dla których albo szuka się nośników albo zadowala ich matematycznym opisem. Dla wyjaśnienia ruchów Browna też wystarczyłby ich matematyczny opis, ale to nie byłoby wyjaśnienie fizyczne, a więc nie byłoby w zasadzie żadnym wyjaśnieniem. Tych ruchów też, należy zaznaczyć, nie da się przewidzieć. Proces Wiennera będący matematycznym modelem ruchów Browna na to nie pozwala. To wszystko jest w ramach pewnego prawdopodobieństwa, gdyż nie ma możliwości podania wszystkich możliwych zderzeń z tą cząstką cząstek wody.

Mamy więc  w pewnym sensie analogiczny przykład dla dziwnego zachowania cząstek elementarnych. Interferencja elektronu, czyli tzw. przechodzenie elektronu przez dwie szczeliny na raz, a więc de facto przebywanie w dwóch pozycjach na raz. Kiedy próbuje się prześledzić dokładnie jego ruch, tj. przez którą szczelinę dokładnie przechodzi - obraz interferencyjny znika (obserwacja elektronu pozwala określić jego dokładne położenie, a to uniemożliwia nakładanie się fal i powstawanie obrazu interferencji).

Przebywanie cząstek w stanach splątanych, np. fotonów gdzie o stanie jednej z pary takich cząstek decyduje stan drugiej bez względu na odległość ich dzielącą. Mimo nieznajomości stanu każdej z nich z osobna potrafimy w sposób dosyć spójny określić stan kwantowy całości, dzięki czemu to jeszcze jakoś działa. To jednak tylko matematyka, sztuczka pozwalająca obejść niewiedzę o przyczynach takiego ich zachowania się. No i to, że dzieląca je odległość nie przeszkadza im znajdować się nadal w stanie splątania.

Wszystko to dziwne jak te ruchy Browna i nie tylko. Nauka jednak ma wyjaśniać to co dziwne, a nie to, że są dziwne czynić wyjaśnieniem dla samego siebie. Bo to żadne wyjaśnienie tylko raczej przyznanie się do niewiedzy, a nawet jakaś forma rezygnacji. Jest tu więc zatem duże pole do popisu... ale raczej już nie dla matematyków, czy też fizyków usiłując zapychać owe czarne dziury matematycznymi dywagacjami oderwanymi od jakichkolwiek fizycznych wyjaśnień, a tym fizyka ma się zajmować przede wszystkim, wyjaśnieniem zjawisk. Nie da się ich wyjaśniać matematyką. Nie o poszukiwanie porządku tu chodzi, co raczej o wyjaśnienie nieporządku. A to wcale nie jedno i to samo.

Opublikowano: 16.05.2017 21:22.
Autor: pol.robert
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

zainteresowany pewnymi zagadnieniami naturalnymi, kompozytor muzyki elektronicznej, wierszokleta

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Pogubiłeś się :) Udawanie inteligentnego to nie bycie inteligentnym tak jak udawanie małpy to...
  • Wilk albo małpa kiedyś Pana oszukała? Człowiek wychowany przez małpy może wpaść na...
  • Każdy byt jest jakąś sumą. Człowiek od czasów dziecięctwa stara się dominować,...

Tematy w dziale Technologie