KE zatwierdziła polską Tarczę Branżową. Do firm dotkniętych lockdownem trafi 5 mld zł

Pieniądze trafią do firm dotkniętych skutkami lockdownu.
Pieniądze trafią do firm dotkniętych skutkami lockdownu.

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła polski program o wartości 1,1 mld euro (5 mld zł), mający na celu wsparcie przedsiębiorstw działających w różnych sektorach dotkniętych pandemią koronawirusa.

Wsparcie w ramach Tarczy Branżowej zostało zatwierdzone na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa.

"Program o wartości 1,1 mld euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie dotkniętych pandemią koronawirusa przedsiębiorstw w różnych sektorach, takich jak handel detaliczny, usługi turystyczne i rozrywkowe. Program pomoże im w zaspokojeniu potrzeb w zakresie płynności i umożliwi kontynuację działalności. Nadal ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, poszukując realnych rozwiązań łagodzących skutki gospodarcze pandemii koronawirusa, zgodnie z przepisami UE" - oświadczyła wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Program obowiązuje na całym terytorium Polski i obejmuje cztery środki:

  1. Dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz dużych przedsiębiorstw działających w branży turystycznej; szacunkowy budżet wynosi 173 mln euro (777 mln zł). Pomoc będzie miała formę dopłat do wynagrodzeń pracowników o wartości 464 euro (2 tys. zł) miesięcznie na pracownika przez okres maksymalnie 3 miesięcy;
  2. Postojowe dla MŚP i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w szeregu sektorów, takich jak sprzedaż detaliczna, usługi gastronomiczne i rozrywkowe; szacunkowy budżet wyniesie 215 mln euro (964 mln zł). Pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich w wysokości do 928 euro (4 160 zł) na beneficjenta, który odnotował spadek dochodu z działalności operacyjnej o co najmniej 40%. w porównaniu z okresem odniesienia ustalonym w programie;
  3. Mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorstw i drobnych przedsiębiorców, prowadzących działalność w szeregu sektorów, takich jak sprzedaż detaliczna, usługi gastronomiczne i rozrywkowe: szacunkowy budżet wyniesie 300 mln euro (1,4 mld zł). Pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich w wysokości do 1 116 euro (5 tys. zł) na beneficjenta;
  4. Zwolnienia ze składek na ZUS dla MŚP i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w szeregu sektorów, takich jak sprzedaż detaliczna, usługi gastronomiczne i rozrywkowe, którzy odnotowali spadek dochodu z działalności operacyjnej o co najmniej 40% w porównaniu z okresem odniesienia ustalonym w programie; szacunkowy budżet wyniesie 400 mln euro (1,9 mld zł). Pomoc będzie miała formę zwolnień z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w okresie od 1 grudnia 2020 r. lub 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r.

"Z nowych rozwiązań w ramach Tarczy Branżowej skorzysta ok. 300 tys. firm i ok. 1 mln pracowników, a wsparcie wyniesie ok. 4,5 mld zł" - poinformowała Kancelaria Premiera Rady Ministrów. Dodała, że po 29 kwietnia rozpoczną się umorzenia subwencji z Tarczy Finansowej 1.0.Jak wskazała KPRM we wpisie na Twitterze, wsparcie będzie przedłużone dla branż: gastronomia, hotele i obiekty zakwaterowania; zdrowie fizyczne, w tym siłownie, sport i rekreacja; rozrywka i kultura (targi, fotografia, filmy, estrada, muzea); sprzedaż detaliczna (bazary i targi, odzież i obuwie)."Jesteśmy przygotowani na regionalne lockdown'y - pomoc otrzymają przedsiębiorstwa z 49 branż" - zapewniono. "Do tej pory dzięki różnym instrumentom udało nam się uratować ok. 6,5 mln miejsc pracy" - napisano we wpisie KPRM. Wskazano, że "dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń dla pracowników" to instrument wart ok. 1,8 mld zł miesięcznie.

Rządowe wsparcie dla polskiej gospodarki obejmuje: Tarczę Antykryzysową - pakiet przygotowany m.in dla przedsiębiorców, pracowników i samorządowców; Tarczę Finansową PFR 2.0 - program skierowany dla mikro, małych, średnich i dużych firm; Tarczę Branżową - pakiet pomocowy dla przedsiębiorców najbardziej dotkniętych skutkami pandemii COVID-19.KPRM zaznaczyła, że w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 "finansowanie może pokryć 70 proc. straty brutto za miesiące od listopada 2020 r. do marca 2021 r.". Dodano, że subwencje z Tarczy 2.0, "które teraz firmy dostały na 5-6 miesięcy działalności są też w pełni umarzalne".

KPRM podkreśliła, że po 29 kwietnia rozpoczną się umorzenia subwencji udzielonych w ramach Tarczy Finansowej 1.0. "W Tarczy 1.0 firmy działające pod 54 kodami PKD, które skorzystały z Tarczy 2.0 pierwotnie miały zwracać co najmniej 25 proc. subwencji otrzymanej na wiosnę 2020 r." - napisano. Zaznaczono, że decyzją premiera Mateusza Morawieckiego firmy te otrzymały "pełne umorzenie subwencji - na łączną kwotę 7 mld zł".


KJLubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka