13 obserwujących
358 notek
539k odsłon
  943   0

Państwowa pomoc dla średnich i dużych firm w czasie pandemii

Średnie i duże firmy mogą liczyć na pomoc państwa w czasie kryzysu z powodu koronawirusa.
Średnie i duże firmy mogą liczyć na pomoc państwa w czasie kryzysu z powodu koronawirusa.

Zabezpieczenie kredytu nawet do 200 mln złotych – o takie gwarancje mogą się ubiegać średnie i duże firmy dotknięte skutkami COVID-19.

W związku z problemami z płynnością w wielu polskich przedsiębiorstw Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił Fundusz Gwarancji Płynnościowych, który ma pomóc polskim firmom przejść przez spowolnienie gospodarcze.

Fundusz jest częścią tzw. tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd premiera Morawieckiego. Przedsiębiorstwa (bez względu na branżę) mogą z niego korzystać do końca 2020 r. Gwarancje mogą zabezpieczać kredyty udzielane od 1 marca 2020 r.

Gwarancje można uzyskać w bankach kredytujących – komercyjnych i spółdzielczych – które podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowy o współpracy. - Pomoc dla firm z Funduszu Gwarancji Płynnościowych wyniesie 100 mld zł – ocenia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Fundusz to pomoc dla średnich i dużych firm. Przypomnijmy: średnie firmy to takie, które w co najmniej jednym z ostatnich dwóch lat obrotowych zatrudniały od 50 do 249 pracowników i osiągnęły roczny obrót netto od 10 milionów do 50 milionów euro. Duże przedsiębiorstwa to te, które mają wyższe wyniki.

Program BGK przewiduje, że przedsiębiorca może uzyskać zabezpieczenie kredytu na okres do 27 miesięcy i nie dłużej niż okres kredytu przedłużony o 3 miesiące. Gwarancja może dotyczyć zarówno kredytów nowych, jak również kredytów odnawianych w rachunku bieżącym i linii kredytowych.

FGP jest pierwszym w Polsce programem pomocy zatwierdzonym przez Komisję Europejską w ramach wsparcia państwa dla gospodarki w czasie epidemii COVID-19.

Fundusz Gwarancji Płynnościowych

Oto podstawowe warunki Funduszu:

  • zabezpieczenie do 80 proc. kwoty kredytu (kwota gwarancji od 3,5 mln zł do 200 mln zł)
  • do nowych lub odnawianych po 1 marca 2020 r. kredytów obrotowych w rachunku bieżącym i linii kredytowych
  • kwota kredytu – do 250 mln zł
  • okres gwarancji – do 27 miesięcy i nie dłużej niż okres kredytu + 3 miesiące
  • z gwarancji będą mogły skorzystać firmy, które na 31 grudnia 2019 r. nie znajdowały się w trudnej sytuacji, a na 1 lutego 2020 r. nie miały zaległości w US, ZUS/ KRUS, ani w banku kredytującym 

Gwarancje nie będą dotyczyć kredytów przeznaczanych na spłatę innego kredytu lub pożyczki.

Szczegóły oferty, w tym dokumenty do pobrania i lista banków kredytujących, które podpisały z BGK umowy dotyczące FGP znajdują się tutaj: https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/fundusz-gwarancji-plynnosciowych/ 

BG


Tekst powstał we współpracy z BGK.


Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka