KWINTESENCJA czyli politycznie
WIEDZA POLITYCZNA POLAKÓW. Jaki jest jej poziom? Czy jej dynamika zmienia się w zależności od okoliczności politycznych w kraju? Jaka jest pamięć polityczna Polaków? Dlaczego populizm przyciąga jak magnez? Dlaczego mentalnie walczymy z całym światem?
5 obserwujących
138 notek
15k odsłon
  78   0

CIĘŻKI przypadek dyscyplinarny

"Zasada równości statusu sędziów, 79 okręgów sądowych i 20 sądów regionalnych w Polsce, punkty sądowe w każdej gminie" - Tak Z. Ziobro chce wykorzystać swoje 5 minut, chce wejść tylnymi drzwiami ze swoją "reformą sądownictwa", gdy Polska przeżywa bardzo trudny okres. Gdy wszystkie siły polityczne skierowały swoją uwagę na granicę wschodnią, Ziobro wyskakuje ze starym pomysłem wyciągniętym ze starej zamrażarki. Chce przepchnąć swoje pomysły, które nie wiadomo, czy mają chociaż jakąkolwiek merytoryczną wartość. Nikt teraz nie ma głowy, by to sprawdzić, a on sam z rozgrzaną głową umyka przed właściwymi pytaniami.

Podejrzewam Z. Ziobro o niecne zamiary. Ten gość chce właśnie teraz rozegrać swoją partię szachów. Nieprzemyślaną. Niedopracowaną. Ryzykowną dla polskiej Litery Prawa, dla środowiska sędziowskiego, dla zainteresowanych obywateli, w końcu dla samej partii rządzącej. Nawet ryzykuje samego siebie. Wyczuł moment, w którym jego plan "reform" może pomóc mu w jego prywatnej rozgrywce. Wreszcie rozprawiłby się z tymi krnąbrnymi sędziami. Rozprawiłby się z tą nienawistną Brukselą i TSUE. Pokazałby im z kim zadzierają. Tak właśnie odczytuję zachowanie tego nadambitnego człowieka. Wciąż goniącego i wciąż próbującego przegonić szefa.

Na początku swojego rządzenia, 6 lat temu, PiS zapowiadał reformy sądów, polityczne reformy. Czyli wzięcie się za kadry. Czyli wywalenie za wczasu potencjalnych przeciwników. Potem miano się wziąć za struktury, które mieli wdrażać nowo mianowani. Nie udało się. Nowi nie sprostali zadaniu. Zapowiadana nowa rewolucyjna jakość sądowa wylądowała za kluczem. Czekała okazji, by znowu ujrzeć światło dzienne. Ziobro doczekał się. Tą okazją stała się Izba Dyscyplinarna i wyroki TSUE. Dla niego to jak Eureka, rozgrzewająca jego szare komórki. 

Otworzono mu drzwi, przy pomocy których znowu wciska kit, że jego reforma to wynik planowanego już wcześniej szerszego przedsięwzięcia, a nie unijna reakcja. Konferencja. Czy ta reorganizacja sądów wymusi znowu weryfikację sędziów? Nie padła odpowiedź wprost. Było wicie się, jakieś konwulsje i kluczenie, było opowiadanie bajek o jakichś innych niezidentyfikowanych elementach reformy. Czerwony jak burak usiłował Ziobro wyjść z twarzą z tej matni pytań. Dawno nie widziałam go tak spiętego. Wyglądał, jakby chciał jak najszybciej zakończyć konferencję i zniknąć. Ciekawa jestem, jak odbierze tę propozycję środowisko. Poprze czy nie poprze? A Ziobro, zdobędzie zaufanie sędziów, czy nie zdobędzie? 

Znawcy twierdzą, że ok. 70% sędziów ma ponoć skorzystać na zmianach. Zrównanie ich statusu ma podnieść im prestiż, dodać splendoru i kawałek grosza. To łatwy kąsek dla sędziego nie cieszącego się dotąd satysfakcją zawodową. To jest dla takiego jakiś tam zastrzyk w górę, cokolwiek to oznacza. A więc przez kieszeń do serca sędziego i jego dozgonnej wdzięczności. Tak to się robi panowie politycy. A Z. Ziobro wie co robi. Pracuje ciężko na swoją przyszłość. Sędziowie pokoju? Proszę bardzo. I szpila w prezydenta, który nie raczy poprzeć jego wspaniałych pomysłów, choćby ten o "kieszonkowym Sądzie Najwyższym".

Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny, budowniczy nowego Prawa w Polsce, człowiek,  któremu wciąż wszystkiego jest mało, Zbigniew Ziobro. Ładnie brzmią te tytuły. 

Panie ministrze, co jeszcze możemy dla Pana zrobić, by poczuł się Pan bardziej usatysfakcjonowany? By mógł Pan dalej szkodzić, gmatwać, gmatwać i szkodzić. Ku chwale... tylko przepraszam, ku chwale kogo/czego?

PS - Panie Ziobro, czekam kiedy złoży Pan wniosek do TK Julii Przyłębskiej, o zasadność istnienia UE i czy to istnienie zgodne jest z polską Konstytucją. Wiem, że stać Pana na wszystko dla władzy. Może zatem skusi się Pan ...

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale