8 obserwujących
185 notek
255k odsłon
948 odsłon

Dzień Kobiet. Polki zarabiają mniej, choć są lepiej wykształcone

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak (L) podczas spotkania z żołnierzami kobietami. Fot. PAP/Piotr Nowak
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak (L) podczas spotkania z żołnierzami kobietami. Fot. PAP/Piotr Nowak
Wykop Skomentuj58

Polki mniej zarabiają, ale są znacznie lepiej wykształcone od mężczyzn. Różnice między Polkami i Polakami występują nie tylko w pensjach i wykształceniu, ale również w aktywności zawodowej, bezrobociu, czy obejmowanych stanowiskach. 

Blisko 45 proc. kobiet posiada wyższe wykształcenie. Tym samym może pochwalić się zaledwie 27 proc. mężczyzn - tak wynika z danych GUS za 2017 rok. W przypadku wykształcenia średniego udział płci jest bardzo porównywalny. Różnica pojawia się ponownie w przypadku wykształcenia zawodowego oraz niepełnego, gdzie przeważają panowie. 

– Im wyższe wykształcenie, tym różnica pomiędzy procentem aktywnych zawodowo kobiet a mężczyzn spada.

Wiele osób zwraca uwagę na historyczne zaszłości i model mężczyzny - jedynego żywiciela rodziny.

Na przestrzeni lat udział kobiet w całkowitej liczbie osób pracujących systematycznie rośnie i wynosi już około 44 proc. – tłumaczy Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy serwisu wymiany walut Walutomat.pl. 

Obowiązki rodzinne nadal domeną kobiet 

Wśród kobiet w wieku produkcyjnym jest około 29 proc. osób biernych zawodowo wobec 20 proc. u mężczyzn. Ciekawie przedstawiają się również powody bierności zawodowej. Główne trzy powody dla osób w wieku produkcyjnym to nauka, choroba i obowiązki rodzinne. W pierwszym przypadku jest mniej kobiet.

Bierność zawodowa z powodu choroby jest rzadsza u kobiet

Również bierność zawodowa z powodu choroby jest częstsza u mężczyzn. Prawdziwa różnica pojawia się jednak w przypadku obowiązków rodzinnych. Powód ten jest wskazywany przez kobiety zdecydowanie częściej.  

Nauczyciele i służba zdrowia - dominacja kobiet 

W obu przypadkach udział płci żeńskiej to około 80 proc. Kobiety w Polsce przeważają na stanowiskach biurowych i sprzedażowych. Mężczyźni z kolei tam, gdzie potrzebne są prace fizyczne. Oprócz opieki zdrowotnej i edukacji, kobiety dominują w gastronomii, a nawet finansach. Mężczyźni z kolei największy udział mają w budownictwie, górnictwie, logistyce i rolnictwie. W przypadku działalności naukowej i technicznej odsetek ten jest właściwie równy.  

Rola kobiet na rynku pracy już od dłuższego czasu jest coraz bardziej znacząca. Przyczyniło się do tego silne dążenie do poszerzenia własnej edukacji, ambicje zawodowe i zmiany w modelu rodziny.


Podział obowiązków jest bardziej wyrównany w zakresie np. opieki nad dziećmi. Nadal mamy zawody, które częściej kojarzone są kobietami (np. księgowe, działy personalne) i mężczyznami (np. programiści, inżynierowie), ale i tutaj widać zmiany na korzyść zwiększenia się udziału kobiet w dotychczas traktowanych jako „męskie” grupach zawodowych – mówi Andrzej Dąbrowski, partner warszawskiej agencji rekrutacyjnej Yellow Heads. 

Przedsiębiorcze Polki 

Jak wygląda przedsiębiorczość kobiet w naszym kraju? W Polsce aż 33,4 proc. przedsiębiorstw zakładanych jest przez kobiety. To więcej niż średnia Unii Europejskiej (31 proc.). 

Kobiety coraz częściej organizują się w ramach różnych stowarzyszeń, promując idee przedsiębiorcze oraz motywując inne panie do silniejszego realizowania się także w życiu zawodowym.  

Kobiety coraz częściej organizują się w ramach stowarzyszeń

Kobiet bez pracy jest generalnie nieco więcej niż mężczyzn - wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Mniej bezrobotnych kobiet niż mężczyzn jest niespodziewanie w grupie wiekowej 25-29 lat oraz powyżej 55 roku życia.  

Kobiety nadal zarabiają mniej 

Luka płacowa, czyli różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn, według badań Eurostatu za 2016 rok wynosi w Polsce 7 proc. Równiejsze zarobki w Europie są tylko w Belgii, Luksemburgu, we Włoszech oraz w Rumunii. Z drugiej strony daleko nam na szczęście do takich niechlubnych liderów Europy jak Estonia, Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, czy Austria z wynikiem powyżej 20 proc. 

Płace kobiet w Polsce są wciąż niższe niż mężczyzn, ale na tle Europy nie wyglądamy w tym aspekcie źle. Ale ten wskaźnik w ostatnich latach nieco się pogorszył. Największe różnice płacowe są na stanowiskach menedżerskich, wysokich szczeblach administracji, specjalistycznych i technicznych. 

Płace kobiet w Polsce są wciąż niższe niż mężczyzn

– Kobiety często cenione są przez pracodawców za dobrą organizację pracy, pozyskiwanie nowych umiejętności i edukowanie się w ramach dodatkowych kursów, czy studiów podyplomowych, lojalność wobec danego pracodawcy rozumianą czasami jako mniejszą skłonność do zmiany firmy, empatię w relacjach w zespołach, cierpliwość, czy elastyczność w działaniu – wylicza Andrzej Dąbrowski. 

Polska awansowała w prestiżowym rankingu PwC

Polska awansowała na ósme miejsce w zestawieniu „Women in Work Index” 2019, przygotowywanym przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers. To efekt malejącej różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz niskiej stopy bezrobocia. Nasz kraj awansował o jedno miejsce w skali roku oraz o jedenaście pozycji od 2000 r. 

Wykop Skomentuj58
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka