11 obserwujących
339 notek
521k odsłon
  169   0

MRPiT: Ważne, by polscy przedsiębiorcy jak najmniej boleśnie odczuli skutki Brexitu

Ministerstwo Rozwoju: Ważne, by polscy przedsiębiorcy jak najmniej boleśnie odczuli skutki Brexitu. Fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES
Ministerstwo Rozwoju: Ważne, by polscy przedsiębiorcy jak najmniej boleśnie odczuli skutki Brexitu. Fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES

Wielka Brytania to istotny partner handlowy Polski, dlatego ważne jest, by przedsiębiorcy jak najmniej boleśnie odczuli skutki zakończenia okresu przejściowego w relacjach Unia Europejska – Wielka Brytania - wskazało MRPiT wz. z terminem wygaśnięcia regulacji przewidzianych na czas Brexitu. 

Jak podkreśliło we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, polski rząd dąży do tego, by przedsiębiorcy "jak najmniej boleśnie odczuli skutki zakończenia okresu przejściowego w relacjach Unia Europejska – Wielka Brytania", ustanowionego na mocy Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, i jak najlepiej przygotowali się do nowych warunków wymiany handlowej z Wielką Brytanią.

„Wielka Brytania to bardzo ważny partner handlowy Polski, dlatego dążymy do utrzymania dotychczasowej pogłębionej współpracy” - zaznaczyło MRPiT w związku ze zbliżającym się zakończeniem 31 grudnia 2020 r. okresu przejściowego. Resort podjął działania informacyjne, aby pomóc polskim przedsiębiorcom przygotować się do nowych warunków w relacjach gospodarczych z Wielką Brytanią, „gdyż te po 1 stycznia 2021 r. z pewnością ulegną zmianie”.

Jak przypomniano, Wielka Brytania ostatecznie opuściła Unie? Europejska? 1 lutego 2020 r. po zawarciu przez obie strony Umowy o wystąpieniu. Obowiązujący od 1 lutego br. okres przejściowy w relacjach UE - Wielka Brytania to czas, w którym kraj ten nadal jest traktowany jak państwo członkowskie z zachowaniem wszelkich praw i obowiązków z tym związanych. Okres przejściowy zakończy się 31 grudnia 2020 r.

Wielka Brytania, Polska, Brexit, biznes, handel
Wielka Brytania to istotny partner handlowy Polski. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

MRPIT uruchomiło stronę www.brexit.gov.pl, a na niej „elektroniczny kompleksowy poradnik dla przedsiębiorców, zawierający najważniejsze informacje na temat nadchodzących zmian w prowadzonej dotychczas współpracy gospodarczej pomiędzy UE a Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r.”. Na stronie są publikowane są najważniejsze informacje dot. trwających negocjacji, w tym informacje o kluczowych zmianach dla przedsiębiorców.

Resort zwrócił uwagę, że jeśli UE i Wielka Brytania nie osiągną porozumienia co do dalszej współpracy handlowej, w ich relacjach gospodarczych będą obowiązywać zasady Światowej Organizacji Handlu. „To oznacza m.in. wprowadzenie ceł i zmian w zasadach rozliczania VAT, podatku akcyzowego, konieczność dostosowania przedsiębiorców i eksporterów do brytyjskich regulacji, ograniczenia dla firm transportowych” - podkreślono.

Jak zaznaczono, zakończenie okresu przejściowego w relacjach UE-Wielka Brytania może być szczególnie trudne dla przedsiębiorców, nieposiadających doświadczenia w prowadzeniu współpracy handlowej, eksportu lub importu z krajem spoza unii celnej UE i jednolitym rynkiem. „Adaptacja do nowych zasad będzie łatwiejsza i szybsza w przypadku dużych firm. Większe wyzwanie czeka małych i średnich przedsiębiorców”- czytamy.

Działania MRPiT związane z przygotowaniem przedsiębiorców na nowe relacje handlowe z Wielką Brytanią, jak wskazano, dot. m.in. regularnych spotkań informacyjnych z przedstawicielami organizacji i sektorowych związków pracodawców oraz przedsiębiorcami, „na których ministerstwo przedstawia aktualny stan i perspektywy negocjacji”. „Przedsiębiorcy mogą za pomocą dedykowanego adresu e-mail: brexit@mr.gov.pl zwrócić się bezpośrednio do ekspertów administracji publicznej z pytaniami dotyczącymi prowadzonej działalności gospodarczej w kontekście brexitu” - dodano.

Przypomniano, że w połowie listopada br. MRPiT opublikowało na stronie www.brexit.gov.pl elektroniczny kompleksowy poradnik dla przedsiębiorcy, w którym są najważniejsze informacje na temat nadchodzących zmian w dotychczasowej współpracy gospodarczej pomiędzy UE a Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 roku. „Poradnik uwzględnia różne aspekty prowadzonej działalności gospodarczej, a poprzez szereg linków tworzy mapę informacji dostępnych na stronach Komisji Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz polskich stronach rządowych” - czytamy.

Według resortu najważniejszy cel trwających obecnie negocjacji między UE a Wielką Brytanią na temat przyszłej umowy to utrzymanie maksymalnie zbliżonej do obecnej wymiany handlowej z Wielką Brytanią oraz jak najmniej dotkliwe utrudnienia i zmiany w wymianie handlowej. „Jednak nawet najbardziej ambitna Umowa nie pozwoli na uniknięcie wszystkich nowych wymogów wynikających z handlu z państwem trzecim i nie zastąpi dorobku rynku wewnętrznego" - podkreślono. Dodano, że towary przewożone i wywożone przez granicę między UE a Wielką Brytanię będą podlegać odprawie celnej i wszelkim wymogom formalnym z tym związanym. „Wobec towarów importowanych z Wielkiej Brytanii do państw UE-27 lub eksportowanych z UE-27 do Wielkiej Brytanii będą stosowane procedury celne” - wskazano.

Również przywóz wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych z Wielkiej Brytanii na terytorium UE lub wywóz wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych z terytorium UE do Wielkiej Brytanii będzie traktowany jako import, lub eksport wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych. „Będzie to skutkowało koniecznością dochowania formalności określonych w przepisach prawa celnego (m.in. złożenie zgłoszenia celnego przywozowego lub wywozowego)” - czytamy.

Nie można wykluczyć, że do końca 2020 r. przyszłe relacje między UE i Wielką Brytanią nie zostaną uregulowane - zaznaczyło MRPiT. Wśród prawdopodobnych i najistotniejszych negatywnych skutków braku przyszłej umowy resort wymienia m.in.: wprowadzenie cła na większość towarów na poziomie stawek obowiązujących dla państw trzecich; konieczność zapłaty VAT od importu towarów na granicy (co do zasady); wprowadzenie zmian w zakresie zasad poboru akcyzy; wprowadzenie długotrwałych i wnikliwych kontroli granicznych, celnych, fitosanitarnych, weterynaryjnych

Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości odbiorcą polskiego eksportu - eksport do tego kraju sięgnął 42,5 mld zł (5,7 proc. udziału w skali kraju). W ciągu trzech kwartałów br. wartość wymiany towarowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią wyniosła 57,5 mld zł (13,1 mld euro) - podało MRPiT. Zjednoczone Królestwo jest też drugim (za Niemcami) pod względem wielkości, odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. Do brytyjskich sklepów trafia ok. 9 proc. polskiego eksportu z sektora rolno-spożywczego, co stanowi wartość blisko 10 mld zł po trzech kwartałach br.

Wielka Brytania jest też ważnym odbiorcą polskich usług (nr 2 po Niemczech w 2019 r.). Przychody z tytułu eksportu usług na ten rynek wyniosły w zeszłym roku blisko 21,1 mld zł. (7,8 proc. udziału w skali kraju). Czołowe pozycje w zakresie polskiego eksportu usług do Wielkiej Brytanii zajmuje zarządzanie biznesem, telekomunikacja, usługi informatyczne, informacyjne oraz transportowe. 

KW

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka