13 obserwujących
354 notki
536k odsłon
  285   0

BGK: będą dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych

W ramach tarczy antykryzysowej firmy będą mogły uzyskać dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych.
W ramach tarczy antykryzysowej firmy będą mogły uzyskać dopłaty do oprocentowania kredytów obrotowych.

Powstaje fundusz pomocy finansowany z budżetu państwa dla firm dotkniętych pandemią COVID-19. Sfinansuje część odsetek od kredytów w bankach komercyjnych.

Fundusz Dopłat do Oprocentowania zostanie utworzony w BGK. Jest to element tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd Mateusza Morawieckiego w związku z epidemią koronawirusa. Sejm zajął się projektem ustawy w tej sprawie.

O kredyt z dopłatą do oprocentowania będą mogli wnioskować wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży. Fundusz utworzony w BGK dopłaci do oprocentowania kredytów obrotowych, czyli finansujących bieżącą działalność firmy, zarówno nowych, jak i już zaciągniętych oraz pokryje część odsetek kredytu (maksymalnie przez 12 miesięcy).

Budżet państwa zasili fundusz w tym roku kwotą 296 mln zł, a w przyszłym – ponad 271 mln zł. W sumie będzie to 567 mln zł na pomoc dla firm. - Przewidujemy, że powinno to pozwolić na wygenerowania kredytów o wartości ok. 32 mld zł. Projekt ustawy zakłada, że przedsiębiorca ubiegający się o kredyt z dopłatą do oprocentowania będzie mógł równolegle zawnioskować o objęcie go gwarancją de minimis - mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wysokość wsparcia będzie zależała od wielkości firmy. - Sektor MŚP może liczyć na dopłatę do oprocentowania w wysokości 2 punktów procentowych. Dla dużych przedsiębiorstw będzie to kwota odpowiadająca 1 punktowi procentowemu - mówi Elżbieta Stelmach, dyrektor departamentu usług agencyjnych BGK. Kredytów z dopłatami będą udzielać do końca 2020 r. banki komercyjne, które podpiszą umowy z BGK.

Dopłaty do oprocentowania kredytów to pomoc publiczna, więc bank kredytujący, udzielając finansowania , weźmie pod uwagę kwotę dotychczasowej pomocy publicznej, z której skorzystał przedsiębiorca w związku z epidemią COVID-19.

Łączna suma pomocy nie może przekroczyć limitu ustalonego przez Komisję Europejską, który wynosi 800 tysięcy euro, z wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych (limit 100 tys. euro) oraz firm działających w sektorze rybołówstwa i akwakultury - tu limit wynosi 120 tys. euro.

– Ochrona miejsc pracy i pomoc firmom w utrzymaniu płynności finansowej, to nasze główne cele w obecnej bezprecedensowej sytuacji, którą spowodowała pandemia koronawirusa. Ich osiągnięciu służą wszystkie instrumenty i rozwiązania przewidziane w kolejnych ustawach, które składają się na tarczę. Istotną rolę w systemie wsparcia odgrywa BGK. Przygotowana przez nas kolejna ustawa z pakietu tarczy antykryzysowej przewiduje utworzenie w BGK Funduszu Dopłat do Odsetek. Dzięki temu przedsiębiorcy dotknięci skutkami COVID-19 będą mogli zaciągnąć kredyt o obniżonym, dzięki dopłatom z budżetu państwa, oprocentowaniu. To odpowiedź na zwiększone obecnie zapotrzebowanie biznesu na kredyty obrotowe – mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Dopłaty do oprocentowania

  • Fundusz dopłaci do oprocentowania kredytów obrotowych (czyli finansujących bieżącą działalność firmy) – zarówno nowych, jak i już zaciągniętych
  • BGK pokryje część odsetek kredytu maksymalnie przez 12 miesięcy
  • Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania dotyczy wyłącznie odsetek kredytu – nie może pomniejszać rat kapitałowych 


Artykuł powstał we współpracy z BGK.


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka