11 obserwujących
337 notek
518k odsłon
  546   0

Nowe etykiety energetyczne na sprzętach AGD

Od 1 marca obowiązuja nowe oznaczenia klasy energetycznej sprzętów AGD. Fot. Shutterstock
Od 1 marca obowiązuja nowe oznaczenia klasy energetycznej sprzętów AGD. Fot. Shutterstock

Od 1 marca w Unii Europejskiej obowiązują nowe etykiety oznaczające efektywność energetyczną lodówek i telewizorów. Nie ma już liter z "plusem".

Etykiety energetyczne informują o efektywności energetycznej produktu w momencie jego zakupu, tzn. zużycie prądu, wydajność cyklu prania, zużycie wody lub klasa emisji hałasu. Do tej pory sprzęty były oznaczone literami od G do A, przy czym A oznaczało najlepszą efektywność energetyczną urządzenia, a G najgorszą.

Od dziś - 1 marca - na nowych produktach nie zobaczymy już plusów, czyli oznaczeń typu A+++, A++ czy A+. Stosowane będą tylko litery. I tak na nowych etykietach odpowiednikiem A+++ będzie litera symbol C, zamiast A++ litera D, a A+ to według nowych zasad litera E.


Nowe etykiety: dawne A+++ to teraz C, A++ to D, a A+ to litera E.


Najbardziej energochłonne urządzenia będą miały klasy oznaczone jako F i G. Na razie nie będą stosowane symbole B i A - są zarezerwowane na przyszłość dla sprzętów, które będą mieć jeszcze lepsze parametry niż obecne dostępne na rynku.

Nowe przepisy wprowadzają dodatkowo możliwość bezpośredniego dostępu do informacji o produktach za pomocą kodu QR umieszczonego na etykiecie. Po zeskanowaniu kodu konsument zostanie przekierowany do Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), gdzie będzie mógł porównać specyfikacje techniczne produktów, które są uzupełnieniem informacji umieszczanych przez producenta na etykiecie.

Nowe etykiety pojawią się teraz na nowych produktach AGD i RTV takich jak pralki, pralko-suszarki, lodówki, chłodziarki, zmywarki, telewizory i wyświetlacze. Od września pojawią się na źródłach światła jak żarówki. Dla kolejnych grup produktów - jak odkurzacze, piekarniki, kuchenki i okapy - nowe oznakowanie jest planowane w dalszych terminach.

Sprzedawcy mają od dziś 14 dni roboczych na zastąpienie starej etykiety energetycznej w odniesieniu do wszystkich produktów, które obowiązuje nowa skala, w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także w materiałach marketingowych.

Pamiętajmy, że oszczędność energii przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co ma wpływ na klimat.

BG


Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka