13 obserwujących
362 notki
548k odsłon
  881   0

Kalendarz odmrażania gospodarki - kiedy otworzą handel, restauracje, hotele i siłownie?

Branża gastronomiczna nie może się doczekać, kiedy zacznie przyjmować klientów w lokalach. Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/CESARE ABBATE
Branża gastronomiczna nie może się doczekać, kiedy zacznie przyjmować klientów w lokalach. Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/CESARE ABBATE

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że w środę zaproponuje kalendarz odmrażania gospodarki. Jego zdaniem od 4 maja powinien zostać otwarty cały handel detaliczny oraz siłownie, ogródki przy restauracjach, a hotele mogły przyjąć do połowy gości.

Od 1 czerwca odmrażamy całą gospodarkę?

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował, że zarekomenduje, by od 4 maja mogła zostać otwarta całość handlu detalicznego, kluby fitness oraz to, by mogły otworzyć się ogródki restauracyjne.

Dodał, że jego zdaniem od 4 maja hotele powinny móc zacząć przyjmować gości, choć do połowy obłożenia w danym obiekcie.

Według Gowina "kalendarz odmrażania" powinien być intensywny, tak by od 1 czerwca mogła się otworzyć cała gospodarka, choć w reżimie sanitarnym.

Hotele na majówkę zamknięte

O tym, że hotele będą zamknięte podczas majówki mówiła już wcześniej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. 

- Na majówkę nie otwieramy hoteli. Chcemy doprowadzić do stabilnego efektu spadku mobilności, po to, by w tym czasie wyszczepiać jak największą część populacji, i mam nadzieję, że w okresie wakacyjnym wchodzić już w normalną stabilność społeczną, zdrowotną i gospodarczą - powiedziała.

Jak podkreśliła, rozważany jest wariant powrotu do znoszenia ograniczeń w taki sposób, jak to miało miejsce w 2020 r. z myślą o wydarzeniach takich, jak komunie i wesela na świeżym powietrzu.

- Od wczoraj funkcjonują salony beauty i szkoły, mówiąc o kolejności odmrażania, mówimy w pierwszej kolejności o branżach, które są najdłużej zamknięte, branży eventowej i gastronomii, oraz o tych, które mogą funkcjonować na otwartej przestrzeni  - powiedziała Olga Semeniuk. 

Dodała, że jej ministerstwu zależy również na jak najszybszym odmrożeniu pozostałych branż, takich jak np. kluby fitness.

Majówka w ograniczeniach

Zdaniem polityk trudno obecnie wskazać, które branże są największym źródłem zakażeń koronawirusem ze względu na obecność kilku wariantów tego patogenu.

- Zdecydowaliśmy się, żeby majówka była w ogromnych ograniczeniach, aby efekt mobilności był obniżony do tego, który pozwoli nam wyszczepiać społeczeństwo i powrócić do aktywności gospodarczej już na pewno w okresie wakacyjnym - zadeklarowała Semeniuk.

Jak wskazała, harmonogram odmrażania gospodarki może ulegać zmianom i jest zależny od wielu czynników. - Mam nadzieję, że restrykcje, w których żyjemy pozwolą nam sukcesywnie odmrażać gospodarkę - dodała wiceminister.

Próba powrotu do normalności

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami branż zamkniętych w związku z pandemią koronawirusa podkreślił, że zachorowania mogą znów gwałtownie wzrosnąć, jeśli ten proces będzie realizowany nieostrożnie.

- To musi być proces realizowany powoli, rzeczywiście tak jak ostatnio proponuje się, z uwzględnieniem warunków regionalnych, epidemicznych panujących w danym momencie. Ale nie mam żadnych wątpliwości, że powinniśmy ten proces rozpocząć i powinniśmy go rozpocząć w miarę jak najszybciej. Będziemy o tym rozmawiali, to mam nadzieję przełoży się też na decyzje podejmowane w najbliższym czasie przez rząd - powiedział.

- Nie wiem, czy życie po koronawirusie będzie jeszcze takie jak przed koronawirusem, ale umówmy się, że rozmawiamy przynajmniej o próbie powrotu do czegoś, co nazywamy normalnością. Będę wdzięczny za wszystkie głosy, które w dzisiejszej dyskusji padną - powiedział, zaznaczając, że najważniejsze jest wysłuchanie głosów firm, "które niosą na sobie na co dzień ten ciężar", aby uwzględnić ich potrzeby.

Jutro plan luzowania obostrzeń

- Do wieczora będziemy uzgadniać wszystkie szczegóły i jutro przedstawimy plan na najbliższe kilka tygodni - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, zapytany na konferencji prasowej, kiedy możemy spodziewać się luzowania obostrzeń i znoszenia jakich obostrzeń możemy się spodziewać odpowiedział: "Przygotowujemy w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na miesiąc maj. Ten harmonogram zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w środę, być może w czwartek, ale najprawdopodobniej w środę".

- Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci - oprócz edukacji - bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy - dodał.

ja


Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości