W USA powstała Polska Izba Handlowa. Fot. Flickr/PremierRP
W USA powstała Polska Izba Handlowa. Fot. Flickr/PremierRP

Polskie firmy ruszą z inwestycjami do USA

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 35

Otwarcie w Waszyngtonie pierwszej Polskiej Izby Handlowej to potencjalny impuls dla wielu polskich firm. Dzięki jej istnieniu już w najbliższym czasie będą one mogły zainwestować w USA i szukać tam nowych rynków zbytu.

W Departamencie Stanu otwarto Polską Izbę Handlową - powołaną przez premiera Mateusza Morawieckiego na początku kwietnia. Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który otwiera w Waszyngtonie tego typu placówkę.

Polecamy: W Stanach Zjednoczonych powstała Polska Izba Handlowa 

Waszyngtońska PIH ma służyć wzmocnieniu polskiego wizerunku w USA oraz promować i wzmacniać współpracę gospodarczą między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Do jej celów należy m.in. ułatwianie wymiany handlowej oraz inwestycji między amerykańskimi firmami oraz prywatnym i publicznym sektorem w Polsce. Jest to jedna z blisko stu nowych izb, które polski rząd otworzył w ciągu ostatnich dwóch lat. 

Polska Izba Handlowa w USA: wsparcie dla biznesu

Stany Zjednoczone to ogromny rynek, na którym mogą zaistnieć kolejne polskie biznesy. Bez państwowego systemu wsparcia byłoby im trudniej zacząć działać w USA. Takie wsparcie ma zapewnić powołania dziś Polska Izba Handlowa - stwierdził wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – To jest bardzo dobry prognostyk dla polskich przedsiębiorców i dla polskiej gospodarki – dodał.

W ciągu najbliższego roku nawet kilkadziesiąt polskich firm będzie w stanie zainwestować w USA. Obecnie działa tam ponad sześćdziesiąt polskich przedsiębiorstw. – Bardzo ważne jest, aby były to firmy, które rozpoczną, np. wspólne polsko-amerykańskie badania naukowe. Biomedycyna, biotechnologia jest to obszar mający ogromny potencjał naukowy – wyjaśniał Jarosław Gowin.

Z funkcjonowania PIH w Waszyngtonie będą mogły korzystać zarówno małe, jak i średnie firmy. To dla nich korzystne współpraca, ponieważa mają zbyt mały potencjał finansowy, żeby samodzielnie radzić sobie z ogromną konkurencją panującą na amerykańskim rynku. Polska placówka handlowa ma im służyć choćby pomocą prawną i administracyjną.

Nowe perspektywy przed polską nauką w USA

Polska i USA w miniony poniedziałek podpisały również dziesięcioletnią umowę o wzajemnej współpracy naukowo-technicznej. Wśród polskich naukowców pracujących w Stanach Zjednocznych już dziś są lekarze, przedstawiciele nauk biomedycznych i biotechnologicznych.

Z umowy skorzystają m.in. Polska Akademia Nauk, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. – Do tej pory współpraca naukowa między polskimi i amerykańskimi naukowcami miała charakter pojedynczych projektów rozwijanych przez poszczególnych badaczy, czy poszczególne uczelnie. Teraz chcemy rozwijać je również ze środków rządowych - polskich i europejskich. Bardzo bym się cieszył, żeby rozpoczęły się wspólne badania naukowe w sferze obronności – stwierdził wicepremier Gowin.

Wśród polskich firm działających w USA są m.in. Com.40 (zajmuje się produkcją materacy dla sieci IKEA w USA), Korona Candles Inc. (produkcja świec ozdobnych). Z kolei KGHM Polska przejął kanadyjską spółkę Quadra FNX, która posiada kopalnie nie tylko w Kanadzie, ale także w Stanach Zjednoczonych i Chile. W USA jej kopalnie znajdują się w Arizonie i w Nevadzie – wynika z danych resortu przedsiębiorczości i technologii.

image
Otwarcie Polskiej Izby Handlowej w USA. Fot. Twitter/Ambasada Polska w USA

Amerykańskie firmy są jednymi z kluczowych kontrahentów na naszym rynku. Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce szacuje się na blisko 42 mld dol., co przekłada się na ponad 220 tys. miejsc pracy.

Obroty handlowe Polski z USA w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 12,7 mld dol. (wzrot  o 22 proc.). W 2016 r. było to 10,4 mld dol. Eksport z Polski do USA w 2017 r. wyniósł 6,1 mld dol. i zwiększył się o 27,9 proc. Import z USA do Polski kształtował się w 2017 r. na poziomie 6,6 mld dol. i wzrósł o 16,4 proc. - wynika z danych GUS.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka