KWINTESENCJA czyli politycznie
WIEDZA POLITYCZNA POLAKÓW. Jaki jest jej poziom? Czy jej dynamika zmienia się w zależności od okoliczności politycznych w kraju? Jaka jest pamięć polityczna Polaków? Dlaczego populizm przyciąga jak magnez? Dlaczego mentalnie walczymy z całym światem?
5 obserwujących
138 notek
15k odsłon
  78   0

Anty-PiS, anty-PO ... I co dalej?

Gorąco po opozycyjnej stronie. Wszystkie partie zwierają swoje szeregi, póki co osobno i na razie wewnętrznie, tak, by nie przegapić ani jednej szansy na własne wzmocnienie. Tak, by osiągnąć jak najlepszą pozycję. Bo przecież wybory tuż tuż. Skupiają się tylko na sobie, jakby w Polsce nie było pandemii, inflacji i drożyzny. Jakby z powodu nieładu Polskiego Ładu nie bankrutowali mali przedsiębiorcy, jakby nie uciekali w szarą strefę. 

Opozycja tego nie widzi, bo zajęta jest kopaniem się po kostkach. Opozycja nie widzi, że swoim zachowaniem utrwala tylko swoją starą i sprawdzoną anty-pisowską postawę , że zmusza tym samym własnych wyborców do zmiany pozycji z pro... na anty-PO. Ludzie są już zniesmaczenie, zdezorientowani i bardzo zmęczeni tą bzdurną monotematycznością opozycji i brakiem konkretów. Są zmęczeni wieczną walką między PiS a PO. Czekają na alternatywne propozycje ze strony liderów partii, przeciwnych PiSowi. 

Wprawdzie Donald Tusk ruszył w Polskę, widać jakieś niemrawe ruchy robaczkowe w KO, widać również Sz. Hołownię przed kamerami, ale to wciąż za mało. Pisowskie "tłuste koty" dalej mają się dobrze. Wciąż wyciągane przez media liczne pisowskie afery, jakoś nie zatapiają tej władzy. I tylko czekać, kiedy prezes J. Kaczyński wytnie przeciwnikom kolejny numer, a że wytnie, to pewne jak śmierć. 

Ale zostawmy to, zajmijmy się Donaldem Tuskiem, który nie ma za różowo na własnym terenie. Ambicje personalne jego współpracowników, ich niechęć do jednoczenia się z innymi przeciwko PiS, w jakiś jeden demokratyczny twór, nie uśmiecha się im. Uważają to za błąd. Boją się, że w razie wygranych wyborów, będą musieli podzielić się fructami i miejscami w Parlamencie z innymi. Co za egoizm. Ważniejsze miejsca od Polski. 

Jestem zatem bardzo ciekawa, czy D.Tuskowi uda się przekonać własnych ludzi. Logika i konieczność podpowiadają zasadność takiego zjednoczenia sił, jednak wygląda, że on sam chciałby listę dopiąć na swoich warunkach. I znowu ten egoizm. Jak tak dalej pójdzie, jak dalej będą się tak licytować i "tarmosić", zostanie im figa z makiem, a Polacy kolejny raz zostaną sami i z ręką w nocniku.  Opozycyjna krótkowzroczność jest karygodna i nie ma granic.

Te ich źle lokowane priorytety, źle rozkładany ciężar ważności, te niezrozumiałe posunięcia. Tak jak mogę zrozumieć Tuskową chęć na całkowitą władzę, bo wszak bierze on na siebie całkowitą odpowiedzialność, tak nie mogę pojąć braku wspólnego języka ponad podziałami. Konieczna jest praca nad zachowaniem równowagi między własnymi potrzebami, a potrzebami Państwa. Bez tego ani rusz. 

I myślę też, że Donald Tusk powinien uważać że składanymi oficjalnie zapewnieniami, jak w przypadku utworzenia Komisji ds. PEGASUSA. Zapewniał opinię publiczną na 90%. Czy nie wyrwał się aby przed szereg? Przy innych zapewnieniach, jeżeli już musi je składać, niech to robi ostrożnie i w wyważony sposób. W jego sytuacji, nie ma miejsca na pomyłki. Szczególnie te nie policzone i na czas nie sprawdzone. 

W polskiej polityce, przeciwnik taki jak PiS, szybko wyłapuje błędy i jakże boleśnie je punktuje. Głośno i z wielką satysfakcją. Uchodzenie zatem za kogoś niewiarygodnego, o randze jaką ma Donald Tusk,  to wizerunkowa i polityczna katastrofa. Dobrze by też było, by równocześnie z bierzącymi sprawami, przedstawiano regularnie, zgodnie z prawdą i rzeczywistymi faktami, wszystkie rządowe błędy, zaniechania i nieudolności. 

Opinia publiczna nie może zapominać o poprzednich grzechach władzy, mimo natłoku wydarzeń. A ponieważ sondaże nie "śpią", orientacyjnie pokazując jak rozkłada się poparcie, warto je śledzić . Pokazują m.in. fakt, że Platforma jakoś nie może się przebić ponad 24 procentowy sufit. Stanęło. Jakby za karę. Czyżby to był szczyt możliwości największej opozycyjnej partii? Jest jeszcze za wcześnie, by o tym przesądzać. 

Tymczasem z drugiej strony Szymon Hołownia walczy jak "lew". Jego kilkanaście punktów aż się prosi o pójście na niezależność i stworzenie własnej listy. Czuję też po kościach, że ma on większe ambicje niż się publicznie przyznaje, np. na prezydenturę. Stać go na to. I ma warunki ku temu. 

PSL również stoi okoniem wobec Platformy, choćby dlatego, że czuje się lekceważone przez PO, pomijane w rozmowach, czy pozbawiane przez nią podmiotowości. Pretensji wiele, ale czy słusznych? PSL ma manierę obrażonej panny, na dzisiaj nie mającej za mocnych kart, ale za to ambicje szybujące pod niebiosa. Na domiar złego PiS przejął wieś i podobno szykuje się na Straż pożarną. Tak ogołocone z rodowych sreber PSL nie ma za bardzo głosu. Musi być czyjąś przystawką. 

Lewica wiadomo, zdziesiątkowana, osłabiona i bez konkretnych, ani też ciekawszych propozycji. Proponuje tylko odgrzewane kotlety. Za mała siła przebicia, za to mocne zadzieranie nosa. Ciekawe, kto kogo przechytrzy w tej politycznej grze? Czyje argumenty będą miały solidniejszą podstawę, gwarantującą wygraną? Gdyby nie zła sytuacja wewnętrzna kraju, gdyby nie zagrożenie ze strony Rosji, może ta nasza polityka wydawałaby się, choćby z braku laku, bardziej interesująca niż jest.  

Tak czy siak widać, że D.Tusk nie darzy Lewicy sympatią. Nie chce mieć z nią nic wspólnego, ale jednocześnie nie gardzi spadochroniarzami, uciekającymi z lewackiego okrętu. Póki co, mimo że do wyborów jest trochę czasu, zabawy w politykę rozkręcają się na całego. Jednak z mojego punktu widzenia, dla dobra Polski, dla dobra Polaków,  Polska opozycja powinna iść do wyborów zjednoczona. 

Innej możliwości nie widzę i to tylko z jednego powodu - ponieważ nie ma jakiegokolwiek innego sposobu na Zjednoczoną Prawicę. Tylko i wyłącznie Zjednoczona Opozycja. Zjednoczona bez względu na różnice zdań i światopoglądowe odmienności.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale