13 obserwujących
354 notki
536k odsłon
  1319   0

Narodowy lockdown prawie pewny. Rząd myśli o dopłatach do wynagrodzeń dla pracowników

Antykryzysowa Tarcza Branżowa – wsparcie dla firm w związku z COVID-19, fot. KPRM
Antykryzysowa Tarcza Branżowa – wsparcie dla firm w związku z COVID-19, fot. KPRM

Narodowa kwarantanna, czy też narodowy lockdown, zbliża się wielkimi krokami. Rząd opracowuje kolejne tarcze, by pomoc jak najszybciej trafiła do potrzebujących branż. Zostaną uruchomione zarówno te instrumenty, które sprawdziły się wiosną tego roku, jak i zupełnie nowe.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach związanych z rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem. Od poniedziałku na naukę zdalną przechodzą też uczniowie klas 1-3, od soboty hotele maja być otwarte tylko dla podróżujących służbowo, zamknięte będą kina, teatry, muzea, galerie. Mniej osób będzie mogło też jednocześnie zrobić zakupy w mniejszych sklepach; będą też ograniczenia dotyczące galerii handlowych. Jeśli liczba przypadków zakażeń Covid-19 utrzyma się przez tydzień na poziomie ok. 29 tys. dziennie, zostanie wprowadzony "narodowy lockdown".

Pracodawcy apelują o dialog z rządem 

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki zwrócił uwagę, że organizacja na czele której stoi, postuluje kilka rozwiązań, które rząd powinien wziąć pod uwagę. Tych punktów jest 10, a niektóre z nich stanowią m.in. o tym, by obostrzenia i zakazy miały dwutygodniowy okres obowiązywania, a ich ewentualne wydłużenie powinno być z tygodniowym wyprzedzeniem komunikowane. Organizacja chce również, utrzymania ruchu pasażerskiego oraz działanie stacji paliw, zabezpieczenia łańcuchów dostaw, umożliwienie świadczenia pracy zdalnej osobom przebywającym na kwarantannie.

Witucki pozytywnie ocenił zamiar wprowadzenia kolejnej formy pomocy dla firm w postaci tzw. Tarczy Finansowej 2.0. Dotychczasowe mechanizmy PFR ocenił jako dobre i szybkie. - W tej chwili jest krytyczne, by pomoc dotarła do miejsc, branż w które koronawirus najbardziej uderzył - zaznaczył.

Związek Liderów Usług Biznesowych apeluje o niewprowadzanie drugiego lockdownu i podjęcie dialogu z biznesem w celu wypracowania standardów bezpiecznego funkcjonowania gospodarki.

Wśród najpilniejszych zmian firmy zrzeszone w ABSL wymieniają m.in. usankcjonowanie elastycznych form świadczenia pracy, jak praca zdalna, w pełnym bądź niepełnym wymiarze godzin. 

Związek postuluje też o możliwość przesyłania dokumentacji drogą elektroniczną m.in. certyfikowanymi mailami służbowymi bez obowiązku zapewnienia kosztownego podpisu elektronicznego każdemu pracownikowi. 

Firmy zrzeszone w ABSL chcą też wprowadzenia możliwości sprawdzania stanu zdrowia pracowników pracujących stacjonarnie.

Polska Rada Centrów Handlowych prosi o wsparcie

- Decyzja o zamknięciu centrów handlowych może zagrozić przyszłości wielu podmiotów i doprowadzić do bankructw oraz masowych zwolnień - ocenia Polska Rada Centrów Handlowych. Rada przekonuje, że galerie są bezpieczne dla klientów nawet w pogarszającej się sytuacji epidemicznej.

- Uważamy, że zamknięcie działalności handlu jest nieuzasadnione - wskazał dyrektor generalny PRCH Radosław Knap. Jak mówił, ogłoszona w środę decyzja może zagrozić przyszłości wielu podmiotów z sektora handlowego i doprowadzić do bankructw, a w konsekwencji do masowych zwolnień pracowników.

PRCH wyliczyła, że ograniczenie działalności centrów handlowych trwające 7 tygodni, a dla niektórych branż dłużej, kosztowało wynajmujących utratę przychodów na poziomie ok. 1 mld zł. Wsparcia udzielili im wtedy właściciele obiektów handlowych, a ich obecna sytuacja finansowa "wyklucza możliwości ponoszenia kosztów ponownego lockdownu, m.in. ze względu na brak możliwości finansowych, problemy płynnościowe oraz wysokie zobowiązania kredytowe".

Knap podkreślił, że najbliższe tygodnie przypadają na czas przedświąteczny, który zazwyczaj dla handlu był czasem wzmożonej aktywności, i w tym roku dawał szansę na przynajmniej częściowe odrobienie strat i poprawę wyników.

PRCH zaapelowała jednocześnie o uruchomienie centrów handlowych, tak szybko jak tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli i pilne uruchomienie tarczy pomocowej dla objętych lockdownem podmiotów z sektora handlowego w celu zabezpieczenia stałych kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, które ponownie utraciły z dnia na dzień możliwość generowania przychodów.

Recesja w Polsce

"Druga fala COVID-19, brak przewidywalności, przejrzystości działania władz oraz konflikt polityczny mogą jeszcze bardziej pogrążyć naszą gospodarkę" - napisali Pracodawcy PR , odnosząc się do ogłoszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego obostrzeń sanitarnych.

Ich zdaniem zapowiedziane obostrzenia uderzają nie tylko w konkretne branże, ale spowodują efekt domina, który odczuje cała gospodarka. Pracownicy tych branż, których dotkną obostrzenia, ograniczą swoją konsumpcję, a firmy redukują zamówienia u podwykonawców. 

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka