Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). PKN ORLEN wybrał PZU

Elektrociepłownia w Płocku. Zdj. Facebook/ PKN ORLEN
Elektrociepłownia w Płocku. Zdj. Facebook/ PKN ORLEN

1 lipca 2019 r. ruszył pierwszy etap PPK. Największe polskie firmy wybierają instytucje finansowe, które pomogą im je uruchomić i zarządzać zgromadzonymi pieniędzmi. 

Pracownicze Plany Kapitałowe mają zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę. W pierwszym etapie PPK zostaną uruchomione w dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających ponad 250 osób. Co pół roku do programu będą włączane następne firmy.

PPK będą zarządzać instytucje finansowe, których jest 19. Pierwsze umowy o zarządzanie PPK zostały już zawarte. Jedną z pierwszych jest umowa zawarta między PKN ORLEN a PZU. Z możliwości oszczędzania na emeryturę będzie mogło skorzystać kilkanaście tysięcy pracowników płockiego koncernu. Jak informuje PKN ORLEN, firma jest na zawansowanym etapie wdrażania PPK. Koncern chce wdrożyć PPK w II połowie 2019 roku we wszystkich spółkach należących do Grupy - w tym samym czasie i bez względu na wielkość zatrudnienia. W proces wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK włączono przedstawicieli pracowników, czyli np. związki zawodowe.

– Inwestujemy w rozwój wszystkich pracowników w ramach Grupy Orlen, dbając o ich satysfakcję z warunków zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa. Szeroka oferta pakietów socjalnych to jeden ze sposobów na utrzymanie, ale też pozyskanie najlepszych specjalistów w branży – mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. - Pracownicze Plany Kapitałowe są ważnym uzupełnieniem tej oferty i cieszy nas, że możemy realizować ten program z zaufanym i wiarygodnym partnerem, jakim jest PZU – dodał.

– Wspólnie napędzamy przyszłość, jak głosi credo PKN Orlen. Dla PZU ta przyszłość to finansowe bezpieczeństwo pracowników, którzy zdecydują się na oszczędzanie w PPK. Oferując atrakcyjne warunki, chcemy wspierać budowanie oszczędności przez Polaków, co wspomoże jakość życia na emeryturze. Jako Grupa PZU jesteśmy dla klientów biznesowych i indywidualnych bezpiecznym, sumiennym i stabilnym partnerem – komentuje prezes PZU Paweł Surówka.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być uzupełniającym źródłem dochodu w okresie emerytalnym. Obejmą wszystkich pracowników podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, a więc również osoby pracujące na umowy zlecenia. Podobne rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem w innych krajach, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemczech, krajach skandynawskich, Kanadzie i Nowej Zelandii.

Za wdrożenie programu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) odpowiada Polski Fundusz Rozwoju. System wystartował z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Będzie wprowadzany etapami. W pierwszej kolejności przystąpią do nich najwięksi pracodawcy - zatrudniający powyżej 250 pracowników. W następnym etapie - małe firmy oraz "budżetówka". Ministerstwo Finansów szacuje, że z programu skorzysta ok. 8,5 mln osób (z ponad 11 mln, które obejmie).

Więcej o zasadach oszczędzania w PPK przeczytasz tutaj:

Pracownicze Plany Kapitałowe - dodatkowa, prywatna emerytura

Emerytalna rewolucja PiS na finiszu. Rząd przyjął projekt ustawy o PPK


BG

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo