3 obserwujących
5 notek
11k odsłon
9075 odsłon

A. Świtalska – kogo wspiera PiS ? (aktualizacja)

Wykop Skomentuj


Jak nie Gran to Otobus

Jeszcze nie ucichły echa transakcji spółki „Gran”, dostarczającej Otokary do Przemyśla (2010) i Tarnowa (2011), a 30 grudnia 2011 zarejestrowana zostaje spółka Otobus, w której pojawi się A. Świtalska. W lutym 2012 roku portal infobus.pl informował, iż „konsorcjum firm Gran i Otobus” wygrało przetarg na dostawę do tarnowskiego MPK kolejnych „Otokarów”.

Otobus ma szeroki zakres działalności – od produkcji farmaceutyków, mebli, handel samochodami aż po reklamę, edukację i pomoc społeczną. Jednak jako działalność podstawowa figuruje sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych. Tu również Angelika Świtalska występuje jako likwidator – od maja 2016r. I tu również, w sierpniu 2016r. sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości, z tych samych powodów co w przypadku spółki „Gran”. Najogólniej rzecz ujmując: firma nie ma środków nawet na przeprowadzenie postępowania upadłościowego.


Lata praktyki

Angelika Świtalska rozwija działalność. „Gran” jeszcze działa, świeżo powstały „Otobus” też, gdy w październiku 2012r., wraz z Małgorzatą Mękal, przyszła radna PiS rejestrują w krakowskim Sądzie spółkę „Omega”, z niemal identycznym zakresem działalności co „Otobus”. Biznes łączy ludzi ponad podziałami, bo pani Małgorzata Mękal jest znana m.in. jako radna Platformy Obywatelskiej, która przeszła do SLD. Angelika Świtalska obejmuje większość udziałów w spółce (3.300 zł wobec kapitału zakładowego 5.000 zł) i zostaje wiceprezesem. W nieco ponad rok po rejestracji „Omega” zawiesza działalność by wznowić ją w maju 2017r.


Jak nie likwidacja, to upadłość

image

To jednak nie koniec „upadłości”, które wszakże mogą przytrafić się każdemu. Angelika Świtalska w 2015 roku ogłosiła upadłość konsumencką. Po trwającym dwa lata postępowaniu Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia okazał się bardzo łaskawy – wszystkie zobowiązania przyszłej radnej PiS zostały umorzone bez sporządzenia planu spłat. Sąd wydaje takie postanowienie w wyjątkowych okolicznościach - tylko wówczas, jeśli osobista sytuacja upadłego „w oczywisty sposób wskazuje, że nie był on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli” (Art.491 (16 ust.1) Prawa Upadłościowego). W praktyce przepis ten stosowany jest wobec osób szczególnie niezaradnych, czy o wyjątkowo trudnej sytuacji rodzinnej, zdrowotnej, majątkowej lub zawodowej (niskie świadczenie emerytalne, ciężka choroba, podeszły wiek), w sytuacji gdy upadły nie byłby w stanie zapewnić sobie lub rodzinie przynajmniej minimum egzystencji.

Co ciekawe, jeszcze w toku postępowania upadłościowego, Angelika Świtalska rozpoczęła przygotowania do otwarcia kolejnego biznesu – w roku 2016 objęła stanowisko prezesa zarządu spółki „Ellison”, które to stanowisko piastuje do dnia dzisiejszego (uściślenie: piastowała jeszcze gdy ten tekst powstawał, czyli początkiem 2019r). Większościowy pakiet udziałów w tej spółce nabyła wtedy jej matka. Firma oferuje sprzedawane po kilkaset złotych elementy garderoby mające chronić przed promieniowaniem elektromagnetycznym.


„Koń trojański” w tarnowskim PiS?

Jesienią 2018 roku Angelika Świtalska – w tarnowskim światku osoba kojarzona towarzysko i biznesowo z prezesem MPK Jerzym Wiatrem, mecenasem Maciejem Morawskim (przez pewien czas radnym PO) i byłym radnym PO Bartłomiejem Babuśką – objawiła się nagle jako kandydatka PiS do Rady Miejskiej w Tarnowie, startując z ostatniego miejsca (Mościce). To była kampania wyborcza z dużym rozmachem i musiała dużo kosztować. Liczne bilboardy, plakaty, wysoko pozycjonowana strona internetowa, promująca nieznaną szerzej postać. Angelika Magdalena Świtalska w materiałach wyborczych przedstawiała się jako magister pedagogiki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz absolwent studiów podyplomowych z zarządzania nieruchomościami na AGH w Krakowie. Pracowała jako pielęgniarka, prowadziła działalność w ramach ośrodka leczenia z uzależnień „Monar”. Chwaliła się przywiązaniem do wartości chrześcijańskich oraz latami praktyki w zarządzaniu nieruchomościami, zajmowaniem kierowniczych stanowisk w różnych przedsiębiorstwach, doświadczeniem zawodowym w Polsce i za granicą. Na stronie internetowej poparcia udzielał jej m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego z list PiS, Edward Czesak.

Tymczasem nie wszystkim podobała się kandydatura A. Świtalskiej. Różne pisma wyrażające wątpliwości, czy akurat ta osoba powinna kandydować z PiS i opisujące jej biznesowe doświadczenia, szły do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wiceprezesa Rady Ministrów Beaty Szydło, eurodeputowanego PiS Edwarda Czesaka, senatora PiS Kazimierza Wiatra, posłów PiS: Anny Czech, Włodzimierza Biernackiego, Wiesława Krajewskiego, Michała Wojtkiewicza, kandydata na Prezydenta Miasta Tarnowa Kazimierza Koprowskiego i w inne jeszcze miejsca. Jak mnie informowano, A. Świtalska musiała się tłumaczyć, przekonywała że to zemsta na jej osobie, groziła pozwem i przyznam, że w pewnym momencie znudziło mnie przyglądanie się temu wszystkiemu. W każdym razie w jednym z pism, które widziałem, obecna rada stwierdzenie o znajomości i kontaktach z osobami należącymi do środowiska Platformy Obywatelskiej (co samo w sobie nie musi być jeszcze czymś złym) skwitowała komentarzem, że jej działalność wymaga „stałych i ciągle rozwijających się kontaktów z ludźmi”.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale