10 obserwujących
284 notki
451k odsłon
956 odsłon

Rekordowy debiut Allegro na Giełdzie Papierów Wartościowych

Wielki sukces debiutu Allegro na GPW.
Wielki sukces debiutu Allegro na GPW.
Wykop Skomentuj35

Akcje Allegro tuż po debiucie na warszawskiej giełdzie zdrożały o ponad 50 proc. To największy wzrost w historii Giełdy Papierów Wartościowych. 

Akcje Allegro zostały dzisiaj wprowadzone do obrotu giełdowego na rynku podstawowym. Kurs akcji spółki na otwarciu w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych wzrósł o 51,2 proc. Z 43 zł do 65 zł. To największy wzrost IPO w historii GPW. Przekłada się na kapitalizację Allegro w wysokości 66,51 mld zł.


Przed godz. 11 wartość obrotów akcjami Allegro przekroczyła 2 mld zł. Firma jest zdecydowanie najwyżej wycenianą spółką na warszawskiej giełdzie. Poprzedni lider CD Projekt po wzrostach z wiosny br. na krótko przekroczył poziom 40 mld zł.

10 spółek notowanych tylko na warszawskiej giełdzie z największą kapitalizacją (przy wszystkich spółkach oprócz Allegro stan z końca sesji 9 października):

  1. Allegro - 66,51 mld zł 
  2. CD Projekt - 36,35 mld zł 
  3. PGNiG - 29,64 mld zł 
  4. PKO BP - 27,81 mld zł 
  5. KGHM - 23,99 mld zł 
  6. PZU - 21,66 mld zł 
  7. Dino Polska - 21,1 mld zł 
  8. PKN Orlen - 19,6 mld zł 
  9. Cyfrowy Polsat - 17,54 mld zł 
  10. ING Bank Śląski - 17,04 mld zł


Allegro zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych

Do obrotu trafiło 1,023 mld akcji platformy e-commerce Allegro.eu. Notowanie akcji spółki rozpoczęło się o godzinie 9.15. i potrwa do 16.50.

Oferta Allegro obejmowała początkowo 216 mln akcji (w tym do 15 proc. akcji, które trafią do Morgan Stanley jako opcja stabilizująca kurs po debiucie spółki na giełdzie). Po podniesieniu oferty łączna liczba oferowanych akcji wynosiła 246.857.43, razem z opcją stabilizacyjną.


Inwestorom detalicznym przydzielono łącznie 9.342.771 akcji, a inwestorom instytucjonalnym przydzielono łącznie 236.238.624 akcje (uwzględniając akcje dodatkowego przydziału).

Średnia stopa redukcji dla zleceń kupna złożonych przez inwestorów detalicznych w ofercie Allegro wyniosła około 84,85 proc. Allegro 14 września ogłosiło zamiar przeprowadzenia oferty publicznej i debiutu na GPW.  Zysk Allegro w pierwszym półroczu br. wzrósł rok do roku do 289,7 mln zł z 195,7 mln zł. 


Debiut Allegro na GPW dobry dla gospodarki

Internetowy serwis wchodzący na warszawską giełdę zatrudnia ponad 2 tys. pracowników i wspiera ponad 4 mln sprzedających. - Giełdowy debiut Allegro to dobra informacja dla każdego z nas - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, który uczestniczył na GPW w uroczystości podczas debiutu Allegro.

Minister wyraził oczekiwanie, że w przyszłości Allegro będzie szerzej otwartym, wirtualnym oknem na świat, i umożliwi polskim firmom rozwój ich biznesu za granicą. Jak mówił, w ostatnich miesiącach, "w tym czasie, tak trudnym dla gospodarki polskiej, światowej, rola branży e-commerce zdecydowanie wzrosła". 


Zakupy przez internet to bezpieczna alternatywa w czasach pandemii. Allegro inwestuje także w nowe technologie. - Nic dziwnego, że Allegro wciąż zatrudnia nowych pracowników. Jako minister rozwoju, pracy i technologii, i jako wicepremier tego rządu mam nadzieję, że po wejściu na giełdę będziecie państwo zatrudniać jeszcze więcej osób - dodał Gowin.

Zdaniem Gowina rozwój handlu internetowego pozytywnie wpływa na wiele innych branż, jak np. kurierska czy płatności elektronicznych. 


Udanego debiutu na GPW serwisowi Allegro gratulowali także komentatorzy na Twitterze, którzy obserwowali uroczystość zdalnie. 

"Udany debiut Allegro na Giełdzie Papierów Wartościowych to dobra wiadomość dla polskiego rynku kapitałowego i pośrednio też uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)" -  napisał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

"Wraz z debiutem Allegro polska Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie powoli odchodzi od wizerunku tylko banki, surowce i SSP na rzecz gaming, IT i e-commerce" - napisał na Twitterze Borys.

KJ

Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka