Min. Morawiecki: rząd pomaga MSP. Fot. PAP
Min. Morawiecki: rząd pomaga MSP. Fot. PAP

Morawiecki: Dobra zmiana dla małych firm. Wsparcie dla 2 mln MSP

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 36

Nasz rząd zadał sobie trud, żeby sprawdzić jak pomóc małym i średnim przedsiębiorcom. To konieczne, ponieważ małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) napędzają polską gospodarkę - pisze wicepremier i Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki we wtorkowym (24 X 2017 r.) wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Wicepremier zwraca uwagę, że rodzima gospodarka opiera się na małych i średnich przedsiębiorstwach. To one zapewniają co drugą złotówkę PKB - taka tendencja zwyżkuje. W Polsce działa 2 mln MSP. Około 1 mln z nich to przedsiębiorstwa rodzinne.

Zobacz: Polska gospodarka rośnie szybciej niż planowano

- Polski sektor MSP ma niewątpliwe słabości, których nie widać z poziomu statystyk - stwierdza min. Morawiecki. Problemy przeanalizowano w ramach Rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. 45 proc. mikrofirm opiera się na samozatrudnieniu: "o ile w MSP pracuje około 6,3 mln osób, to w mikroprzedsiębiorstwach (stanowią 96 proc wszystkich firm) zatrudnienie znajduje połowa z nich". Ponadto wiele MSP cierpi z powodu zatorów płatniczych i niestabilnego prawa. Znacznym wyzwaniem jest i to, że wiele firm powstało w początkach transformacji - ich właściciele i właścicielki wkrótce osiągną lub już osiągnęli wiek emerytalny.

Wicepremier Morawiecki podkreśla wagę pakietu "100 zmian dla firm": "Prawie 90 proc. pakietu działa, a jedna dobra zmiana dla biznesu wchodzi średnio co cztery dni w życie. Finalizujemy rządowe prace nad Konstytucją dla biznesu. Wprowadzi ona - w bardzo konkretny i wymierny sposób - nową jakość relacji na linii firma - instytucje państwa". Pod koniec września rząd przedstawił pakiet uproszczeń podatkowych, które pozwolą firmom zaoszczędzić prawie 4 mld zł w 10 lat.

Patrz również: Polska państwem samozatrudnionych

Wtorkowa "DGP" jest wydaniem specjalnym. Gazeta oddała swoje łamy "głównym aktorom gospodarki"; w rolę publicystów wcielili się przedstawiciele rządu, administracji i biznesu. Na łamach "DGP" znajdziemy teksty Pawła Gruza, wiceministra finansów, Patrycji Klareckiej, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Jarosława Sroki, członka zarządu Kulczyk Investment, Marii Sosnowskiej, członkini zarządu PKN ORLEN.

- W dzisiejszym świecie wszystko zaczyna się i kończy na gospodarce. Świat rzuca nam więc wyzwanie. Nie mam wątpliwości, że możemy mu sprostać mimo dawnych zapóźnień i straconych dekad - stwierdza redaktor naczelny "DGP" Krzysztof Jedlak we wtorkowym wydaniu dziennika.   


Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka