13 obserwujących
362 notki
544k odsłony
  1147   0

PKO BP: Frankowicze chcą iść na ugody

Frankowicze chcą iść na ugody z PKO BP. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Frankowicze chcą iść na ugody z PKO BP. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Około 70 proc. klientów banku chciałoby skorzystać z ugody z bankiem w sprawie kredytów walutowych - poinformował prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Bank przeprowadził badanie wśród swoich klientów. Wynika z niego, że 70 proc. chce ugody z bankiem, jedna czwarta się zastanawia i potrzebuje dodatkowych informacji, a 5 proc. jest sceptycznych.

W grudniu informowaliśmy, że KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) chce, aby banki jak najszybciej rozwiązały problem kredytów frankowych. O propozycji KNF przeczytasz tutaj: KNF wzywa banki do ugody z frankowiczami.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło uważa, że rok 2021 upłynie pod presją rozwiązania tej kwestii. Zaznacza, że sprawa wymaga nadzwyczajnego, bezpiecznego podejścia, m.in. zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (NWZA).

– Rok 2021 upłynie pod presją rozwiązania kredytów frankowych. Dla nas to jest potencjalnie dobry rok, pozbycie się - jeżeli będzie taka decyzja akcjonariuszy - tych problemów związanych z frankami. (...) Chcemy wrócić do dobrego tempa wzrostu naszej rentowności, jakie mieliśmy w czasach przed pandemią, czyli zbliżenia się po rozwiązaniu problemów frankowych do ROE (stopa zwrotu z kapitału własnego) w okolicach 10 proc., natomiast to będziemy widzieli w najbliższych miesiącach, jak ten proces będzie się rozwijał – powiedział Jagiełło na konferencji prasowej.

Jak informuje PKO BP, na 31 grudnia 2020 r. przeciw bankowi toczyło się 5 372 postępowań sądowych (na 31 grudnia 2019 roku: 1 645) ws. kredytów hipotecznych udzielonych w ubiegłych latach w walucie obcej o „wartości przedmiotu sporu 1 404 miliony zł (na 31 grudnia 2019 roku: 392 miliony zł), w tym jedno postępowanie grupowe, w którym liczba umów kredytowych wynosi 72”.

Chodzi przede wszystkim o roszczenia dotyczące stwierdzenia nieważności całości lub części umowy, albo o „zapłatę z tytułu zwrotu rzekomo nienależnego świadczenia w związku z abuzywnym charakterem klauzul walutowych”.

PKO BP, frankowicze, ugoda z bankiem, kredyt we frankach szwajcarskich, Salon24
Z badania wśród klientów PKO BP wynika, że 70 proc. z nich chce ugody z bankiem, jedna czwarta się zastanawia i potrzebuje dodatkowych informacji, a 5 proc. jest sceptycznych. 

Do 31 grudnia 2020 r. w sprawach przeciwko bankowi sądy wydały 75 prawomocnych orzeczeń (w tym 33 orzeczenia po 3 października 2019 roku). 48 z tych orzeczeń (w tym w 10 orzeczeń wydanych po 3 października 2019 roku) jest dla banku korzystnych. Bank wnosi skargi kasacyjne do Sądu Najwyższego od prawomocnych orzeczeń niekorzystnych dla banku.

– Trzymamy się rezerw na poziomie blisko 100 proc. tego, czego dotyczą pozwy sądowe. W bilansie mamy na kredyty walutowe hipoteczne blisko 10 mld różnego rodzaju buforów – poinformował wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski.

Obecnie PKO BP zawiera pilotażowe umowy z kilkudziesięcioma klientami-frankowiczami. - Gdy ten pilotaż się zakończy, podsumujemy jego wyniki i wówczas rozważymy zaproponowanie akcjonariuszom odpowiednich decyzji poprzez zwołanie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. W kolejnym kroku będziemy mieli do czynienia z decyzją akcjonariuszy i potem bank będzie gotowy, oczywiście o ile wcześniejsze kroki zakończą się pozytywnymi decyzjami, do tego, żeby na masową skalę zaproponować ugody naszym klientom - informują przedstawiciele banku.

KW

Lubię to! Skomentuj83 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka