Blog
Karol Finc - Prosto z mostu
Karol Finc
Karol Finc Student BW II rok (s2) UMK
3 obserwujących 3 notki 4493 odsłony
Karol Finc, 11 stycznia 2018 r.

Rewolucyjne zmiany w Iranie? A czemu nie!

1740 31 0 A A A
KAYHAN LONDON: Przywódcy irańskiej emigracji politycznej: książę Reza Pahlavi (rojaliści) i Maryam Radżawi (lewicowi republikanie). W protestach widzą ogromną szansę na zmiany w ojczyźnie do której nie mają wstępu.
KAYHAN LONDON: Przywódcy irańskiej emigracji politycznej: książę Reza Pahlavi (rojaliści) i Maryam Radżawi (lewicowi republikanie). W protestach widzą ogromną szansę na zmiany w ojczyźnie do której nie mają wstępu.

Protesty, które wybuchły w Iranie między grudniem 2017, a styczniem 2018 roku pokazały, że Irańczycy powoli zaczynają mieć dość systemu teokratycznego, który po części przypomina PRL lat 80. Po raz pierwszy pojawiły się hasła Śmierć Republice Islamskiej (farsi. Mahbar Jomohuriye Eslami) czy zakazane Niech żyje Król (farsi.Javid Shah), a nawet protestujący wołali Pahlavi, Pahlavi. To nowość. 9 lat temu jeszcze podczas nieudanej zielonej rewolucji młodzi Irańczycy chcieli reform, ale jak widać wytrwałość w reżimie ma swoje granice...                                                                                                                                                                       

 W 1978 na wiosnę wybuchła w najbogatszej wówczas bliskowschodniej monarchii rewolucja przeciw monarsze, który był monarchą oświeconym. Z jednej strony był polityczny zamordyzm, a z drugiej swoboda obyczajowa. W skutek tego rok później Cesarstwo Iranu upadło. W jego miejsce pojawiła się republika islamska. Kobiety, które do tej pory chodziły w mini musiały przywdziać czadory (duży czarny worek, gdzie tylko twarz jest odkryta), mężczyźni ogoleni na gładko zapuścić brody i w miejsce krawatów najlepiej ubrać koszulę ze stójką, a z ulic irańskich miast poznikały sieci Mc Donald's, KFC, które uznawano za wymysł szatana. Kluby nocne pozamykano, butelki z alkoholem tłuczono, język angielski wycofano ze szkół, a nocne seanse amerykańskich filmów porno w kinach irańskich zakazano. Działo się to wszystko w czasie, gdy w Polsce pokolenie moich rodziców miało zazwyczaj trzy pary butów na trzy sezony klimatyczne, a dziadkowie stali w kolejkach od chleba po meblościankę do pokoju.            

Agent STASI ajatollah Ruhollah Chomeini przejął władzę, dlatego że na emigracji w Iraku, a potem we Francji głosił powstanie rządów ludu, przeciwdziałania opresji. W NRDowskich teczkach dyplomatycznych przemycano do Teheranu kasety magnetofonowe z nagraniami mułły, które jak epidemia rozsiały się po całym Iranie. Protesty wybuchały przeciw korupcji, a były spowodowane głównie kryzysem mieszkaniowym. Działo się to w czasie, gdy Szach Mohammad Reza Pahlawi budował drogi, uniwersytety, hotele, kasyna, szpitale,  a w miastach przygotowywał się czas drapaczy chmur. Irańskich studentów niezależnie od pochodzenia wysyłano na uniwersytety zachodnie. Miała powstać elita ludzi, którzy w przyszłości w demokratycznym Iranie mogliby kierować państwem. Stało się inaczej... 

 Szach śmiertelnie schorowany pragnął demokratyzacji w wariancie hiszpańskim. Tak jak Juan Carlos zamierzał zrzec się władzy na rzecz parlamentu. Na wiosnę 1979 roku przygotowywano  wybory. Niestety, Iranem zalały protesty, które przerodziły się w rewolucję. Ów zryw był pierwszym, któremu bardzo na szkodę Irańczyków i świata pomogły media. Amerykańskie, francuskie i brytyjskie stacje telewizyjne i radiowe oraz prasa nadawały tonu do buntu, mułła nieznający się na zarządzaniu państwem i gospodarce stał się "mężem opatrzności", który miał być irańskim Janem Pawłem II czy Gandhim. Jego biografia została sfałszowana. Bajki jakie w niej wypisano nadały mu charyzmy i uroku.

15 stycznia 1979 roku, szach udał się z rodziną na emigrację, która odbyła się za namową dawnego dysydenta, socjaldemokratycznego premiera Bachtiara oraz ambasadorów UK i USA. 1 lutego tegoż samego roku wrócił Chomeini do Iranu. 10 dni później w dziwny sposób kapitulowała trzecia pod względem wielkości armia świata przed niepiśmiennym mułłą. Rewolucjoniści opanowali koszary, a większość generałów, którzy podpisali "akt kapitulacji" potem młodzi rzeźnicy rewolucji wraz z pasterzami islamu zakatowali i na finiszu zamordowali w sposób bestialski. W dniu kapitulacji na teherańskim lotnisku lądowały libijskie lub syryjskie samoloty z bojownikami Organizacji Wyzwolenia Palestyny w celu dobicia monarchii liczącej 2500 lat.

Nowy reżim ogłosił Chomeiniego Najwyższym Prawnikiem Muzułmańskim co w Kościele Dwunastu Imamów (islam rytu szyickiego) było już herezją, gdyż duchowni co prawda mieli hierarchię, lecz zgodnie z wyznaniem mieli czekać na przyjście 13 imama, jak my chrześcijanie na przyjście mesjasza. Ponadto Chomeini przez propagandę republiki islamskiej zaczął być nazywany "imamem " co jest herezją. Na to zwracał uwagę swego czasu Wielki Ajatollah Szariati Madari, wielki irański patriota, który umarł w latach 80 w areszcie domowym, osadzony przez uzurpatora.

Nowe władze w miejsce świeckiego prawodawstwa wprowadziło islamskie, ajatollahowie zastąpili prawników, trybunały rewolucji swoje "owoce sprawiedliwości'' zastosowali nie tylko na irańskiej generalicji.  Mordowano wielu przedsiębiorców, polityków różnych opcji, ludzi powiązanych z szachem i nie tylko. W tym samym czasie bogate rodziny widząc, że ich los niepewny wywozili z ojczyzny dobra i swoje rodziny. Transfer pieniędzy z Iranu w 1979 roku wyniósł 8 miliardów dolarów. Za najbogatszymi uciekali arystokraci, intelektualiści, eksperci w wielu dziedzinach, wojskowi.. Każdy był niepewny losu. Jak w socjalizmie rekwirowano majątki. Strażnicy Rewolucji między innymi mniejszość religijną bahaitów potraktowali w sposób niebywale podły. Zniszczono ich świątynie, cmentarze, a także struktury władzy religijnej. Wiele znacjonalizowanych firm, domów, nieruchomości różnego rodzaju połączono w stowarzyszenia i fundacje, którymi grabieżcy w postaci duchownych i rewolucyjnych studentów, będących strażnikami rewolucji zarządzali.

Opublikowano: 11.01.2018 16:43. Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 17:01.
Autor: Karol Finc
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Mówię kontrowersyjnie, ale szczerze. Co myślę, bez ogródek. Szczerość myśli uważam za złotą cechę w tych dziwnych i szalonych czasach ;) Patriota, zwolennik wolnego rynku i demokracji bezpośredniej

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Wiesz, nie przeczę, że tak było. Natomiast, nie możemy stawiać Chomeiniego na piedestał....
  • Oczywiście, nie przeczę, że był dobrym wujkiem, ale rewolucja była samobójstwem dla...
  • Polecam też to : https://www.youtube.com/watch?v=06YsAf4iucw

Tematy w dziale Polityka