Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji rozmów z przedsiębiorcami, fot. KPRM
Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji rozmów z przedsiębiorcami, fot. KPRM

Japończycy chcą inwestować w Polsce. Elektromobilność i budowa CPK szansą na współpracę

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 48

Japończycy są zainteresowani inwestowaniem w Polsce. Współpraca skupi się na kilku obszarach: w dziedzinie energetyki, infrastruktury oraz nowych technologii. - Polska i Japonia są partnerami strategicznymi. Japonia traktuje Polskę jako jednego ze swoich kluczowych partnerów w UE - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Potwierdził to premier Japonii Shinzo Abe.

Premier Mateusz Morawiecki w Japonii

Szef rządu przebywa w Japonii, gdzie wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami japońskimi i polskimi, zorganizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Spotkał się też z premierem Japonii Shinzo Abe. Większą część rozmów dwustronnych szefów rządów obu państw zajęły sprawy gospodarcze. 


- Polska, wchodząc na wyższy poziom rozwoju gospodarczego, będzie potrzebowała tak dobrego partnera, jakim jest Japonia i japońskie firmy w obszarze kluczowych technologii: nuklearnych, komunikacyjnych, ale również w obszarze 5G - oświadczył Morawiecki.

Premier zwracał także uwagę, że systemy energetyczne Japonii i Polski są w dużym stopniu - większym niż w przypadku innych państw - zależne od węgla. - Te podobieństwa też tworzą przestrzeń do współpracy, chociażby w technologiach zgazyfikowania węgla, ale również zastosowania najnowszych rozwiązań nuklearnych, tak żeby miks energetyczny był jak najmniej obciążony emisyjnością dwutlenku węgla - zaznaczył szef rządu. 

Japoński premier również zaznaczył, że poruszono temat współpracy w dziedzinie technologii czystego węgla, energii atomowej oraz wodorowej. Rozmawiano także o współpracy nad projektem CPK. - Zmierzamy do tego, aby japońskie technologie i wiedza przyczyniły się do uatrakcyjnienia polskiej infrastruktury - mówił Shinzo Abe. 

- Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie, na tle solidnego wzrostu gospodarczego, zgodziliśmy się, by dalej zacieśniać naszą współpracę, przechodząc od stosunków dwustronnych do spraw dotyczących społeczeństwa międzynarodowego - dodał Abe. 

Podczas rozmowy - jak relacjonował japoński premier - zgodzono się też na rozpoczęcie nieoficjalnych konsultacji na temat koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych, by "jeszcze bardziej promować wymianę gospodarczą oraz osobową". Chodzi o na poszerzenie rozmów w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności oraz pogłębienie współpracy naukowej i technologicznej. 

Nowy zakład Toshiby w Polsce

Japonia jest trzecią co do wielkości gospodarką świata. Morawiecki wskazywał, że japońskie firmy obecne w Polsce od 20-30 lat zwiększają inwestycje. - Współpraca i wymiana handlowa między Polską a Japonią rośnie w tempie dwucyfrowym - podkreślił.


Premier mówił podczas spotkania dotyczącego inwestycji, że Polska to jedyny obok Chin kraj, który od 30 lat rozwija się bez recesji i zapewniał japońskich przedsiębiorców, że Polska stwarza dla nich dobre warunki do inwestowania.


- Japonię i japońskie firmy traktujemy jako znakomitego partnera w drodze do szybkiego rozwoju wysokich technologii. Cieszę się bardzo, że japońscy inwestorzy, również ci, którzy mają do zaoferowania zaawansowaną technologię, interesują się Polską. Są to technologie, których bardzo potrzebujemy w zakresie elektromobilności, są to wysokie zaawansowane technologie w zakresie budowy infrastruktury, CPK i energetyki. Mogę powiedzieć po tych dzisiejszych rozmowach, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje w wysokości 5-7 mld zł; dodatkowe tysiące miejsc pracy - mówił Morawiecki.


Prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska podkreśliła ze swej strony, że w Polsce działa ponad 300 firm z kapitałem japońskim, które zatrudniają łącznie blisko 40 tys. pracowników. Podkreśliła, że PAIH uczestniczył w blisko 70 projektach inwestycyjnych japońskich.


- Chcemy się wsłuchać w głos inwestorów: czego Państwo potrzebujecie, w które kierunki akademickie, uniwersyteckie trzeba inwestować po to, żebyście mieli jak najlepszych partnerów, inżynierów, techników, project managerów, po prostu dobrych pracowników – mówił premier do polskich i japońskich biznesmenów.  

Po pierwszej sesji inwestycyjnej PAIH w komunikacie poinformował, że Toshiba Carrier Corporation otworzy w Gnieźnie pierwszy europejski zakład produkcyjno-dystrybucyjny. Koszt tego przedsięwzięcia ma przekroczyć 100 mln zł. Inwestycja - jak dodał PAIH - będzie zrealizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI).

Toshiba Carrier Corporation produkuje klimatyzatory różnego przeznaczenia (np. do biur, sklepów, budynków, przemysłu), systemy chłodnicze, wentylatory, kompresory. Nowy zakład w Gnieźnie (na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej SSE) będzie skupiał funkcje dystrybucyjną i produkcyjną.


Prezes Toshiba Carrier Corporation Toru Kubo przekonywał, że obecność tego przedsiębiorstwa w Polsce doskonale wpisuje się w strategię globalnego rozwoju spółki. - Dołożymy wszelkich starań, aby przyczynić się do dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Japonii - zadeklarował Kubo.

- Inwestor rozważał wiele lokalizacji w Europie. O wyborze Polski na miejsce swojej pierwszej europejskiej bazy dystrybucyjno-produkcyjnej zadecydował m.in. wysoki potencjał polskich pracowników i dogodny dostęp do rynków zbytu - mówiła Ciurzyńska.

Współpraca przy budowie CPK

Podczas drugiej sesji rozmów z przedsiębiorcami poświęconej infrastrukturze, szef polskiego rządu mówił  o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego i ogromnych inwestycjach związanych z budową dróg, połączeń kolejowych i lotnisk. Morawiecki podkreślił, że na projekty drogowe w ciągu kilku lat przeznaczonych zostanie ok. 40 mld dolarów, a na kolejowe ok. 20-25 mld dolarów. 



Obok istniejących w Europie połączeń, które można, umownie powiedzieć, są skonstruowane na osi wschód-zachód, budujemy teraz połączenia północ-południe. Te projekty mają pełne wsparcie rządu polskiego i pełne wsparcie UE

Z kolei wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała uznał projekt za szansę na rozwój współpracy polsko-japońskiej. Wśród głównych obszarów możliwych inwestycji Horała wymienił port lotniczy, kolej dużych prędkości dojeżdżającą do CPK oraz inwestycje ulokowane wokół CPK.

- Polska może wiele skorzystać na współpracy z Japonią - to najwyższe, najnowocześniejsze technologie, wiedza w zakresie organizacji i zarządzania, ale Polska ma też bardzo wiele do zaoferowania stronie japońskiej - przekonywał Horała. - Chodzi o możliwości robienia biznesu na skalę, której chyba żaden inny kraj europejski nie może w tej chwili zaoferować - dodał.  

Horała w Tokio spotkał się także z wiceministrem ds. gruntów, infrastruktury, transportu i turystyki Naoki Fuji oraz prezesem spółki zarządzającej lotniskiem Tokio Narita, Akihiko Tamurą. 

Fujii mówił podczas sesji o japońskich doświadczeniach w zakresie budowy lotnisk czy infrastruktury kolejowej. Przekonywał, że Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, a Japonia jest zainteresowana inwestycjami infrastrukturalnymi w Polsce. - Będziemy współpracować z Polską przy realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego – oświadczył Fujii. Ocenił również, że CPK może wzmocnić nie tylko połączenia wewnątrz Europy, ale także wzmocni korzystną pozycję geograficzną Polski. 

Energetyka jądrowa, elektromobilność, technologia gazowania węgla - wymiana doświadczeń

Podczas trzeciej sesji rozmów z przedsiębiorcami poświęconej energetyce szef polskiego rządu podkreślał, że Polska ma "nietypowy mix energetyczny", ale traktuje to jako szansę. Ocenił, że Polska może przeskoczyć pewne etapy rozwoju inwestując np. w elektromobilność.

- W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu, energetyki atomowej. Wiemy, że Japonia jest najbardziej zaawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz - być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować z Japonią - mówił Morawiecki.


Współpracę w dziedzinie energetyki określił jako strategiczną. - Od jakości projektów energetycznych zależy w dużej mierze przyszłość gospodarki. Polska stawia na najnowocześniejsze technologie energetyczne i chcemy współpracować z partnerami japońskimi - przekonywał premier.

Natomiast minister klimatu Michał Kurtyka podkreślał bliskie rozumienie wyzwań energetycznych przez Polskę i Japonię. Kurtyka stwierdził, że bezpieczeństwo energetyczne w XXI wieku będzie oparte nie tylko na dostępie do surowców, ale też na dostępie do opłacalnych technologii.

- Polska i Japonia wspólnie stoją przed ogromną szansą, ale również przed realizacją naszych zobowiązań międzynarodowych w redukcji emisji i to może doprowadzić nie tylko do powstania nowej przestrzeni inwestycyjnej, nowej współpracy badawczej, ale wręcz strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Japonią - mówił Kurtyka.


Minister gospodarki, handlu i przemysłu Hiroshi Kajiyama podkreślił, że dołoży wszelkich starań, aby pogłębić więzi łączące Polskę i Japonię. Jako jeden z obszarów możliwej współpracy wymieniał energetykę. Wyraził też nadzieję, że technologia gazowania węgla przyczyni się do wykorzystania w Polsce węgla w sposób przyjazny dla środowiska. Zaznaczył, że Japonia wspiera także rozwój energetyki jądrowej m.in. przez prowadzenie szkoleń w Polsce. - Mam nadzieję, że japońska technologia i wiedza zostaną wykorzystane w polskiej energetyce jądrowej - mówił. 

W 2019 r. Polska i Japonia państwa obchodziły stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Japonia - będąca trzecią gospodarką świata, to obok Chin i Korei Płd. najważniejszy partner strategiczny Polski w Azji. W 2018 r. polsko-japońskie obroty handlowe wyniosły 4,8 mld USD. Dane za pierwsze 8 miesięcy 2019 r. wskazują na blisko 20 proc. wzrost obrotów. Japonia jest jednym z dwóch największych (po Republice Korei) inwestorów z Azji w Polsce i wg NBP w 2018 r. zainwestowała w naszym kraju 955 mln USD.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka