13 obserwujących
356 notek
537k odsłon
  811   0

Podatek cukrowy 2021 - budżet i NFZ zasilone milionami złotych

Podatek cukrowy to nowa danina, obowiązująca od 1 stycznia 2021 roku. Fot. biznes.gov.pl
Podatek cukrowy to nowa danina, obowiązująca od 1 stycznia 2021 roku. Fot. biznes.gov.pl

Nieco ponad 75,96 mln zł wyniosły wpływy z tzw. opłaty cukrowej za pierwszy miesiąc jej obowiązywania, czyli styczeń 2021 - wynika z danych Ministerstwa Finansów, które udostępnił portal wiadomoscihandlowe.pl.

Przypomnijmy, że ustawa ws. promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów wprowadziła opłatę od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Z opłat zwolnione są napoje bez dodatku cukru, na przykład 100-procentowe soki owocowe, a także produkty zarejestrowane jako wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, czy żywność dla niemowląt.

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów danych wynika, że w terminie (czyli do 25 lutego) opłatę cukrową wniosło 469 podmiotów, a po upływie obowiązującego terminu (aczkolwiek do 4 marca) zrobiło to jeszcze 74 innych płatników. Dało to w sumie 75,96 mln zł. Ale, jak zastrzega MF, powyższe dane "nie są ostateczne i mogą ulec zmianie". Nie złożono bowiem jeszcze wszystkich deklaracji, ponadto nie wszystkie opłaty są powiązane z deklaracjami.

Zgodnie z ustawą, opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie stanowią przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.). To oznacza, że z pierwszego miesiąca obowiązywania nowej daniny od napojów słodzonych, Narodowy Fundusz Zdrowia odnotował około 73,3 mln zł przychodu. Dla budżetu państwa to kwota dodatkowych ok. 2,6 mln zł.

ja

Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka