10 obserwujących
280 notek
447k odsłon
1579 odsłon

Japończycy chcą inwestować w Polsce. Elektromobilność i budowa CPK szansą na współpracę

Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji rozmów z przedsiębiorcami, fot. KPRM
Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji rozmów z przedsiębiorcami, fot. KPRM
Wykop Skomentuj47

Japończycy są zainteresowani inwestowaniem w Polsce. Współpraca skupi się na kilku obszarach: w dziedzinie energetyki, infrastruktury oraz nowych technologii. - Polska i Japonia są partnerami strategicznymi. Japonia traktuje Polskę jako jednego ze swoich kluczowych partnerów w UE - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Potwierdził to premier Japonii Shinzo Abe.

Premier Mateusz Morawiecki w Japonii

Szef rządu przebywa w Japonii, gdzie wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami japońskimi i polskimi, zorganizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Spotkał się też z premierem Japonii Shinzo Abe. Większą część rozmów dwustronnych szefów rządów obu państw zajęły sprawy gospodarcze. 


- Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia i japońskie firmy w obszarze kluczowych technologii: nuklearnych, komunikacyjnych, ale również w obszarze 5G - oświadczył Morawiecki.

Premier zwracał także uwagę, że systemy energetyczne Japonii i Polski są w dużym stopniu - większym niż w przypadku innych państw - zależne od węgla. - Te podobieństwa też tworzą przestrzeń do współpracy, chociażby w technologiach zgazyfikowania węgla, ale również zastosowania najnowszych rozwiązań nuklearnych, tak żeby miks energetyczny był jak najmniej obciążony emisyjnością dwutlenku węgla - zaznaczył szef rządu. 

Japoński premier również zaznaczył, że poruszono temat współpracy w dziedzinie technologii czystego węgla, energii atomowej oraz wodorowej. Rozmawiano także o współpracy nad projektem CPK. - Zmierzamy do tego, aby japońskie technologie i wiedza przyczyniły się do uatrakcyjnienia polskiej infrastruktury - mówił Shinzo Abe. 

- Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie, na tle solidnego wzrostu gospodarczego, zgodziliśmy się, by dalej zacieśniać naszą współpracę, przechodząc od stosunków dwustronnych do spraw dotyczących społeczeństwa międzynarodowego - dodał Abe. 

Podczas rozmowy - jak relacjonował japoński premier - zgodzono się też na rozpoczęcie nieoficjalnych konsultacji na temat koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych, by "jeszcze bardziej promować wymianę gospodarczą oraz osobową". Chodzi o na poszerzenie rozmów w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności oraz pogłębienie współpracy naukowej i technologicznej. 

Nowy zakład Toshiby w Polsce

Japonia jest trzecią co do wielkości gospodarką świata. Morawiecki wskazywał, że japońskie firmy obecne w Polsce od 20-30 lat zwiększają inwestycje. - Współpraca i wymiana handlowa między Polską a Japonią rośnie w tempie dwucyfrowym - podkreślił.


Premier mówił podczas spotkania dotyczącego inwestycji, że Polska to jedyny obok Chin kraj, który od 30 lat rozwija się bez recesji i zapewniał japońskich przedsiębiorców, że Polska stwarza dla nich dobre warunki do inwestowania.


- Japonię i japońskie firmy traktujemy jako znakomitego partnera w drodze do szybkiego rozwoju wysokich technologii. Cieszę się bardzo, że japońscy inwestorzy, również ci, którzy mają do zaoferowania zaawansowaną technologię, interesują się Polską. Są to technologie, których bardzo potrzebujemy w zakresie elektromobilności, są to wysokie zaawansowane technologie w zakresie budowy infrastruktury, CPK i energetyki. Mogę powiedzieć po tych dzisiejszych rozmowach, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5-7 mld zł; dodatkowe tysiące miejsc pracy - mówił Morawiecki.


Prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska podkreśliła ze swej strony, że w Polsce działa ponad 300 firm z kapitałem japońskim, które zatrudniają łącznie blisko 40 tys. pracowników. Podkreśliła, że PAIH uczestniczył w blisko 70 projektach inwestycyjnych japońskich.


- Chcemy się wsłuchać w głos inwestorów: czego Państwo potrzebujecie, w które kierunki akademickie, uniwersyteckie trzeba inwestować po to, żebyście mieli jak najlepszych partnerów, inżynierów, techników, project managerów, po prostu dobrych pracowników – mówił premier do polskich i japońskich biznesmenów.  

Po pierwszej sesji inwestycyjnej PAIH w komunikacie poinformował, że Toshiba Carrier Corporation otworzy w Gnieźnie pierwszy europejski zakład produkcyjno-dystrybucyjny. Koszt tego przedsięwzięcia ma przekroczyć 100 mln zł. Inwestycja - jak dodał PAIH - będzie zrealizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI).

Wykop Skomentuj47
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka