3 obserwujących
5 notek
11k odsłon
9063 odsłony

A. Świtalska – kogo wspiera PiS ? (aktualizacja)

Wykop Skomentuj

24.09.2002, rzeszowskie „nowiny24”, piórem Adama Małka, wyraźnie posiłkując się informacjami Prokuratury Okręgowej oraz Sądu Rejonowego, pisały, że przedstawiciele „Kredytu” przed aresztowaniem przekazali na konto Rzeszowskiego Centrum Kapitałowego „to, co pozostało”, czyli 2 mln zł. RCK miało „administrować” pieniędzmi poszkodowanych przez PGK „Kredyt” w imieniu założonego przez niektórych z nich stowarzyszenia. Była to jednak kolejna „argentyńska” firma i A. Świtalska doskonale o tym wiedziała. Albowiem na zgromadzeniu wspólników RCK, które odbyło się 4 czerwca 2004r, w jednym z punktów zwróciła się do swego wspólnika Roberta Kuźniara (oskarżonego wówczas wiceprezesa PGK Kredyt!) o „przedstawienie swojej roli w innych systemach argentyńskich prowadzonych przez Pana rodzinę ponieważ jest to działalność konkurencyjna do działalności RCK, którego jest Pan współwłaścicielem”! Obecna radna PiS i prezes spółki skarbu państwa miała więc świadomość prowadzenia podmiotu działającego w oparciu o system, zabroniony w większości cywilizowanych krajów, z uwagi na swą oszukańczą strukturę. Dwa tygodnie później polski Sejm nowelizuje ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i również w Polsce prowadzenie „systemów argentyńskich” i tego rodzaju piramid finansowych, zostaje zakazane.

W 2006 roku Angelika Świtalska zostaje likwidatorem rzeczonego RCK. Jak dziś pisze money.pl, złożony przez nią wniosek o upadłość zostaje odrzucony, bo firma wykazała zerowy majątek i nie była w stanie zapłacić za likwidację.


Mam „doświadczenie zawodowe za granicą”

image

Pomysł systemu argentyńskiego trafił z Argentyny do Polski, a z Polski na Ukrainę, gdzie dopiero niedawno zaczęły się ponoć jakieś prace nad prawodawstwem, które uniemożliwiałoby prowadzenie działalności na zasadzie „piramid finansowych”. Kilka osób potwierdziło mi informację, że Angelika Świtalska (Grela), razem z kolegami z PO rozkręcała jedną z takich piramid na Ukrainie właśnie. Pod nazwą Ukraińska Grupa Kapitałowa. Ślady tej działalności można chociażby znaleźć na rosyjskojęzycznym Portalu Informacyjnym Grupy Prawno – Administracyjnej w Charkowie „Prawa ludzi na Ukrainie”. W artykule „Piramidy finansowe: ofiary i patroni”, sygnowanym przez autora podpisującego się jako Panteley Pankratov, z 13 października 2011, czytamy m.in.: „(..) Przy okazji, o innych. Dwie z najbardziej znanych pułapek, które skusiły obywateli „tanimi” kredytami na nieruchomości, to Ukraińska Grupa Kapitałowa i Sojusz Żytłowski. Obie miały siedzibę w Winnicy, ale pracowały na terenie całej Ukrainy. Ukraińska Grupa Kapitałowa oferowała kredyty mieszkaniowe na 1,7% (przy średnim oprocentowaniu kredytów bankowych ok. 17%) z ratami do 20 lat. W praktyce oznaczało to, że osoba zapisywała się na miesięczną wpłatę 140 hrywien na 20 lat plus prowizja, w nadziei na wygranie prawa do pożyczki w loterii. Według różnych źródeł organizatorom Ukraińskiej Grupy Kapitałowej udało się zwieść 16,3 tysiące osób, co dało firmie ponad 150 mln hrywien. Sprawy karne przeciwko „kapitalistom” wszczęto na początku 2006 roku. Mimo to firma zbierała pieniądze od Ukraińców do jesieni 2006 roku, kiedy to jej menedżerowie zostali zatrzymani przez prokuraturę. Jednak po pewnym czasie zwolniono ich (…) Kwestia odszkodowań za szkody „osłabła”.Źródło w prokuraturze niechętnie przyznało, że sprawa okazała się daremna, ponieważ główni założyciele są obywatelami polskimi i wynieśli pieniądze za granicę. Jednak nasze własne dochodzenie wykazało nieco inne przyczyny. Założycielami Sp. z oo „Ukraińska Grupa Kapitałowa” ze strony ukraińskiej są Wiktor Wasiljewicz Milatyński i Olga Juriewna Mielnik. (…) Polscy współzałożyciele Maciej Morawski, Bartholomew Babushka i Angelika Grela opuścili Ukrainę. Ani Milyatinsky, ani Melnik nie byli w areszcie. Olga Yurievna przeniosła się do pracy w innej piramidzie - „Eurolife” (sprzedaż polis ubezpieczeniowych na zasadzie marketingu sieciowego). I pan Milyatinsky - do regionalnej dyrekcji „Oranta” w Winnicy. Tam zajmował się kwestiami bezpieczeństwa. I nie jest to przypadek: jak udało nam się ustalić, (...) Milyatinsky zajmował odpowiedzialne stanowisko w wydziale policji miejskiej Winnicy. Ma bliskie związki z byłym i obecnym burmistrzem miasta, a także z niektórymi wpływowymi mieszkańcami Winnicy. Czy to mógł być sekret jego odporności na śledztwo? (...)”

image

Na marginesie tego pytania warto zaznaczyć, że od 25 listopada 2005 obowiązki wspomnianego burmistrza (mera) Winnicy, aż do 2014 roku pełnił – jak powszechnie wiadomo – dobry znajomy Bartłomieja Babuśki, ukraiński samorządowiec i polityk żydowskiego pochodzenia, Wołodymyr Borysowycz Hrojsman (Grojsman), w późniejszych latach kolejno: wicepremier i minister, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy (od 2014r), a w latach 2016-2019 premier. W roku 2015 honorowym konsulem Ukrainy w Polsce został Bartłomiej Babuśka...

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale