Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to hit. Wszyscy chcą dostać spore pieniądze

Pixabay
Pixabay
Ogromna popularność Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Chętnych nie brakuje - ministerstwo spodziewa się ponad 615 tysięcy wniosków.

W ciągu pierwszych czterech dni stycznia złożono mnóstwo wniosków o przyznanie świadczenia wypłacanego w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - do kiedy można wysyłać wnioski?

Wnioski o 12 tys. zł na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice mogą składać od 1 stycznia 2022 roku. W ciągu zaledwie czterech pierwszych dni wpłynęło aż 155 tys., a już 7 stycznia tych wniosków było już 275 tys.

Dodatkowe pieniądze można otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc.

Rodzic może złożyć wniosek już pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc aż do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc.

Zobacz: Bank musi zapłacić sporą karę. Prezes UOKiK zadecydował, aż 44 mln zł

Jeśli wniosek zostanie złożony po upływie tego czasu, świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Jak otrzymać świadczenie?

Aby otrzymać świadczenie z programu, rodzic powinien złożyć elektroniczne wnioski poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), ZUS, Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Do wyboru są dwie możliwości - pobieranie świadczenia przez rok po tysiąc złotych każdego miesiąca lub pobieranie świadczenia w wysokości 500 zł przez dwa lata. Z wypowiedzi minister rodziny Marleny Maląg w Polskim Radiu wynika jednak, że rodzice najczęściej decydują się na wariant 12-miesięczny. Nic dziwnego - rodzice boją się, że przez inflację w kolejnym roku siła nabywcza świadczenia będzie zdecydowanie mniejsza.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka