Blog
Polska gospodarka
Polska gospodarka
7 obserwujących 163 notki 211595 odsłon
Polska gospodarka, 11 stycznia 2018 r.

Będzie Internet w Pendolino, ale jeszcze na niego poczekamy

302 11 0 A A A
Pendolino na dworcu w Opolu, fot. Wikimedia Commons
Pendolino na dworcu w Opolu, fot. Wikimedia Commons

Internet we wszystkich pociągach Pendolino będzie dostępny to końca tego roku, najpóźniej do stycznia-lutego przyszłego roku - zapowiedział szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Jesteśmy już po testach urządzeń, dzięki którym będzie dostęp do internetu w Pendolino. Testy wyszły bardzo dobrze - powiedział Adamczyk. Dodał, że do ustalenia zostały "zasady realizacji tego przedsięwzięcia".

Minister przypomniał, że "zamawiający pociągi Pendolino przed laty, nie przewidział w tych pociągach internetu", co zaowocowało tym, że producent nie chciał wyrazić zgody na montaż takiej instalacji internetowej. Natomiast samodzielny montaż takich urządzeń byłby naruszeniem gwarancji. Zarząd PKP Intercity jest po rozmowach z producentem i udało się uzyskać jego zgodę. Rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska informowała na początku stycznia, że spółka dostała ofertę na projekt techniczny instalacji wi-fi w Pendolino.

Przeczytaj: Wielka modernizacja PKP. Rząd stawia na komunikację kolejową

Prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński mówił, że "w składach, które będą szły do przeglądów okresowych, będzie instalowane wi-fi". Będzie to następowało stopniowo, ponieważ PKP nie chce wyłączać składów tylko po to, by zainstalować internet.

- Po analizie dokumentacji będziemy w stanie przedstawić harmonogram. Ze względu na trwające postępowanie nie możemy jeszcze przedstawić informacji finansowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będzie konieczna ingerencja w poszycie pojazdu - tłumaczyła rzeczniczka PKP Intercity.

"Natomiast w przypadku technologii dostępu do internetu przewidujemy łączenie w jednym czasie sygnału internetowego od wielu operatorów GSM i udostępnianie go w pociągach" - informowała spółka.

Z kupionych przez PKP Intercity składów pasażerskich tylko w Pendolino nie ma wi-fi. Usługa taka działa w pozostałych zakupionych pociągach, takich jak Dart i Flirt. Z wi-fi można korzystać także w niektórych pociągach Przewozów Regionalnych, np. z Kielc do Sędziszowa, Krakowa oraz Katowic.

źródło: PAP

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o polskiej gospodarce.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Tak, oczywiście 32 proc. Przepraszamy i dziękujemy za czujność.

Tematy w dziale Technologie